Bitcoin fiyatları yarı yarıya eridi

Dijital para birimi Bitcoin‘in değeri, geride bıraktığımız Pazartesi günü son 3 ayın en düşük seviyesine gerileyerek yüzde 15 daha değer kaybetti


Dijital para birimi Bitcoin‘in değeri, geride bıraktığımız Pazartesi günü son 3 ayın en düşük seviyesine gerileyerek yüzde 15 daha değer kaybetti. İngiltere ve ABD’deki bankaların kredi kartı kullanarak Bitcoin satın alımına kısıtlama getirmesinin ardından değeri yarı yarıya eriyen kripto para birimi, şimdilerde eski günlerini mumla arıyor.

Lüksemburg merkezli Bitstamp borsasının verilerine göre Bitcoin fiyatları 7 bin dolar bandının da altına gerileyerek 6,853,53 $’dan işlem gördü. Oysa son 8 günün 6’sında değer kaybeden dijital para birimi, geçtiğimiz yıl Aralık ayında 20,000 $ civarına kadar yükselmeyi başarmıştı.

Bir önceki sene yüzde 1,300 değer kazandı

Son dönemde sürekli olarak değer kaybettiği için yatırımcısına zor günler yaşatan Bitcoin, geçen sene değerini yüzde 1,300 oranında artırmıştı. Ancak 2018 yılına yarı yarıya değer kaybetmiş bir şekilde devam eden Bitcoin için banka ve hükümetlerden “red” kararları geldikçe, bu sene oldukça zorlu geçecek gibi. Özellikle son hafta, Bitcoin 2013’ten bu yana en kötü haftasını yaşadı.

Servet yönetimi ve Forex hizmetleri sunan Centtrip şirketinin analistlerinden Miles Eakers, “Düşüşün devam ederek Bitcoin fiyatlarının 5,000 $ bandında sabitleneceğini öngörüyoruz” açıklamasında bulundu.

Sert düşüşün sebebi ne?

İngiltere menşeli Lloyds Banking Group, ABD’li bankacılık devleri JPMorgan Chase & Co ve Citigroup şirketleri Pazar günü yaptıkları açıklamada müşterilerinin kredi kartı kullanarak Bitcoin satın alımını yasakladıklarını duyurdu. Bu yasağın gerekçesi ise kripto para biriminin oldukça “volatil”, yani dengesiz bir fiyata sahip olması gösterildi.

Kripto paraların yasadışı kabul edileceğine dair bir haberin Hindistan’dan gelmesi de Bitcoin fiyatlarının bu denli sert düşmesine yol açtı.

 

[fat_coincap id=”5″]