Takip Edin

Bitcoin

Bitcoin’e yatırım yapılır mı?

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Bitcoin konusunda sürekli olarak yeni teoriler ve görüşler ortaya atılıyor. Kısa süre önce büyük bir düşüş yaşasa da rövanşı alan Bitcoin yatırımcıları ikiye bölmüş durumda, akıllardaki en büyük soru şu Bitcoin’e yatırım yapılır mı? Bitcoin yatırımı ile milyoner olan insanları gördükçe yatırım yapmak isteyen insan sayısı da bir hayli artıyor.

Ülkemizde de pek çok yatırımcı kripto paralara yatırım yapma konusunda düşünceye sahip ancak piyasaların sürekli olarak çalkalanmasından dolayı ne yapacağını bilemiyor. Ülkemizde sadece Bitcoin alımı yapılmıyor diğer kripto paraların alımı da söz konusu Türkiye’de Bitcoin haricinde Ethereum, Ripple, Cardano ve NEO alımı da söz konusu o yüzden ülkemizde ciddi bir kripto para yatırımcısı olduğunu söylemekte  yarar var.

GEÇEN YILA ORANLA 6 KAT ARTTI

Geçtiğimiz yıl bu dönemlerde yani 2017 yılı başlarında 1 BTC 1059 dolar yapıyordu. Şuanda ise 9 bin Dolar’a doğru tırmanan Bitcoin ciddi bir kazanç getirdi. Bitcoin piyasasının çok dengesiz olması yatırımcıları ürkütse de kesinlikle Bitcoin yatırımı yapmak şuan için en mantıklı yatırım araçlarından birisi olarak göze çarpıyor. Ayrıca Bitcoin üretimi konusunda da bazı yatırımların olduğunu söylemekte yarar var.

Bitcoin üretimi yapan cihazlar 5 bin dolar civarında eğer 24 saat açık bırakırsanız Bitcoin’in değer kazanmasına da bağlı olarak 100 ya da 200 TL arasında bir para kazanabilirsiniz.

[fat_coincap id=”5″]

26 yaşındaki Ramazan, Diyarbakır'da doğup büyümesinin ardından üniversite eğitimini tamamladı. Fransız dili ve edebiyatı mezunu olan yazarımız kripto paralar hakkında oldukça tecrübeli ve genç bir yatırımcı olmasının etkisi ile sitemiz bünyesinde içerikler hazırlıyor.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bitcoin

Facebook Libra Coin Nedir?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

facebook-libra-coin-nedir

Facebook Libra Nedir?

Teknik incelemeye göre, “Libra, milyarlarca insanı güçlendiren basit bir küresel para birimi ve finansal altyapıdır.” Libra’nın beş temel bileşeni / özelliği vardır:

 • Güvenli, ölçeklenebilir ve güvenilir bir blok zinciri üzerine inşa edilmiştir.
 • Bir varlık rezervi ile desteklenen bir stabilcoindir.
 • Bağımsız Libra Derneği tarafından yönetilmektedir.
 • LibraBFT konsensüs mekanizmasını kullanır.
 • Akıllı sözleşme kodlaması “Move” programlama dili ile yapılır.

Facebook, 2020’nin ilk yarısında lansmandan önce Libra Derneği’nde 100 üyeye sahip olmayı hedeflemekte idi. Nihai karar verme yetkisi dernekte yatıyor. Birliğin tüm üyeleri diğer Kurucu Üyelerle aynı taahhütlere, ayrıcalıklara ve mali yükümlülüklere sahip olacaktır. Tüm akranlar eşit yönetişim gücüne sahip olacak. Facebook, Libra ile etkileşime girmek için kullanılacak “Calibra” adlı bir dijital cüzdan oluşturdu. Kullanıcılar Calibra’yı kullanarak akıllı telefonlarından Libra gönderebilecekler. Calibra cüzdanınıza para göndermek için Facebook, MasterCard, Visa, PayPal ve Stripe gibi ortak ödeme sağlayıcıları listesinden seçim yapmanıza izin verecektir.

