Binance Fan Token Listesi

Fan Token olarak bilinen taraftar tokenleri, Socios.com şirketinin icat ettiği araçlardır


Fan Token olarak bilinen taraftar tokenleri, Socios.com şirketinin icat ettiği araçlardır. Adından da anlaşılacağı gibi fan tokenler, kulüplerin taraftarları için tasarlanmış bir para birimidir. Somut olarak, taraftar tokenleri, sahiplerine takımlarıyla ilgili ikincil kararlar için oy kullanma imkanı sağlar. Ayrıca token sahipleri, yeni bir slogan veya tişört tasarımı seçmek gibi önemli kararları oylayabilir. Ek olarak, ekip yönetimi tarafından verilen benzersiz NFT’ler veya idollerinden biriyle kişisel iletişim şeklinde sanal ve gerçek ödüller alabilirler.

Bugün kripto para piyasasında 60 tane fan token bulunuyor. Altmış mevcut taraftar tokeninin toplam piyasa değeri Nisan 2022’de yarım milyar doları bulmuştu. 22 Haziran 2022 itibarıyla bu değer 200 milyon dolar seviyesindedir. 

Binance platformu fan token uygulamasını 2021 yılında başlattı. Binance kripto borsasının desteğiyle bugüne kadar üç futbol takımının fan tokeni kullanıma sokuldu:

  • Alpine F1 Team Fan Token
  • S.S. Lazio Fan Token
  • Santos FC Fan Token
  • FC Porto Fan Token

Binance kripto borsası, 2021’in son aylarında taraftar tokenlerini çıkarmak için üç futbol kulübüyle ve Alpine Formula 1 takımıyla bir sponsorluk anlaşması imzaladı. Böylece kulüplerin resmi fan token ortağı oldu. Sonrasında Binance Launchpad’de kulüplerin fan tokeni yayınlandı. Ayrıca Binance platformunun logosu takımların formasında yer almaya başladı. Fan tokenler tüm Binance kullanıcıları için Launchpad’de, spot piyasada ve banka kartları ve P2P ile satın alınabiliyor.

Taraftar Tokenleri Nasıl Satın Alınır?

Binance, fan tokenlerini yayınlamak için kendi blok zincirini (BNB Zinciri) kullanıyor. Binance, fan tokenlerine platformunda bulunan kripto para birimleri gibi davranır. Bu nedenle alıcılar, mevcut tokenlere bağlı olarak farklı çiftlere erişebilir. Örneğin, Lazio Rome tokeni Bitcoin (BTC), Trias (TRY) karşılığında satın alınabilir, aynı zamanda Tether (USDT) ve Binance USD (BUSD) stabil koinlerine karşı da satın alınabilir. Ayrıca banka kartıyla doğrudan avro olarak da ödenebilirler.

Taraftar tokenleri daha önce de vardı. Ancak Binance, kripto endüstrisinin bu segmentinin gelişimini hızlandırmayı başardı. Şu anda futbol, ​​mevcut altmış kadar taraftar tokeninde açık ara en çok temsil edilen spordur. Ancak diğer spor dalları da bu yeni uygulama alanından yararlanmayı planlıyor. Futbol kulüplerinin ardından hokey oyuncuları ve diğer sporların temsilcileri de fan token oluşturmanın yollarını arıyor.