AppCoins (APPC) Nedir?

AppCoins (APPC), uygulama içi ödeme ekonomisini merkezden uzaklaştırmayı ve mobil cihazlar için evrensel bir dijital reklam protokolü oluşturmayı amaçlayan bir projedir


AppCoins (APPC), uygulama içi ödeme ekonomisini merkezden uzaklaştırmayı ve mobil cihazlar için evrensel bir dijital reklam protokolü oluşturmayı amaçlayan bir projedir.

AppCoins, blok zinciri teknolojisini yerleşik mobil internet işlem sistemine dahil edecek. Alternatif bir Android uygulama mağazası olan Aptoide’nin arkasındaki geliştiriciler tarafından geliştirilmiştir. Appcoins, 2017’de gişe rekorları kıran bir ICO düzenledi ve o zamandan beri inişler ve çıkışlar yaşadı.

Proje hala uygulanabilir mi ve hedeflerine ulaşabilecekler mi? Bu Appcoins incelemesinde buna cevap arayacağız. Teknolojilerini, gelişimlerini ve kullanım durumlarına göz atacağız. Ayrıca APPC tokenlerinin benimsenmesi için uzun vadeli potansiyeli de göreceğiz.

AppCoins’in Geleceği

Belirtildiği gibi, AppCoins Aptoide ekibi tarafından oluşturuldu. Aptoide, 2009 yılında Alvaro Pinto ve Paulo Trezentos tarafından piyasaya sürüldü. En son raporlara göre, Aptoide mağazasında 800.000’den fazla uygulama mevcut ve mağaza dünya çapında 200 milyondan fazla kişi tarafından kullanılıyor.

Diğer coin ve tokenlere benzer şekilde, AppCoins tokeni (APPC), kullanıcılara mobil uygulamalara ve uygulamaların dağıtımına bağlı merkezi olmayan bir ödeme sistemi sunar.

Proje, dağıtılmış uygulamaların kendisi oluşturmakla ilgilenmiyor, bunun yerine merkezi olmayan bir çözüm eklemeyi ve tokenlerin uygulama içi satın alımlar için bir ödeme seçeneği olarak eklemeyi hedefliyor. Projenin başarısı veya başarısızlığı, kullanıcıları ve diğer uygulama mağazalarını çözümün AppCoin’de olduğuna ikna etmekten geçiyor.

AppCoins platformunu karşılaştırdığınızda, uygulamaların fiyatını şişirmekten biraz daha fazlasını yapan üçüncü tarafları ve aracıları azaltmaya çalıştığını hemen görürsünüz. Ayrıca, uygulama reklamcılığını, uygulama içi satın alma işlemlerini iyileştirmeyi ve mevcut yavaş ve verimsiz uygulama onay sürecini iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

AppCoins Nasıl Çalışır?

AppCoins ekibi, tüm mobil uygulama ekosistemini blok zincirine taşımanın tamamen şeffaf hale geleceğine ve hem kullanıcılar hem de geliştiriciler için teşvikler olacağına inanıyor.

İyileştirmeye bir örnek, şeffaf bir anlaşmazlık sistemidir ve bir diğeri, geliştiricilerin geçmiş işlemlere güvenilirliğine dayalı olarak çalışan geliştiriciler için bir sıralama sistemidir.

AppCoins APPC tokenleri, Ethereum ağında çalışan ERC-20 uyumlu tokenlerdir. Ekip, bu tokenleri, Basic Attention Token (BAT) tarafından kullanılan sisteme benzer “Dikkat Başına Maliyet” olarak adlandırdıkları bir şeye göre tahsis edecek. Kullanıcılara reklam izleme karşılığında veya bazı durumlarda yeni uygulamalar indirip deneme karşılığında tokenler kazandıracak. APPC tokenleri daha sonra uygulama içi satın alımlar için kullanılabilir.

AppCoins ekibi başarılı olursa geliştiricilere kullanıcılara ve AppCoins protokolünü uygulamayı seçen uygulama mağazalarına daha iyi hizmet veren bir mobil uygulama ekosistemi elde edeceğiz. AppCoins şimdilik yalnızca Android uygulamalarıyla çalışıyor, ancak proje “uygulama mağazasından bağımsız” olduğunu iddia ediyor ve sonunda iOS uygulamaları için de çalışmaya başlayacak.

AppCoins’in Çözüğü Sorunlar

2022 yılına kadar 7 milyardan fazla akıllı telefonun kullanımda olacağı tahminleri ile akıllı telefonların sayısı çarpıcı bir şekilde artmaya devam ediyor. Bu, uygulama ekonomisi için sürekli büyümeyi sağlayacak, ancak aynı zamanda sorunların ekosistem içinde büyümeye devam etmesini sağlayacaktır.

AppCoins, uygulama mağazasını blok zincirine taşımanın, merkezi uygulama mağazalarındaki en göze çarpan kusurlardan üçünü çözeceğine inanıyor: reklam, uygulama içi satın almalar ve geliştirici/uygulama onayları.