Libra Blok Zinciri

Libra blok zinciri, geleneksel anlamda gerçekten bir blok zinciri değildir. Facebook ekibi, aşağıdaki gereksinimleri karşılaması için zincirlerini sıfırdan kodlamaya karar verdi:

 • Milyarlarca hesaba ölçekleme yeteneğine sahip olmalıdır. Bu, yüksek işlem hacmi, düşük gecikme süresi ve verimli, yüksek kapasiteli bir depolama sistemi gerektirir.
 • Fonların ve finansal verilerin güvenliğini sağlamak için son derece güvenli olmalıdır.
 • Libra ekosisteminin yönetişimine ve finansal hizmetlerde gelecekteki yeniliklere güç verebilmesi için esnek olmalıdır.

Blockchain, aşağıdaki kategorilere ayrılabilir:

 • İzinsiz
 • İzinli (özel)

Bitcoin ve Ethereum, izinsiz bir zincir örneğidir. Herkes bazı ASIC’ler satın alabilir ve bu ekosistemlerin herhangi birinde madenci olabilir. Bununla birlikte, Ripple izinli bir ağdır, çünkü herkes ağlarının bir parçası olamaz. Yalnızca incelenen bankalar veya finans kuruluşları ağın bir parçası olabilir.

İzinsiz blok zincirleri oldukça merkezsizdir. Aancak çok sayıda düğüme sahip oldukları için çok daha yavaştırlar. İzin verilen blok zincirleri daha hızlıdır, ancak izinsiz muadilleri kadar merkeziyetsiz değildir.

Libra, Libra Derneği’nin ilgilenmesiyle, izinli bir blok zinciri olarak başlayacak. Amaçları, sonunda izinsiz bir zincir haline gelmektir. Ancak, bunu yapmadan önce aşılması gereken birkaç engel olduğunu kabul ediyorlar. Şu an itibariyle, “izinsiz bir ağ aracılığıyla dünya genelinde milyarlarca insanı ve işlemi desteklemek için gereken ölçek, istikrar ve güvenliği” kaldırabilecek kanıtlanmış bir çözüm yok. Libra Derneği, izinli durumdan izinsiz duruma geçişi uygulama yollarını araştırmak için Libra topluluğu ile yakın bir şekilde çalışacaktır. Bu araştırma, Libra’nın piyasaya sürülmesinden sonraki beş yıl içinde başlayacak.

Libra’nın Blok Zinciri Teknik Olarak Bir Blok Zinciri Mi?

Bir blok zinciri, zaman damgalı veriler içeren bir dizi bloktur ve her blok kriptografik olarak diğerine bağlanır. Blok içindeki veriler kriptografik olarak güvende tutulur. Bitcoin ve Ethereum’daki madenciler işlem verilerini toplar ve bunları bloklara koyar ve Proof of work fikir birliği mekanizması aracılığıyla bunları blok zincirine ekler .

Libra, mimarisinde çekirdek veri yapısı olarak bloklara sahip olmayarak bunu tamamen değiştirir. Bunun yerine, sistemleri “merkezi olmayan, programlanabilir bir veritabanı” olarak tanımlandı. Libra’daki işlemler, Merkle Trees’te saklanacak bir dizi (sürekli artan tam sayılarla numaralandırılmış) oluşturacaktır.

Libra’da, Merkle Trees’nin kökü, normal bir blok zincirindeki blok karmasına benzer bir kimlik doğrulayıcı değerine sahip olacaktır . İşlemin doğrulayıcısı, önceki işlemin doğrulayıcısına bağlı olacaktır. 

İşlem Yapısı ve Ücretler

Tipik bir Libra işlemi aşağıdaki bileşenlere sahiptir:

 • İşlem gönderenin hesap adresi.
 • İşlemi imzalamak için kullanılan özel anahtara karşılık gelen genel anahtar. 
 • İşlemi bağımsız değişkenlerle birlikte yürütmek için Move’da kodlanmış bir komut dosyası (gerekirse).
 • İşlemle ilgili gaz fiyatı veya ücretler.
 • İşlemin gaz limiti. Bu, işlemin durmadan önce tüketebileceği maksimum gaz miktarıdır.
 • Gönderenin LibraAccount.T kaynağındaki sıra numarasına eşit olması gereken işaretsiz bir tamsayı. Bu işlem gerçekleştirildikten sonra sıra numarası bir artırılır. 

