Takip Edin

Bitcoin

Bitcoin 10.000 Dolara Varmaya Çok Yakın

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Bitcoin ile ilgili olarak son dönemde olumsuz algı olumlu algıya doğru çevrilmiş durumda. Kripto para dünyasında yaşanan en ufak gelişme dahi kripto para kullanıcıları adına büyük önem taşırken, bazı kullanıcıların hala daha Bitcoin ile ilgili olarak umutsuz oldukları ve 10.000 dolar sınırını aşmadan tekrar düşüş yaşamaya başlayacak olduğunu düşündükleri biliniyor. Kripto paralar ile ilgili bugün gelinen süreç ise tüm bunları adeta yalanlıyor.

Bitcoin, 9.500 dolar sınırını aşarak 9.800 dolar sınırına varması ile birlikte son birkaç ayın rekorunu kırarken, piyasa değerinin artması ile birlikte yatırımcı sayısının ona eşdeğer bir şekilde artması piyasa hacminin en üst düzeylere tekrar çıkmasını sağladı.

500 Milyar Dolara Yaklaştı

Kripto para piyasası hacmi bugün itibari ile 500 milyar dolar seviyesine yakın bir seviyeye kadar ulaştı. Bunun ardından kripto para dünyasında yaşanan olumlu gelişmeler kullanıcıların Bitcoin almalarını sağlayan önemli bir neden olarak gösterildi. ABD ve Türkiye merkezli yatırımcıların yatırımlarını arttırdıkları borsa sitelerinin istatistiklerine yansıdı. Zira Türk kullanıcılar Bitcoin platformlarında son 2 gündür sürekli olarak son durumu tartışıyor ve alım yapıp yapmamak konusunda sorulan binlerce soru karşısında alım yapmayı tercih ediyor.

 • Yatırım tavsiyesi olamaz.

22 yaşında olan Meliha, üniversiteden mezun olmasının ardından Bitoin'e bir heves ile yatırım yapmaya başladı. İngilizce ve Almanca dil bilgisine sahip olan yazar arkadaşımızın uzmanlık alanı ise altcoinler.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bitcoin

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

bitcoin-korku-ve-acgozluluk-endeksi

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

CNNMoney, hisse senetlerinin performansını günlük, haftalık, aylık ve yıllık bazda ölçmek için korku ve açgözlülük endeksi oluşturdu. Bu endeks, yatırımcıların hissettiği en temel iki duyguya dayanmaktadır: korku ve açgözlülük. Peki bu kavramlar nasıl çalışır:

 • Açgözlülük, yatırımcılar onları biriktirmeye başladıkça hisse senetlerinin fiyatını yükseltir.
 • Korku, büyük satışlar nedeniyle hisse senedinin fiyatını düşürür.

Aşırı açgözlülük, hisse senedinin fiyatını aşırı fiyatlandırıldığı ölçüde şişirebilir. Benzer şekilde, dizginlenemeyen korku, fiyatı değerinin az olduğu bölgeye indirebilir. Kripto piyasası, tıpkı borsa gibi, son derece duygusaldır. Piyasa yükseldiğinde, FOMO (Kaybetme korkusu) nedeniyle birçok yatırımcı piyasaya girer. Bununla birlikte, piyasa düştüğünde, bu aynı insanlar mantıksız davranmaya meyilli olabilir ve tüm kriptolarını çöpe atabilir. Bitcoin korku ve açgözlülük endeksi, bu duygusal aşırı tepkileri ölçmemize, hafifletmemize ve piyasa duyarlılığını değerlendirmemize yardımcı olabilir. Korku ve açgözlülük endeksi, Bitcoin’in mevcut fiyatının gerçekte değerinin çok üstünde veya altında olup olmadığını anlamak için oldukça yararlı bir ölçüm olabilir.

Bitcoin’in Korku ve Açgözlülük Endeksi Neye Benziyor?

Alternative.me, en çok bilinen ve saygı duyulan Bitcoin korku ve açgözlülük endeksine sahiptir. 3 aylık endeks şu şekilde görünüyor:

endeks-1

 • Endeks 20’nin altına düştüğünde aşırı korkuyu gösterir.
 • Endeks 60’ın üzerine çıktığında aşırı açgözlülüğü gösterir.

