Islamic Coin, piyasaya çıkmaya yaklaşıyor!

Islamic Coin (ISLM) dünyanın ilk tamamen Şeriat uyumlu dijital varlığı olarak piyasaya çıkmaya hazırlanıyor


Islamic Coin (ISLM) dünyanın ilk tamamen Şeriat uyumlu dijital varlığı olarak piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. ISLM, İslami ilkelerle uyumlu etik öncelikli finansal ekosistemi güçlendirmeye adanmış HAQQ topluluğu tarafından işletilen blokzinciri tarafından destekleniyor.

Islamic Coin, hayırseverlik ve küresel müslüman topluluğunu dijital çağ ile buluşturma hedefiyle ön plana çıktı. Islamic Coin, bu şekilde üyelerine doğrudan ekonomik değer yaratan bir araç sunmayı planlıyor.

Islamic Coin, önceliğini etik anlayışa verdi

Son verilere göre, İslami finans sektörünün değeri 3 trilyon dolara ulaştı. Veriler ayrıca, helal ürünlerin değerinin yaklaşık 4 trilyon dolar olduğunu gösteriyor. Islamic Coin’e göre, iki pazarın büyüklüğüne rağmen, 1,9 milyar Müslümandan oluşan küresel topluluk şu anda mevcut blokzinciri çözümleri tarafından yeterince hizmet göremiyor.

Projenin bu düşüncesinin arkasında, Şeriat kurallarına uyan ve Müslümanlara merkeziyetsiz uygulamalara (dApps) uyumlu erişim sunan blokzinciri ekosistemlerinin eksikliğinden kaynaklanması yer alıyor.

Islamic Coin’in kurucu ortağı Mohammed Al Kaff Al Hashmi, kısa süre önce verdiği bir röportajda şunları söyledi;

“Şeriat finansmanı, etik ve değerlere gerçekten önem veren ve bunları ilkelerine yerleştiren tek finansal sistemdir. Şeriat finansında faiz uygulaması ortadan kaldırılmıştır ve bu toplumu korumak için tasarlanmıştır. Zaten mali açıdan kırılgan bir durumda olan ve yardım isteyen bireylere, yardım istediklerinde faiz yükü yüklemek mantıklı değildir.”

Al Hashmi, geleneksel finans sisteminin eşitsizliği teşvik ettiğini ve toplumun ilkelerine aykırı olduğunu savundu. TradFi ölçümleri sayılar ve kârlar tarafından yönlendirilirken, Islamic Coin’in yaklaşımı etik etrafında şekilleniyor. Al Hashmi’ye göre proje, güvenilirliği, ademi merkeziyetçiliği, izlenebilirliği ve topluluk yönetişimi nedeniyle Şeriat finans modelinin uygulanması için en uygun yöntem olduğu için blokzincirinden yararlanıyor.

Yetersiz hizmet alan bir topluluğu güçlendirmek

Şeriat uyumlu finansal ekosistemin bir parçası olarak Islamic Coin, küresel Müslüman toplumu, ESG ve İslami Finans ilkelerini benimseyen gayrimüslimler için merkezi olmayan, şeffaf ve etik bir geçit sağlamayı planlıyor.

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Al Hashmi, “Bizi diğer projelerden ve finans kuruluşlarından ayıran şey, toplum için duyduğumuz gerçek endişe ve kökleri hayırseverliğe ve geri vermeye dayanan vizyonumuzdur” dedi. Kurucu ortak, ayrıca, “Topluluğumuzun uzun süredir yetersiz hizmet aldığını kabul ederek, bu dengesizliği düzeltmeye kararlıyız ve bunu başarmanın en iyi yolunun blok zinciri, kripto ve akıllı sözleşmelerin gücünden yararlanmak olduğuna inanıyoruz.” diyerek topluluğun hizmet almasında kurulacak dengeye değindi.

Islamic Coin, hayırseverlik çabalarına da odaklanıyor. Her ISLM ihracının yüzde %10’u Müslüman hayırsever bağışları için Evergreen DAO’ya tahsis ediliyor. Proje ayrıca, eğitim ve önemli girişimlere de destek oluyor.

Al Hashmi’ye göre, proje topluluk için doğrudan değer yarattığı, üyelerini güçlendirdiği ve aynı zamanda etik değerleri desteklemeye bağlı kaldığı için bu, dahil olan herkes için bir kazan-kazan durumu yaratıyor.

Al Hashmi, konuyla ilgili şunları söyledi;

“Müslümanların yaşamlarını daha iyi hale getirmeye kararlı bir şekilde odaklanarak, Müslümanların sosyal ihtiyaçlarını karşılayan ve günlük işlerini kolaylaştırarak yaşam kalitelerini artıran projeler geliştiriyoruz”

Şeriatla uyumluluğu iki katına çıkarmak

Islamic Coin’in dikkat çeken bir başka özelliği ise finansal ekosistemin Şeriat kurallarına uygunluğu olarak öne çıkıyor. Haziran 2022’de, para birimi dünyanın önde gelen Müslüman otoritelerinden bir fetva aldı ve ISLM’yi İslami ilkelerle uyumlu blokzinciri ve kripto ortamında bir dijital varlık olarak sınıflandırdı.

Uyumluluğu sağlamak için proje, “HAQQ blok zincirini temiz bir platform olarak tutmaya” yardımcı olan Sharia Oracle adlı benzersiz bir mekanizma oluşturdu.

Uyumluluk hakkında konuşan Al Hashmi, “Merkezi olmayan bir blok zinciri olarak, herhangi bir projeyi blok zincirine yerleştirebilirsiniz, ancak topluluğun güvenini kazanmak ve Şeriat uyumlu olarak etiketlenmek istiyorsanız, Sharia Oracle’a başvurma seçeneğiniz vardır. Süreç iki aşamadan oluşuyor: topluluk onayı ve Şeriat kurulu onayı; her iki aşamayı da başarıyla geçmeniz, projenizin Şeriat uyumlu olarak etiketlenmesiyle sonuçlanır.” dedi.

Al Hashmi’ye göre, HAQQ dışında bir blokzinciri kullanmak Müslüman toplum üyelerini eğitim, sağlık ve iş dünyasının yanı sıra kumar ve kumarhane hizmetleri de dahil olmak üzere çeşitli sektörlere maruz bırakabilir. Kurucu ortak, böyle bir ortamın etik projelerin, girişimlerin ve ekosistemlerin büyümesini kolaylaştırmak için uygun olmadığını savunuyor.

İslami Coin’in piyasaya çıkışı yakın

Islamic Coin, finansmana etik öncelikli bir yaklaşım sunarken, küresel Müslüman nüfusa blok zinciri pazarına uyumlu bir geçit sağlar. Bunun yanı sıra proje, topluluk üyelerini daha da güçlendirmek için ademi merkeziyetçilik ve hayırseverlik çabalarına da vurgu yapıyor.

Son zamanlarda Islamic Coin, yol haritasında önemli kilometre taşlarına ulaşarak Şeriat uyumlu varlığı lansmanına yaklaştırdı. Şu anda, projenin Reg D Token Teklifi Cumhuriyet’te yayında ve 2.100’den fazla yatırımcı bugüne kadar 2,3 milyon dolar taahhüt etti. ISLM’nin 10 Ekim 2023’te KuCoin ve diğer önde gelen kripto para borsalarında piyasaya sürülmesi planlanıyor.