Libra, Ethereum gibi , bir gaz modeli üzerinde çalışır. Yukarıda açıklandığı gibi, her bir işlem ve akıllı sözleşme işlemi gaza mal olur. Akıllı sözleşme ne kadar karmaşıksa, o kadar fazla gaz tüketecektir. Tüketilen gaz miktarı, daha sonra gönderen tarafından ödenmesi gereken gaz fiyatına bağlı olarak Libra’ya dönüştürülecektir. Her akıllı sözleşmenin kendisiyle ilgili bir gaz limiti vardır. Sözleşme, ilişkili tüm gaz tüketilene kadar devam edecek, ardından duracak ve önceki aşamasına geri dönecektir.

Model, benimsenmeyi artırmak için muhtemelen Ethereum’a benzer hale getirildi . Ethereum dünyadaki en popüler akıllı sözleşme olduğundan, geliştiriciler benzerlik nedeniyle Libra’nın sistemini görece kolaylıkla kullanabilecekler. Libra ayrıca “düşük ücretler” vaat ediyor.

Stablecoin Özellikleri

Libra, gerçek varlıkların rezervi olan Libra Rezervi tarafından desteklenen bir stabilcoindir. Varlıklar, “istikrarlı ve saygın merkez bankalarından alınan para birimleri cinsinden banka mevduatları ve kısa vadeli devlet tahvilleri gibi düşük dalgalanmalı varlıkların bir koleksiyonu” olacaktır. Öyleyse, Facebook’un neden bir stablecoin yapısı seçtiğini ve nasıl çalıştığını anlayalım.

Sağlam bir para birimi aşağıdaki üç rolü yerine getirmelidir:

 • Değişim ortamı
 • Hesap birimi
 • Değer deposu 

Kriptolar bir değişim aracı olarak harika bir iş çıkarırken, ani bir şekilde düştüğünde bir hesap birimi ve değer deposu gibidir. Sebep? Yeterince kararlı olmamasıdır. Son derece değişken bir şeye sahipseniz, ona bir değer deposu olarak güvenebilir misiniz?

Zor kazandığınız paranızı, 24 saat içinde mevcut değerinin yarısı kadar değerde olabilecek bir varlığa güvenle yatırmak ister misiniz?

Kripto para birimlerinin oynaklığından dolayı karşılaştığımız sorunlar nelerdir ve stabilcoinlerin temel avantajları nelerdir?

 • Traderlar kârlarını elde etmek için bu oynaklıktan yararlanırken, gerçek şu ki, gözlerini ekrandan ayırdıklarında tüm paralarını hızla kaybedebilirler. Bu kripto-kripto borsalarının çoğu fiat fonlarını desteklemiyor, bu yüzden yatırımcıların kârlarını el değmeden tutabilecekleri bir stablecoin’e sahip olmak gerekiyor.
 • Kripto para birimleri, zamana dayalı sözleşmeler için ideal değildir. Birisi bir yıl içinde meydana gelen bir olaya 1 BTC bahse girerse, kendilerini iki büyük riske maruz bırakıyor demektir. Birincisi, olay hiç gerçekleşmeyebilir ve ikinci olarak, BTC’nin değeri o zaman düşebilir. Bu dalgalanma, uygun bir risk değerlendirmesi yapmayı son derece zorlaştırır.
 • Son olarak, yaygın ana akım benimsemeye sahip olmak için, stabilcoinler bu rolü üstlenecek en iyi para birimi biçimi olabilir. Facebook’un Libra’nın bir stabilcoin olmasını istemesinin en önemli nedeni tartışmasız budur. Benimsemeyi artırmak ve “küresel bir para birimi” haline gelmek için Libra bir stabilcoin haline geldi.

Devamını oku

Bitcoin

En iyi Kripto Para Donanım Cüzdanları

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

donanım cüzdanları

Donanım cüzdanları, kripto para biriminizi saklamak için en uygun ve en güvenli seçeneklerden biridir .

