Basic Attention Token Nedir? BAT Nedir?

Çoğu internet kullanıcısı, çevrimiçi reklamlardan kaçınmak için elinden geleni yapıyor, ancak ya bunları görüntülemek için parasal bir teşvikleri olsaydı

Basic-Attention-Token-Nedir-BAT-Nedir

Çoğu internet kullanıcısı, çevrimiçi reklamlardan kaçınmak için elinden geleni yapıyor, ancak ya bunları görüntülemek için parasal bir teşvikleri olsaydı? Basic Attention Token, ethereum blok zincirini ve Brave adlı özel bir web tarayıcısını kullanır. Token, Brave platformunda para birimi olarak kullanılır ve birkaç farklı reklam hizmeti alabilir. Bu rehber yazımızda sizler için Basic Attention Token Nedir?” sorusunun cevabını derledik .İyi okumalar…

Basic Attention Token Nedir? (BAT)

Başlangıç Kılavuzu:

Basic Attention Token (BAT), yaratıcılar ve tüketiciler için adil olan dijital reklamcılık etrafında erdemli bir döngü oluşturmayı amaçlayan bir kripto para birimidir.

Ethereum (ETH) üzerinde çalışan ve Brave adlı özel bir web tarayıcısına yerel olarak entegre edilen BAT, web etkinliklerine göre reklamverenler, yayıncılar ve internet kullanıcıları arasında takas edilebilir. Ayrıca bu üç grup arasındaki ticareti kolaylaştırmayı da amaçlamaktadır.

Kullanıcılar, reklam içeriğini görüntüledikleri için BAT ile ödüllendirilir. Yayıncılar daha etkili reklamlar sunabilir ve reklamverenler, mesajlarının istekli bir kitle tarafından görüntülendiğinden emin olabilir.

Sonuç, BAT tarafından desteklenen yeni bir tür dijital reklam platformudur.

Kullanıcılar BAT’ı tutabilir, fiat para veya başka bir kripto para birimi ile takas edebilir veya en sevdikleri içerik oluşturucularını desteklemek için ödeyebilirler.

BAT Nasıl Çalışır?

Tüm BAT işlemleri, geliştiricilerin özel kripto para birimleri ve uygulamaları oluşturmasına ve dağıtmasına olanak tanıyan halka açık bir blok zinciri olan Ethereum’a yerleşir.

Brave Browser

BAT kripto para birimi, tokenı oluşturan ekip tarafından geliştirilen Brave adlı bir web tarayıcısında çalışır. Brave, rakip tekliflerden 3-6 kat daha hızlı yüklendiğini iddia eden ücretsiz bir tarayıcıdır. Çünkü yalnızca kullanıcılar bunları görmeyi tercih ederse reklam sunar.

Brave tarayıcı kullanıcıları, reklamları görüntülemek için BAT olarak ödeme almalarına veya çalışmalarını desteklemek istedikleri içerik oluşturuculara BAT göndermelerine olanak tanıyan Brave Rewards programına kaydolabilir.

Brave’in varsayılan ayarı izleyicileri ve reklamları engellemektir. Yalnızca kullanıcı kaydolduğunda reklamları açar. Daha sonra Brave, güvenilir ortaklardan yerel reklamları sunar. Kullanıcılar bu reklamları görüntülemek için BAT olarak ödüllendirilir.

Gizlilik Merkezli Tarayıcı: Brave Browser

BAT, Brave tarayıcısına odaklanmıştır. Brave, izleyicileri ve kötü amaçlı yazılımları engellemek için tasarlanmış açık kaynaklı, gizlilik merkezli bir tarayıcıdır. Kullanıcı dikkatini anonim ve güvenli bir şekilde izlemek için blockchain teknolojisini kullanır ve bu da yayıncılar için ödüllere dönüşür.

Bir kullanıcının dikkati, yani reklamlar gibi dijital içeriğe odaklanan zihinsel katılımı, Brave aracılığıyla kaydedilir. BAT’ın yapımcıları, kullanıcının özel verilerinin ve izleme bilgilerinin yalnızca kullanıcının cihazında saklandığını ve bunun anonim ve özel olmasını sağladığını belirtir.
Dijital reklam yayıncıları, kullanıcı ilgisine göre Basic Attention Token ile ödüllendirilir. Kullanıcıların sürekli ilgisini çekmede içerikleri ne kadar verimli olursa, yayıncı geliri o kadar artar. Aynı zamanda, reklamverenler daha iyi yatırım getirisi elde edebilir. Brave, reklamverenlere sahtekarlığı azaltmada yardımcı olmak için anonim kullanıcı dikkat verilerini de kullanır .
BAT, tüm süreci kolaylaştıran dijital para birimidir. İlgili herhangi bir reklam içeriği için hem artan süreye hem de görüntüdeki piksellere göre hesaplanan dikkat değeri ile bağlantılıdır. BAT sistemi, gelecekte dijital reklamlarla ilgili kullanıcı eylemini daha fazla ölçmeyi ve paraya dönüştürmeyi planlamaktadır. Brave, müşterilerin ilgi alanlarını belirlemek için makine öğrenimi algoritmalarına dayalı olarak reklamları müşterilerle eşleştirmeye de yardımcı olur.