3 aylık tabloya göre, Bitcoin’in endeksi 6 Mart 2020’den sonra 20’den az olan aşırı korku bölgesinin derinliklerinde. Şimdi bunu Bitcoin’in fiyat hareketiyle destekleyelim.

endeks-2

Gördüğünüz gibi, aynı dönemde BTC / USD 5 Mart’ta 9.087$ ‘dan 16 Mart’ta 4.650$’ a geriledi. Şimdi, geçen yılki korku ve açgözlülük endeksine bakalım.

endeks-3

Kırmızı çizginin üzerindeki her şey aşırı açgözlülük bölgesindedir. Şimdi, endeksin aşırı açgözlülük bölgesinde derin olduğu Haziran ortasından Temmuz ortasına kadar fiyat hareketine bakalım.

endeks-4

Görüldüğü gibi, bu aşırı yatırımcı açgözlülüğü dönemi, Bitcoin’in düşüş düzeltmesi yaşamadan önce 13.000$ ‘a kadar değerlendiğini gördü. Bu nedenle, korku ve açgözlülük endeksi, Bitcoin’in mevcut fiyatının gerçekte değerinin çok üstünde veya altında olup olmadığını anlamak için oldukça yararlı bir ölçüm olabilir.

Bitcoin’in Korku ve Açgözlülük Endeksi Nasıl Ölçülür?

CNN Money, piyasada ne kadar korku veya açgözlülük olduğunu hesaplamak için yedi farklı faktörü inceler. Bu faktörler aşağıdaki gibidir:

 • Hisse Senedi Fiyatı Momentumu: S&P 500 endeksi ile 125 günlük hareketli ortalamaya karşı
 • Hisse Senedi Fiyatı Gücü: NYSE’de 52 haftanın en düşük seviyesine ulaşan hisse senetlerinin sayısı 52 haftanın en yüksek seviyesine ulaşıyor.
 • Hisse Senedi Genişliği: Düşen hisse senetlerine karşı yükselen hisse senetlerinde işlem hacimlerini analiz etme.
 • Yerleştirme ve Arama Seçenekleri: Seçenekleri arama seçeneklerinin gerisine koyun (açgözlülük) veya aşın (korku).
 • Hurda Tahvil Talebi: Önemsiz tahviller için piyasa iştahını ölçmek.
 • Piyasa Oynaklığı: 50 günlük Hareketli Ortalamaya dayalı Chicago Board Opsiyon Borsası Oynaklığı Endeksi (VIX).
 • Safe Haven Talebi: Hisse senetleri ile hazinelerin getirilerindeki fark

Bu göstergelerin her biri 0-100 arasında ölçülür. Bunu takiben, her birinin eşit ağırlıklı ortalaması hesaplanır, bu da bize korku ve açgözlülük endeksini verir. Bundan ilham alan Alternative.me, altı veri kaynağı aracılığıyla kripto korku ve açgözlülük endeksini oluşturdu. Bu kaynaklara bakmadan önce aklınızda bulundurmanız gereken iki nokta daha var :

 • Her veri noktası, önceki günle aynı şekilde değerlendirilir.
 • Ölçümler yalnızca Bitcoin endeksi içindir.

Şimdi altı veri kümesine ve Bitcoin’in endeksine ne kadar katkıda bulunduklarına bakalım.

