Kuzey Kore, tarihin en büyük kripto para hırsızlığıyla suçlanıyor

Merkezi Japonya’nın başkenti Tokyo’da bulunan kripto para borsası Coincheck‘in hacker saldırısı sonucu 530 milyon dolar değerinde sanal parayı çaldırması halen daha gündemi çalkalamaya devam ediyor


Merkezi Japonya’nın başkenti Tokyo’da bulunan kripto para borsası Coincheck‘in hacker saldırısı sonucu 530 milyon dolar değerinde sanal parayı çaldırması halen daha gündemi çalkalamaya devam ediyor. Son olarak Güney Kore istihbarat teşkilatının mahkemeye sunduğu yeni bir raporda, Coincheck‘e düzenlenen ve tarihin en büyük kripto para hırsızlığı olarak nitelendirilen siber saldırının arkasında Kuzey Koreli hackerların olabileceği bilgisi yer aldı.

Reuters’te yer alan habere göre Güney Koreli istihbaratçılar, kripto para hırsızlığının arkasında Kuzey Koreli hackerların olduğuna dair kesin ve geçerli bir delile henüz sahip değil. Ancak bu ihtimal şimdilik masada tutuluyor.

530 milyon dolarlık kripto para soygunu!

Her ne kadar ülkemizde pek yaygın olarak kullanılmıyor olsa da, Coincheck özellikle Uzakdoğu Asya ülkelerinden yüzbinlerce yatırımcıya kripto para birimleriyle alım satım işlemleri sağlıyordu. Şirketin soğuk depolarda saklanan 58 milyar yen, yani 530 milyon dolar değerindeki NEM (XEM) coinin hackerlar tarafından çalınması neticesinde 260 bin yatırımcıya paraları Coincheck tarafından geri ödendi. Ancak halen daha geri ödemeler tamamlanabilmiş değil. Coincheck‘in en az 11,7 milyar yen daha ödeme yapması gerekiyor.

Kuzey Kore’nin sicili kabarık

Tüm kripto para borsalarına duyulan güveni derinden sarsan bu olayla ilgili Kuzey Kore‘nin suçlanması gayet normal. Çünkü Kuzey Kore daha önce de dünya çapında etkisini gösteren siber saldırılardan sorumlu tutuluyor. ABD genelindeki hastane, banka ve diğer birçok şirketi sarsan WannaCry saldırısı bunlardan yalnızca biri.

 

[fat_coincap id=”5″]