Telegram ICO’su 850 milyon dolarla rekor kırdı!

Dünya genelinde yaygın olarak kullanılan, popülerlik bakımından WhatsApp‘ın hemen peşinde yer alan Telegram da kripto para sektörüne adım atarak kendi coin arzını (ICO) başlattı


Dünya genelinde yaygın olarak kullanılan, popülerlik bakımından WhatsApp‘ın hemen peşinde yer alan Telegram da kripto para sektörüne adım atarak kendi coin arzı(ICO) başlattı. Henüz tam manasıyla halka açık olarak gerçekleştirilmeyen arz esnasında Telegram, seçili yatırımcılardan 850 milyon dolar fon toplamayı başardı. Popüler blockchain yatırımcıları ve melek yatırımcılar “pre-ICO” olarak da adlandırılan ICO öncesi dönemde Telegram‘a büyük teveccüh gösterdi. Önümüzdeki Mart ayında da dileyen herkes Telegram’ın tokenlerini satın alabilecek.

Kamuoyuna yansıyan haberlerde Ocak ayından bu yana Telegram’a 850 milyon dolarlık yatırım yapıldığı bilgisi yer aldı. ABD Menkul Kıymetler Borsası‘na (SEC) gönderilen belgelerde de Telegram’ın hedeflediği satış rakamına ulaştığı görüldü.

Yeni hedef 1.15 milyar dolarlık satış!

Telegram’ın arz öncesi dönemde sınırlı sayıda yatırımcıdan 850 milyon dolarlık bir yatırım almayı başarması elbette sevindirici. Şirketin hazırladığı whitepaper ve yol haritası şablonlarının yanı sıra kurucu ekibin akademisyenlerden ve tecrübeli yazılımcılardan oluşuyor olması da bunda olumlu etki yapmış olabilir. Keza Telegram’ın sosyal medyada agresif bir reklam politikası izlemiş olduğu da biliniyor.

Mart ayında herkese açık bir şekilde token satışına başlamayı planlayan Telegram’ın bir sonraki hedefi, TON adı verilen kripto para satışından 1.15 milyar dolar yatırım toplamak. Eğer bu da gerçekleşirse, Telegram 2 milyar dolar yatırım toplayarak ICO tarihinde bir ilke imza atmış olacak.

Hatırlanacağı üzere Filecoin ICO‘su, 2017’de 257 milyon dolar yatırım toplayarak en başarılı ICO‘lar arasına girmişti.

[fat_coincap id=”5″]