Veri Kaynakları

 • Oynaklık (% 25): Volatilitede olağandışı bir artış, aşırı korkunun göstergesidir . Mevcut oynaklık ve maks. Bitcoin’deki düşüşler, son 30 gün ve 90 günün karşılık gelen ortalama değerleri ile karşılaştırılır.
 • Pazar Momentum / Hacmi (% 25): Son 30 ve 90 günlük ortalama değerlerle karşılaştırıldığında piyasa ivmesi ve mevcut hacmin oranı. Sürekli olarak yüksek hacimler açgözlü bir pazara karşılık gelir.
 • Sosyal Medya (% 15): Dijital paranın belirli zaman dilimlerinde ne kadar hızlı ve kaç etkileşim aldığını görmek için çeşitli hashtag’lerde gönderiler toplayan bir Twitter duyarlılık analizi. Alışılmadık derecede yüksek bir Twitter varlığı, açgözlü bir pazarın bir işaretidir.
 • Anketler (% 15): Alternative.me, çeşitli platformlarda çok sayıda anket yapıyor ve insanlara pazarı nasıl gördüklerini soruyor. Anket başına ortalama 2000-3000 oy alıyorlar.
 • Hakimiyet (% 10): Belirli anahtar kelimelerde ani bir artış, size mevcut kripto piyasası duyarlılığı hakkında bir fikir verebilir. Örneğin. “Bitcoin dolandırıcılığı” için arama hacmindeki artış, korkunun gözle görülür bir göstergesidir.
 • Trendler (% 10): Bitcoin ile ilgili çeşitli arama sorguları için Google Trendler verileri. Belirli anahtar kelimelerde ani bir artış, size mevcut kripto piyasası duyarlılığı hakkında bir fikir verebilir. Örneğin. “Bitcoin dolandırıcılığı” için arama hacmindeki artış, aşırı korkunun açık bir göstergesidir.

Korku ve Açgözlülük Endeksi Eleştirisi

Korku ve Açgözlülük endeksi, belirli bir finansal piyasadaki genel duyguları takip eder ve 0 ila 100 arasında bir puan sağlar. Sosyal medya mevcudiyeti, hacmi, anketler ve volatilite gibi çeşitli veri türlerini ölçer ve toplar. Ancak pek çok şüpheci kimse, korku ve açgözlülük endeksinin güvenilir bir yatırım araştırma aracı olmadığına inanıyor. Onlara göre, al ve tut çok daha iyi bir yatırım yöntemidir ve korku ve açgözlülük endeksi gibi araçlar, yatırımcıları uzun vadede daha az elverişli getiri sağlayan anlık görüntü alım satım kararları almaya teşvik eder.

Devamını oku

Bitcoin

Lightning Network: Nedir ve Bitcoin’e Yardımcı Olabilir mi?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

Lightning-Network-nedir

Lightning Network Nedir?

İlk olarak Joseph Poon ve Tadge Dryja tarafından Bitcoin’i büyütmeye yardımcı olmak için kavramsallaştırılan Lightning Network, kripto alanındaki en kritik yeniliklerden biri haline geldi. Muhtemelen, yakın gelecekte, tüm Bitcoin işlemlerinizi gerçekleştirmek için yalnızca Lightning Network’ü kullanacaksınız. Peki, Lightning Network tam olarak nedir ve nasıl çalışır? Buna neden ilk başta ihtiyacımız oldu? Bu rehberde tüm bunları öğreneceğiz.

Lightning Network İhtiyacı

Bilindiği üzere Bitcoin’in ölçeklenebilirlik sorunu yeni bir şey değil. Kısacası, Bitcoin’in orijinal mimarisi kitlesel olarak benimsenmeye ve kullanıma uygun değildir. Bununla birlikte, ana akım benimsemeyi engelleyen bir potansiyel engel daha var. 2019’un sonlarına doğru Blockchain Capital, zincir içi Bitcoin işlem ücretlerinin 2020’de 100$ ‘a ulaşacağını tahmin etti. Bu, aşağıdaki nedenlerden dolayı yaşanması muhtemel ve mantıklıdır:

 • Artan kullanım durumları ve genel kabul gördükçe Bitcoin’e olan talep artacak ve bu da işlem ücretlerini kaçınılmaz olarak artıracaktır.
 • Birçok kullanıcı, ücretlerini artırarak sırayı atlamak ve işlemlerinin daha hızlı işlenmesini isteyecektir. Kullanıcıların çoğunluğu davayı takip ederse, bu kaçınılmaz olarak ortalama ücretleri artıracaktır.

Not: Tüm Bitcoinler çıkarılacağı zaman, işlem ücretlerinin madencileri ağa hizmet vermeye devam etmeleri için ekonomik olarak teşvik edecek kadar yüksek olacağı tahmin ediliyor.