Bugünlerde mobil uygulamaların reklamını yapmak geliştiriciler için meşakkatli ve pahalı. AppCoins, geliştiricilerin uygulamalarını 2 dakika boyunca yeni kullanıcılara kolayca tanıtmasına olanak tanıyan bir standart oluşturacaktır. Platform blok zincir teknolojisini kullandığından, dikkat kanıtı vardır ve sahte kimlik, çifte harcama veya reddetme endişesi yoktur.

AppCoins reklam modelinde gerçekleşecek olan süreç aşağıdadır:

 • Geliştirici, kullanıcıların dikkatinin karşılığını öder (CPAt)
 • Kullanıcının bu tokenlerinin %85’i cüzdanına aktarılır. Bu daha sonra uygulama içi satın alımlar için ödeme yapmak için kullanılabilir.
 • App Store, APK dosyalarının dağıtımı ve Oracle olduğu için %10’u alıkoyacaktır.
 • Orijinal Ekipman Üreticisi (OEM), uygulama mağazasının önceden yüklenmesi karşılığında gelirin %5’ini alacak

Uygulama içi satın alma işlemleri

AppCoins, APPC tokeninin platformlar arası kullanımı yoluyla uygulamalardaki dijital öğelerin faturalandırılması ve satın alınmasıyla ilgili sorunları çözecektir. Bu çözüm entegre edildiğinde, AppCoins çözümünü kullanan tüm uygulama mağazalarında çalışacaktır. Kullanıcılara, itibari para ile satın alınabilen veya AppCoins platformundan reklamlar yoluyla kazanılabilen APPC tokeni kullanarak uygulama içi herhangi bir şey için ödeme yapmaları için kolay bir yol sağlayacaktır.

Uygulama içi satın almaların nasıl çalışacağına dair basitleştirilmiş bir genel bakış:

 • Uygulama içi her öğenin fiyatı blok zincirinde saklanır. Bu, geliştiricinin kendi özel imzası kullanılarak yapılır.
 • Kullanıcılar bu uygulamadaki öğeleri AppCoins kullanarak satın alacak
 • Geliştiriciler, uygulama içi satın alma işleminin %85’ini alacak
 • Uygulama mağazası, yukarıda bahsettiğim aynı görevleri gerçekleştirmek için satın alma tutarının %10’unu alacak.
 • OEM kalan %5’i tekrar alacak

Geliştirici ve Uygulama Onayı

Diğer blockchain’lerde mevcut onay süreci verimsiz ve çok uzun. AppCoins, geliştiricilere işlem geçmişlerine göre sıralandıkları yeni bir güven modeli verecek. Bu, merkezi olmayan blok zincirinde değişmez bir şekilde saklanır.

Bunların hepsi AppCoins “güven zinciri” üzerinde çalışır. Ekosistemdeki geliştiriciler için üç farklı itibar vardır:

 • Güvenilir: Bu geliştiricinin uygulamaları güvenli kabul edilir
 • Kritik: Kara listeye alınan kötü amaçlı uygulamalar
 • Bilinmiyor: Henüz bir itibar oluşturulmadı. Henüz herhangi bir uygulama yüklemediler ve bu nedenle derecelendirilemezler.

AppCoins Ekibi

Ekip, bilgilerini orijinal teknik incelemelerinde listelemiş olsa da, web sitelerinden kaldırılmış gibi görünüyor. Bu, topluluktaki pek çok kişinin projeyi kimin yönettiğini ve kimin ayrıldığını tahmin etmesine neden olabilir.

Teknik incelemeye dayanarak, AppCoins ekibinin Portekiz merkezli olduğunu biliyoruz. Singapur hükümetinin blok zinciri projelerine olan yakınlığı nedeniyle projenin kayıtlı olduğu Singapur’da ek bir ofisleri var.

Ayrıca takımda 18 üye olduğunu da belirtmişlerdi. Kurucu ortaklar, Aptoide yaratıcıları Paulo Trezentos ve Álvaro Pinto idi. Paulo (CEO) geliştirme geçmişine sahiptir ve uzun süredir açık kaynak topluluğunun bir üyesidir. Örneğin, büyük bir Linux dağıtımı olan LinuxCM’nin kurucusu ve koruyucusuydu.

APPC Tokeni

AppCoins, platformunda APPC tokenini kullanır. APPC tokeni, Ethereum ağında çalışan bir ERC-20 uyumlu tokendir. Bu, APPC gönderirken ve alırken Ethereum gazının gerekli olduğu anlamına gelir ve bu işlem, ölçeklenebilirlik sorunlarına neden olabilecek Ethereum ağı tarafından belirlenir.

AppCoins, ICO’larını Aralık 2017’de geri aldı ve 15.3 milyon dolar topladı ve ICO için sınıra ulaştı. O sırada token fiyatı 0,00033389 ETH veya 1 APPC başına 0,10 ABD dolarıydı (o sırada 299 ABD Doları olan ETH fiyatına göre). Şu anda, APPC’nin toplam arzı 246 milyonun biraz üzerinde ve dolaşımdaki arz 100 milyonun biraz üzerinde.