Donanım cüzdanı, özel anahtarlarınızı güvenli bir fiziksel cihazda saklayabileceğiniz bir tür kripto para cüzdanıdır. Cüzdanda depolanan kripto para birimleri çevrimdışı tutulur, yani hacklenemezler. Bununla birlikte, ihtiyaç duyulduğunda, depolanan dijital paralar kolaylıkla temin edilebilir. Kodlama ve teknik ayrıntılar konusunda o kadar bilgili değilseniz, donanım cüzdanı kriptolarınızın çoğunu depolamanın harika bir yoludur .

En iyi Kripto Para Donanım Cüzdanlarına gitmeden önce, farklı kripto para birimi cüzdan türlerine daha derinlemesine bakalım .

Kripto Para Cüzdanları Nedir?

“Cüzdan” kelimesini duyduğumuzda, genellikle fiziksel parayı saklayabileceğimiz bir kese aklımıza gelir. Kripto para birimlerinin dijital bir formu yoktur ve bu paraların akışını kontrol etme şeklimiz özel anahtarlarımız ve genel adreslerimizdir. 

Standart bir cüzdanda iki işlevi gerçekleştirebiliriz:

 • Parayı saklamak için cüzdanın içine koyabilirsiniz.
 • Başkasına vermek için içindeki parayı alabilirsiniz.

Kripto para birimlerinde:

 • Genel adresiniz, insanların size kripto paranızı gönderebileceği yerdir.
 • Gizli anahtarınız ile kripto paranızın kilidini açabilir ve istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Kripto para cüzdanı, genel adresinizi ve özel anahtarınızı saklayan bir program veya cihazdır. Kripto paranızı almak ve harcamak için de kullanılabilir. Cüzdanlar genel olarak aşağıdaki kategorilere ayrılabilir:

 • Sıcak cüzdanlar
 • Soğuk cüzdanlar

Sıcak Cüzdanlar

Bunlar aktif olarak internete bağlı olan kripto cüzdanlardır. Bu cüzdanları kullanarak işlem yapmak kolay olsa da, saldırılara karşı savunmasızdırlar. Değişim cüzdanları, mobil cüzdanlar ve masaüstü cüzdanlar sıcak cüzdan örnekleridir.

Soğuk Cüzdanlar

Soğuk cüzdanlar, internete bağlı olmayan ve dolayısıyla hack girişimlerine karşı güvenli kripto cüzdanlardır. Kağıt cüzdanlar, soğuk cüzdanlara bir örnektir. Buradaki fikir, kripto paralarınızı güvenli bir şekilde saklamak ve elinizde tutmak istiyorsanız, onları güvende tutmak için soğuk bir cüzdan kullanabilirsiniz.

Donanım cüzdanları, soğuk cüzdanların güvenliğini sıcak cüzdanların işlem kolaylığı ile birleştirir.

Bitcoin Donanım Cüzdanı Ayrıntıları

Donanım cüzdanları, flash sürücü görevi gören ve özel anahtarlarınızı saklayan fiziksel cihazlardır. Cihaz, güvenmediğiniz bir cihazla bile kullanabileceğiniz kadar güvenlidir. Donanım cüzdanlarını kullanmanın en iyi yanları:

 • Cüzdanı her zaman cebinizde veya çantanızda taşıyabilirsiniz. Bu, cüzdanın soğuk olduğundan emin olmanızı sağlar.
 • Ne zaman kripto göndermeniz gerekiyorsa, cüzdanı bir bilgisayara veya bir cihaza bağlamanız, PIN kodunuzu girmeniz ve parayı göndermeniz yeterlidir. İşlem tamamlandığı anda bağlantısını keser ve güvenli bir yerde saklarsınız.

Donanım Cüzdanları Özel Anahtarlarınızı Nasıl Korur?