Ancak bu, genel kabul için ideal değildir. 3,4 milyar insan günde 5,50 dolardan az kazanıyor. Onlar için bu kadar yüksek ücretler ödeme yapmak için pek pratik değil. Lightning Network’ün bu kadar önemli bir yenilik olmasının tam nedeni de işte budur . Blockchain Capital’den Spencer Bogart’a göre, madencilik ücretlerindeki bu artış beraberinde Lightning Network talebini de artıracak.

Lightning Network Nasıl Çalışır?

Lightning Network, kullanıcılar arasında, genellikle blok zincirinde meydana gelen işlemleri blok zincirinin dışında gerçekleştirmelerini sağlayan iki yönlü bir ödeme kanalıdır. Ödeme kanalı, özel bir devlet kanalı biçimidir. Bir devlet kanalında, blok zincirinin bir kısmı, katılımcılar tarafından önceden kararlaştırılan çoklu imza veya akıllı sözleşme ile kapatılır . Bu kanalda:

 • Katılımcılar, madencilere hiçbir şey göndermeden birbirleriyle doğrudan etkileşime girebilirler.
 • Bu katılımcılar birbirleriyle birden fazla mikro işlem gerçekleştirebilirler.
 • Ödeme kanalı kapatıldığında, son işlem seti blok zincirine eklenir.

Bunu iki taraf arasındaki bir dizi IOU olarak düşünün. Bu örneği düşünün. Alice ve Bob birbirleriyle sık sık iletişim kurmak zorundadır. Ancak, bu işlemler sırasında fiilen aktardıkları miktar önemli değildir. Bu durumda, bitcoin blok zincirini kullanmak onlar için pratik olmayacaktır. Bunun yerine yapabilecekleri şu:

 • Hem Alice hem de Bob 20 $ ayırır.
 • Birleştirilen 40 dolar bir dolabın içinde saklanıyor. Her ikisi de erişim kodunun yarısına sahiptir
 • Her birinin sahip olduğu bakiyeyi not eden bir defter de vardır. Yani başlangıçta her ikisinin de isimlerine karşı 20 dolar var.
 • Alice, Bob’a 10 $ ödemek zorunda kalırsa, nakit paraya sahip olmasına gerek yoktur. Her ikisi de dolabı açabilir ve paylaşılan defterde bakiyelerini güncelleyebilir. Dolayısıyla, bu belirli işlemi takiben, Alice’in bakiyesi 10 dolar ve Bob’un bakiyesi 30 dolar olacak.

Bu durum kanalları, katılımcılar tarafından önceden belirlenen bazı durumlar için kapatılabilir. Bu önceden belirlenmiş koşullar aşağıdakilerden biri olabilir:

 • Belli bir sürenin geçmesi
 • Belli bir miktar işlem yapılması

Daha önce de belirtildiği gibi, yalnızca ödemelerle ilgilenen kanallara ödeme kanalları denir. Aşağıdakiler en önemli ödeme kanallarıdır:

 • Nakamoto Yüksek Frekanslı İşlemler
 • Spillman Tarzı Ödeme Kanalı
 • CLTV Tarzı Ödeme Kanalları
 • Hashed Timelock Sözleşmeleri (HTLC)

HTLC’ler, ödeme kanallarının en uygun uygulamasıdır. HTLC’yi kullanarak, önceden kararlaştırılan bir son tarihten önce taraflar arasında fonların transfer edilebileceği ödeme kanalları açılabilir. Ödemeler, kriptografik kanıtların sunulması yoluyla taraflar arasında kabul edilir. HTLC’lerin oldukça şaşırtıcı özellikleri vardır:

 • Bir tarafın kendilerine verilen ödemeyi iptal etmesine ve ödeyene iade etmesine izin verir. Bu, geleneksel bir blockchain işleminde mümkün değildir.
 • Zincirler arası işlemleri mümkün kılar. Basit bir ifadeyle, bu özellik, kullanıcıların bir zincirdeki bir kripto para birimini başka bir zincirdeki bir kripto para birimiyle değiştirmesine olanak tanıyacaktır.

