Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve Ripple Arasından Hangisine Yatırım Yapmalı?

Kripto para dünyasında yaşanan son gelişmeler ve birçok kripto para seçeneğinin mevcut olması dolayısı ile yeni yatırımcılar bir takım sorunlar yaşıyorlar


Kripto para dünyasında yaşanan son gelişmeler ve birçok kripto para seçeneğinin mevcut olması dolayısı ile yeni yatırımcılar bir takım sorunlar yaşıyorlar. Kripto para sahipleri tarafından sürekli olarak nasıl ve ne zaman hangi kripto para birimine yatırım yapılması gerektiği konusunda büyük bir merak hakim olduğunu söylemek mümkün. Ancak bunun yanında kripto para yatırımcılarının da zaman zaman hangi kripto para birimine yatırım yapacak oldukları ve hangi kripto para biriminin kendilerine ne kadar ve kaç vadede daha fazla kar ettirecek olduğunu sorduklarını hepimiz çok iyi biliyoruz.

Bu konuda henüz dünyada gerek Bitcoin, gerek Ethereum kesin olarak kazandıran veya belirli miktarda sabit kazanç yaratan kripto paralar olarak tanınmıyorlar. Bunun nedeni ise dolar, Euro ve Sterlin’de olduğu üzere sabit bir değer olmaması ve sürekli olarak kripto paraların değerinin bir artıp, bir düşmesi olarak gösteriliyor. Bitcoin ve Ethereum en fazla ilgi gören ve en değerli 2 kripto para birimi olarak başarılı bir etkiye sahip iken bazı yatırımcılar ise diğer kripto paralara yatırım yapmayı tercih edebiliyorlar.

Bitcoin Yatırımını Kimler Yapmalı?

Bitcoin yatırımı yapacak olan kişiler kısa ve uzun vadede kazançlarını yüksek olmasını isteyen, ancak olası bir duruma da hazırlıklı olan yatırımcılar olacaktır. Bitcoin yatırımı yapan yatırmcıların asıl bekledikleri ve istekleri genellikle uzun vadede daha fazla kar elde edilmesi yönünde olurken, bir diğer taraftan yatırımcıların Bitcoin’e yatırım yapmasının arkasında yatan sebep güven duyulması ve en çok Bitcoin’in göz önünde olması olarak gösterilmekte.

Zira kripto para piyasasına bakıldığında neredeyse tüm kripto paralar  arasında en fazla yatırım yapılan kripto paranın Bitcoin olduğu ve bu oranın neredeyse %50 oranına yakın olduğu belirtilmekte. Hali ile en fazla piyasa hacmi Bitcoin üzerinden yürüdüğü için yatırımcılarında kripto para dünyasında en fazla güvendikleri kripto para biriminin Bitcoin olması kadar doğal bir durum yok.

Ethereum

Ethereum ise düşük seviyede olan ancak 2. büyük kripto para birimi olarak karşımıza çıkıyor. Sık sık kullanıcıların sordukları sorular arasında gelecekte Bitcoin’in önüne geçebilecek kripto para birimi olarak gösterilen Ethereum,bu konuda ünlü olmasının yanında kurucusunun belli olması ve bununla birlikte sürekli olarak Vitalik Buterin tarafından olumlu açıklamalar yapılmasının bu kısa vadede daha fazla kazanç sağlamak isteyen ancak Bitcoin’e oranla daha az kazanç sağlamak isteyen kullanıcıların yatırım yaptıkları kripto para olarak karşımıza çıkıyor

Ethereum ile ilgili olarak bir diğer konu ise yine benzer şekilde Bitcoin’den sonra en fazla güvenilen ve en fazla kullanılan 2. kripto para birimi olmasının büyük güven duygusunu sürekli olarak gösterdiği ve ciddi oranda etken rol oynadığını belirtmek gerekiyor.

Bitcoin Cash

Bitcoin Cash ise Bitcoin’den çok daha farklı sadece ad benzerliği olan ancak kısa ve uzun vadede kullanıcılara kazançlar ile geri dönüş sağlamasından dolayı kısa vadeli yatırımcılar tarafından tercih edilen bir kripto para diye genellemek doğru olacaktır. Elbette Bitcoin’e oranla Bitcoin Cash‘in tercih edilme oranı oldukça fazla düşük ve oldukça daha az piyasa hacmine sahip bir kripto para olduğu çok açık.

Ripple

Dünyada en fazla konuşulan 4. büyük kripto para birimi olan Ripple ise yine siyasiler tarafından ve kripto para yatırımcıları, analistleri ve uzmanlarınca sürekli gelecekte en büyük kripto para olacağına dair kuvvetli mesajlar bir diğer tabir ile açıklamalar yapılan kripto paralar arasında yerini almakta. Ripple tercih eden yatırımcıların genel beklentisi orta ve kısa vadede daha fazla kar elde etmek ve  güvenli bir kripto para olmasının yatırım yapmakta büyük etkisi olduğu belirtilmekte.