Bitcoin cüzdanı için güvenlik önerileri

Günlük yaşamda nasıl ki cüzdanlarımızı hırsızlık ve benzeri gasp olaylarına karşı koruyor isek yine aynı şekilde Bitcoin cüzdanlarımızı da korumamız gerekiyor


Günlük yaşamda nasıl ki cüzdanlarımızı hırsızlık ve benzeri gasp olaylarına karşı koruyor isek yine aynı şekilde Bitcoin cüzdanlarımızı da korumamız gerekiyor. Türkiye’de günden güne daha yaygın hale gelen Bitcoin’in ödeme noktalarında kullanılmaya başlaması ve yatırımcı sayısının günden güne yükselmesi ile birlikte Bitcoin cüzdanı sahibi olan kişi sayısında da gün be gün artışlar yaşanıyor.

Elbette Bitcoin cüzdanı elde taşınan bir cüzdan olmadığı gibi cep telefonu, web, masaüstü bilgisayarlar veya tabletlere yüklenen bir uygulama ile birlikte cüzdan yerine kullanılabiliyor. Sokakta yürürken herhangi bir Bitcoin ile satış yapan mağazadan sadece bu cüzdan ile ödeme yapabilecek olduğunuz gibi, istediğiniz zaman arkadaşlarınıza para transferlerini cüzdan üzerinden yapabiliyorsunuz (belirli aşamalar sonucunda).

Cüzdan Güvenliğiniz İçin Öneriler

Herhangi bir Bitcoin cüzdanına sahip olmanızın ardından şu önerilere dikkat etmenizde cüzdan güvenliğiniz ve paralarınızın güvenliği için fayda vardır;

  • Cüzdanınızı düzenli olarak sık sık yedeklemeyi unutmayın.
  • Cüzdan bilgilerinizi başkaları ile paylaşmayın.
  • Şifrenizi hiçbir yakınınıza veya internet üzerinde Bitcoin alacağınız, satacağınız site yetkilileri ile paylaşmayın.
  • Şifrenizi unutursanız hiçbir şekilde bakiyenizi geri alamazsınız, bunun için şifrenizi unutmayacak bir şifreden ayarlayın ve mutlaka gizli bir yerde şifrenizi yazarak saklayın. Tercih evinizde güvendiğiniz bir kasaya şifrenizi not edip içerisine koyabilirsiniz.
  • Son sürüm yazılımları kullanmaya özen gösterin.
  • Cüzdanınızda milyonlarca dolar veya binlerce dolarlık kripto para tutmak yerine az miktarlarda ihtiyacınız kadar Bitcoin bulundurun.

Bu öneriler sizin hayatınızı kurtarabilecek kadar değerli ve maddi olarak paranızın korunması için elzem olan önerilerdir. Elbette kendiniz için bazı güvenlik önlemlerini geliştirebilir ve cüzdanınız için ölüm durumunda başka bir yakınınıza kalması adına eklemeler yapabilirsiniz.

[bitcointicker]