Bankalar neden kripto paralardan nefret ediyor? İşte cevabı!

Kripto para dünyasında dönen hadiseleri kimi zaman sessizce, kimi zaman da “Bu bir balon ve patlayacak!” gibi söylemlerle takip eden bankalar çoğunlukla kripto para birimlerinden daha güvenli bir liman olduklarını iddia ederler


Kripto para dünyasında dönen hadiseleri kimi zaman sessizce, kimi zaman da “Bu bir balon ve patlayacak!” gibi söylemlerle takip eden bankalar çoğunlukla kripto para birimlerinden daha güvenli bir liman olduklarını iddia ederler. Ancak bu iddia ne kadar doğru? Dahası, bankalar neden kripto para birimlerinden nefret ediyor? Bu sorunun cevabı, HowMuch.com sitesinin editörleri tarafından hazırlanan bir grafikle gün yüzüne çıkıyor.

Yahoo‘nun Finans servisi ve CoinMarketCap‘ten derlenen verilerle bir grafik tasarlayan HowMuch‘ın veri analiz takımı, dünyanın en büyük bankalarıyla en büyük kripto para birimlerinin toplam piyasa hacimlerini karşılaştırmalı olarak gösterdi.

Aşağıdaki görselin sol sütununda dünyanın en büyük bankaları listeleniyor: JPMorgan Chase, Bank of China, Goldman Sachs ve Morgan Stanley. Sağ taraftaki kırmızı renkli sütunda ise kripto para pazarının hacimce en büyük birimleri yer alıyor: Bitcoin, Ethereum, Litecoin, NEO, Ripple, Bitcoin Cash, Cardano ve Stellar. Daha büyük bir daire, daha fazla toplam hacim anlamına geliyor.

Kripto paralar, ABD’nin en büyük bankasını solladı

2018 yılına oldukça dengesiz ve oynak bir fiyatla giren kripto para birimleri şu aralar yeniden toparlanma evresine girmiş bulunuyor. Ancak Bitcoin’in 10 bin dolar seviyesinden de aşağıya düştüğü 16 Şubat tarihinde hazırlanan bu grafik, toplam kripto para pazarının 470 milyar dolarlık hacme sahip olduğunu gösteriyor. Bu miktar da kripto paraların ABD’nin en büyük bankası JP Morgan Chase‘i solladığını gösteriyor.

[fat_coincap id=”5″]