Ligtning Protokolü, HTLC’nin bir uygulamasıdır.

Lightning Network Güvenliğini Nasıl Sağlıyor?

Tüm bu Lightning Network kanallarının yakın gelecekte her gün milyonlarca dolarlık işlem yapacağını varsayıyoruz. Bu durum çok önemli bir soruyu akla getiriyor. Bu kanallar güvenliklerini nasıl sağlıyor? Kötü niyetli bir kullanıcının bu kanallardaki tüm parayla kaçmasını ne engelleyecek?

Akıllı sözleşmeler tarafından yönlendirilir.

Yıldırım ağı, akıllı sözleşmelerle yönlendirilir ve yönetilir. Akıllı sözleşmeler, iki tarafın bir aracıdan geçmek zorunda kalmadan doğrudan birbiriyle etkileşime girmesi için kullanılabilen, kendi kendini yürüten, otomatik sözleşmelerdir. Akıllı bir sözleşme, kullanıcıların işlemlere müdahale etmemesini ve sistemin çıkarına hareket etmemesini sağlayacaktır.

Zaman Kilidi

Daha önce belirtildiği gibi, katılımcıların ödeme kanalının ne kadar süreyle açık kalmasını istedikleri konusunda önceden karar vermeleri gerekir. Zaman kilitleri, kanalın kullanım ömrü üzerinde bir üst sınır ayarlamak için kullanılabilir. Bu sadece işlemleri daha verimli hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda bir katılımcının kaybolmasını ve bakiyeyi cüzdanda kilitli bırakmasını da önleyecektir.

Asimetrik İptal Taahhütleri

Asimetrik iptal taahhütleri, sistemi aldatmaya çalışan kullanıcıları cezalandırmak için kullanılabilecek bir tekniktir. Lightning ağı, kullanıcıların aldatılan kullanıcının bir cüzdanın tüm bakiyesini talep edebileceği koşulları belirlemesine izin vermek için bunu kullanır.

Sonuç

Lightning Network, kripto alanındaki en önemli yeniliklerden biri olarak görülebilir. Kripto para birimlerinin ana akım olarak benimsenmesini engelleyen en büyük engel, gerçek hayatta kullanımının pratik olmamasıydı. Ancak şimdi Lightning Network ile işlemler son derece hızlı hale gelebilir ve kripto para birimlerini oldukça kullanışlı hale getirebilir. Ağın yakın gelecekte nasıl büyüdüğünü görmek heyecan verici olacak.

Devamını oku

Bitcoin

Facebook Libra Coin Nedir?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

facebook-libra-coin-nedir

Facebook Libra Nedir?

Teknik incelemeye göre, “Libra, milyarlarca insanı güçlendiren basit bir küresel para birimi ve finansal altyapıdır.” Libra’nın beş temel bileşeni / özelliği vardır:

 • Güvenli, ölçeklenebilir ve güvenilir bir blok zinciri üzerine inşa edilmiştir.
 • Bir varlık rezervi ile desteklenen bir stabilcoindir.
 • Bağımsız Libra Derneği tarafından yönetilmektedir.
 • LibraBFT konsensüs mekanizmasını kullanır.
 • Akıllı sözleşme kodlaması “Move” programlama dili ile yapılır.

Facebook, 2020’nin ilk yarısında lansmandan önce Libra Derneği’nde 100 üyeye sahip olmayı hedeflemekte idi. Nihai karar verme yetkisi dernekte yatıyor. Birliğin tüm üyeleri diğer Kurucu Üyelerle aynı taahhütlere, ayrıcalıklara ve mali yükümlülüklere sahip olacaktır. Tüm akranlar eşit yönetişim gücüne sahip olacak. Facebook, Libra ile etkileşime girmek için kullanılacak “Calibra” adlı bir dijital cüzdan oluşturdu. Kullanıcılar Calibra’yı kullanarak akıllı telefonlarından Libra gönderebilecekler. Calibra cüzdanınıza para göndermek için Facebook, MasterCard, Visa, PayPal ve Stripe gibi ortak ödeme sağlayıcıları listesinden seçim yapmanıza izin verecektir.