Dolandırıcılık ve gizlilik sorunları ile ilgili endişeler beklentisiyle, Brave ve BAT geliştiricileri, tarayıcı ve dijital token sistemine bir dizi güvenlik önlemi oluşturdu. Geliştiriciler, “kriptografi, daha iyi istemci tarafı bütünlüğü ve açık kaynak yoluyla elde edilen şeffaflık yoluyla olası reklam sahtekarlığını azaltmayı planladıklarını” belirtiyorlar.

Brave Micropayments Ledger (Brave Mikro Ödeme Defteri)

BAT’ın hareketini izlemek için Brave, Brave Micropayments Ledger’ı kullanır.

Buradaki fikir, Brave Micropayments Ledger’ın reklamverenlerin, yayıncıların ve okuyucuların ödemeleri birbirleri arasında hareket ettirmek için akıllı sözleşmelere girmesine izin vermesidir.

Brave, çevrimiçi medya işlemlerinde paydaşlara anonimlik sağlamak amacıyla blok zinciri için sıfır bilgi kanıtlarının kullanımını araştırıyor.

BAT’ı Kim Geliştirdi?

Brave Software’in kurucusu, özgeçmişinde JavaScript programlama dilinin oluşturulması ve Firefox web tarayıcısının birlikte kurulmasını içeren Brendan Eich‘dir.

2017’de Brave, BAT için ilk token teklifini (ICO) tamamladı ve 1 milyar BAT satarak 30 saniyede 35 milyon dolar topladı. O zamanlar 500 milyon BAT, Brave Software tarafından rezerve edildi.

Bu toplamın 200 milyon BAT’ı Brave ekibi için ayrıldı. Ve 300 milyon BAT, platformu tanıtmak için daha sonraki bir tarihte satılmak üzere ayrıldı.

BAT’ın Neden Bir Değeri Vardır?

Reklamcılık işinin gözbebeği paradır. Reklamverenlere, ürün veya hizmetlerinde kaç izleyici alabileceklerine göre ücret ödenir.

Ancak bu izleyicilerin gerçekten ilgilendiklerinin garantisi yok. Görüntüleyenler BAT ile ödüllendirildiğinden, fikir, platformu kullanan reklamverenlerin reklamlarının görüldüğünden daha emin olabilmeleri ve bu bölünmemiş ilgi için prim ödemeye istekli olmalarıdır.

Brave, reklam içeriğini bir gelir paylaşımı biçimi olarak gören kullanıcılara BAT öder. Kullanıcılar bunu itibari para birimi ile değiştirebilir veya dijital bir cüzdanda tutabilir. BAT ayrıca borsalarda da işlem görebilir.

BAT ayrıca dolaşımda yalnızca 1 milyar BAT ile sınırlı bir varlıktır. Ayrıca, Brave, kullanıcı büyümesini teşvik etmek için ayrılan 300 milyon BAT’ı dağıttıktan sonra yeni token oluşturulmayacaktır.

Bu, yatırımcıların tokenlerinin toplam BAT arzının bilinen bir yüzdesini temsil ettiğinden emin olabileceği anlamına gelir.

Neden BAT Kullanılıyor?

İnternette bilgi akışını sürdürmek için içerik oluşturucuların gelir elde etmesi gerekir.

İlk blog gönderisinde Eich, ücretsiz internetin önemini kabul etti, ancak ödünleşmenin ticari web sitelerinin var olması için reklam gelirine ihtiyaç duyması olduğunu söyledi. Bu temel “çıkar çatışması” nın, reklamveren-kullanıcı ilişkisinin mevcut kedi-fare durumundan sorumlu olduğunu söyledi.

Brave ve BAT, çekişmeyi bir el sıkışmasına dönüştürmeye çalışıyor. Böylece reklamverenler, can sıkıcı olmadıklarını bildikleri ilgili bir kitleye ulaştıklarından emin olabilirler ve kullanıcılar reklam gelirinin bir kısmını kendileri için biçebilirler.

BAT, reklamverenler, yayıncılar ve izleyiciler için eşit derecede yararlı olan bir reklam platformu oluşturarak bu kaçınma ve güvensizlik döngüsünü kırmaya çalışır.