Libra Blok Zinciri

Libra blok zinciri, geleneksel anlamda gerçekten bir blok zinciri değildir. Facebook ekibi, aşağıdaki gereksinimleri karşılaması için zincirlerini sıfırdan kodlamaya karar verdi:

 • Milyarlarca hesaba ölçekleme yeteneğine sahip olmalıdır. Bu, yüksek işlem hacmi, düşük gecikme süresi ve verimli, yüksek kapasiteli bir depolama sistemi gerektirir.
 • Fonların ve finansal verilerin güvenliğini sağlamak için son derece güvenli olmalıdır.
 • Libra ekosisteminin yönetişimine ve finansal hizmetlerde gelecekteki yeniliklere güç verebilmesi için esnek olmalıdır.

Blockchain, aşağıdaki kategorilere ayrılabilir:

 • İzinsiz
 • İzinli (özel)

Bitcoin ve Ethereum, izinsiz bir zincir örneğidir. Herkes bazı ASIC’ler satın alabilir ve bu ekosistemlerin herhangi birinde madenci olabilir. Bununla birlikte, Ripple izinli bir ağdır, çünkü herkes ağlarının bir parçası olamaz. Yalnızca incelenen bankalar veya finans kuruluşları ağın bir parçası olabilir.

İzinsiz blok zincirleri oldukça merkezsizdir. Aancak çok sayıda düğüme sahip oldukları için çok daha yavaştırlar. İzin verilen blok zincirleri daha hızlıdır, ancak izinsiz muadilleri kadar merkeziyetsiz değildir.

Libra, Libra Derneği’nin ilgilenmesiyle, izinli bir blok zinciri olarak başlayacak. Amaçları, sonunda izinsiz bir zincir haline gelmektir. Ancak, bunu yapmadan önce aşılması gereken birkaç engel olduğunu kabul ediyorlar. Şu an itibariyle, “izinsiz bir ağ aracılığıyla dünya genelinde milyarlarca insanı ve işlemi desteklemek için gereken ölçek, istikrar ve güvenliği” kaldırabilecek kanıtlanmış bir çözüm yok. Libra Derneği, izinli durumdan izinsiz duruma geçişi uygulama yollarını araştırmak için Libra topluluğu ile yakın bir şekilde çalışacaktır. Bu araştırma, Libra’nın piyasaya sürülmesinden sonraki beş yıl içinde başlayacak.

Libra’nın Blok Zinciri Teknik Olarak Bir Blok Zinciri Mi?

Bir blok zinciri, zaman damgalı veriler içeren bir dizi bloktur ve her blok kriptografik olarak diğerine bağlanır. Blok içindeki veriler kriptografik olarak güvende tutulur. Bitcoin ve Ethereum’daki madenciler işlem verilerini toplar ve bunları bloklara koyar ve Proof of work fikir birliği mekanizması aracılığıyla bunları blok zincirine ekler .

Libra, mimarisinde çekirdek veri yapısı olarak bloklara sahip olmayarak bunu tamamen değiştirir. Bunun yerine, sistemleri “merkezi olmayan, programlanabilir bir veritabanı” olarak tanımlandı. Libra’daki işlemler, Merkle Trees’te saklanacak bir dizi (sürekli artan tam sayılarla numaralandırılmış) oluşturacaktır.

Libra’da, Merkle Trees’nin kökü, normal bir blok zincirindeki blok karmasına benzer bir kimlik doğrulayıcı değerine sahip olacaktır . İşlemin doğrulayıcısı, önceki işlemin doğrulayıcısına bağlı olacaktır. 

İşlem Yapısı ve Ücretler

Tipik bir Libra işlemi aşağıdaki bileşenlere sahiptir:

 • İşlem gönderenin hesap adresi.
 • İşlemi imzalamak için kullanılan özel anahtara karşılık gelen genel anahtar. 
 • İşlemi bağımsız değişkenlerle birlikte yürütmek için Move’da kodlanmış bir komut dosyası (gerekirse).
 • İşlemle ilgili gaz fiyatı veya ücretler.
 • İşlemin gaz limiti. Bu, işlemin durmadan önce tüketebileceği maksimum gaz miktarıdır.
 • Gönderenin LibraAccount.T kaynağındaki sıra numarasına eşit olması gereken işaretsiz bir tamsayı. Bu işlem gerçekleştirildikten sonra sıra numarası bir artırılır. 

Libra, Ethereum gibi , bir gaz modeli üzerinde çalışır. Yukarıda açıklandığı gibi, her bir işlem ve akıllı sözleşme işlemi gaza mal olur. Akıllı sözleşme ne kadar karmaşıksa, o kadar fazla gaz tüketecektir. Tüketilen gaz miktarı, daha sonra gönderen tarafından ödenmesi gereken gaz fiyatına bağlı olarak Libra’ya dönüştürülecektir. Her akıllı sözleşmenin kendisiyle ilgili bir gaz limiti vardır. Sözleşme, ilişkili tüm gaz tüketilene kadar devam edecek, ardından duracak ve önceki aşamasına geri dönecektir.

Model, benimsenmeyi artırmak için muhtemelen Ethereum’a benzer hale getirildi . Ethereum dünyadaki en popüler akıllı sözleşme olduğundan, geliştiriciler benzerlik nedeniyle Libra’nın sistemini görece kolaylıkla kullanabilecekler. Libra ayrıca “düşük ücretler” vaat ediyor.

Stablecoin Özellikleri

Libra, gerçek varlıkların rezervi olan Libra Rezervi tarafından desteklenen bir stabilcoindir. Varlıklar, “istikrarlı ve saygın merkez bankalarından alınan para birimleri cinsinden banka mevduatları ve kısa vadeli devlet tahvilleri gibi düşük dalgalanmalı varlıkların bir koleksiyonu” olacaktır. Öyleyse, Facebook’un neden bir stablecoin yapısı seçtiğini ve nasıl çalıştığını anlayalım.

Sağlam bir para birimi aşağıdaki üç rolü yerine getirmelidir:

 • Değişim ortamı
 • Hesap birimi
 • Değer deposu 

Kriptolar bir değişim aracı olarak harika bir iş çıkarırken, ani bir şekilde düştüğünde bir hesap birimi ve değer deposu gibidir. Sebep? Yeterince kararlı olmamasıdır. Son derece değişken bir şeye sahipseniz, ona bir değer deposu olarak güvenebilir misiniz?

Zor kazandığınız paranızı, 24 saat içinde mevcut değerinin yarısı kadar değerde olabilecek bir varlığa güvenle yatırmak ister misiniz?

Kripto para birimlerinin oynaklığından dolayı karşılaştığımız sorunlar nelerdir ve stabilcoinlerin temel avantajları nelerdir?

 • Traderlar kârlarını elde etmek için bu oynaklıktan yararlanırken, gerçek şu ki, gözlerini ekrandan ayırdıklarında tüm paralarını hızla kaybedebilirler. Bu kripto-kripto borsalarının çoğu fiat fonlarını desteklemiyor, bu yüzden yatırımcıların kârlarını el değmeden tutabilecekleri bir stablecoin’e sahip olmak gerekiyor.
 • Kripto para birimleri, zamana dayalı sözleşmeler için ideal değildir. Birisi bir yıl içinde meydana gelen bir olaya 1 BTC bahse girerse, kendilerini iki büyük riske maruz bırakıyor demektir. Birincisi, olay hiç gerçekleşmeyebilir ve ikinci olarak, BTC’nin değeri o zaman düşebilir. Bu dalgalanma, uygun bir risk değerlendirmesi yapmayı son derece zorlaştırır.
 • Son olarak, yaygın ana akım benimsemeye sahip olmak için, stabilcoinler bu rolü üstlenecek en iyi para birimi biçimi olabilir. Facebook’un Libra’nın bir stabilcoin olmasını istemesinin en önemli nedeni tartışmasız budur. Benimsemeyi artırmak ve “küresel bir para birimi” haline gelmek için Libra bir stabilcoin haline geldi.

Devamını oku