Hatırlamanız gereken en önemli şey, özel anahtarın asla donanım cüzdanından çıkmamasıdır. İşlem doğrulama sürecinin tamamı, bilgisayarda değil donanım cüzdanının içinde yapılır. Geleneksel çevrimdışı cüzdan istemcileri yalnızca normal sabit sürücünüzdeki veya cihaz depolama alanınızdaki özel anahtarları kullanır. Ne yazık ki, bunun anlamı, kolayca erişilebilir olmaları ve saldırılara karşı savunmasız olmalarıdır. Özel anahtarları her zaman şifrelenmiş bir sabit sürücüde saklayabilirsiniz. Ancak bunu kullanmak için şifresini çözmeniz gerekir, bu da anahtarlarınızı anında savunmasız hale getirir.

Öte yandan donanım cüzdanları, işlemler sırasında bile özel anahtarları açığa çıkarmaz. İşte nasıl çalıştığına dair kısa bir açıklama:

 • Donanım cüzdanı, bilgisayarınızda veya akıllı telefonunuzda çalışan cüzdan yazılımından istenen miktar ve hedef adres gibi ödeme ayrıntılarını sağlamasını isteyecektir.
 • Donanım cüzdanı bu ayrıntıları aldığı anda, kullanıcı onayını bekleyecek, işlemi imzalayacak ve sonunda yazılıma dijital bir imza gönderecektir. Bu işlemi tamamlayacaktır.

Donanım Cüzdanı Ne Kadar Güvenlidir?

Kriptoda algılanan en büyük saldırılar söz konusu olduğunda,% 66,30 gibi muazzam bir oranla uzaktan saldırılar pastayı alır. Bir donanım cüzdanının birincil amacı her zaman kullanıcıları ve fonları kötü amaçlı yazılım saldırılarına, bilgisayar virüslerine ve diğer çeşitli uzak tehlikelere karşı korumak olmuştur. 

Ancak tüm bunlara rağmen, donanım cüzdanlarının %100 güvenli olduğunu söyleyemeyiz. Bu yazımızda, size piyasadaki en iyi ve en güvenilir donanım cüzdanlarından bazılarının bir özetini vereceğiz. 

Ledger

ledger

Paris merkezli Ledger, donanım cüzdanı alanındaki en saygın ve güvenilir şirketlerden biridir. Güvenlik ve altyapı çözümleri geliştirmek için kendi özel teknolojilerinden yararlanırlar. Vierzon’da (Fransa) bir üretim tesisleri ve San Francisco’da ofisleri vardır. Firma 2014 yılında faaliyete geçmiştir ve cüzdanları 165’ten fazla ülkede 1.000.000 adet satmıştır.

İnovasyonlarının merkezinde, cüzdanları için güvenli bir yongaya entegre ettikleri BOLOS adlı farklı bir işletim sistemi ve çeşitli kurumsal çözümler için bir Donanım Güvenlik Modülü (HSM) yatıyor .

Şirket ayrıca, kripto para birimlerine yatırım yapmak isteyen bankalar ve hedge fonları için bir güvenlik çözümü olan Ledger Vault’u başlatmayı planlıyor . Vault hakkında konuşan kurucu ortak ve CEO Eric Larchevêque şunları söyledi:

“Cüzdanlar için, işletim sistemimizi güvenli bir çipe entegre ettik ve Vault için onu bir donanım güvenlik modülüne entegre ediyoruz. Bunun arkasındaki fikir, çoklu hesaplar, çoklu imza veya zaman kilitleri gibi ek özellikler ve hizmetler sağlamaktır. “

Artık Ledger hakkında bir fikriniz olduğuna göre, iki amiral gemisi cüzdanına bir göz atalım: Ledger Nano S ve Ledger Nano X.

Ledger Nano S

Ledger Nano S , Fransız şirket defteri tarafından geliştirilen ve yaygın olarak kullanılan bir donanım cüzdanıdır. Akıllı karta dayalı kompakt bir USB cihazıdır. Kabaca küçük bir flash sürücü boyutunda, 39 x 13 x 4 mm (1,53 x 0,51 x 0,16 inç) boyutunda ve sadece 5,9 g ağırlığındadır.

Ledger Nano S, aşağıdakileri içeren küçük bir pakette gelir:

 • Ledger Nano S
 • 1 mikro USB kablosu
 • Cihazı boyuna takmak için kordon
 • Bir anahtarlık ve bir anahtarlık
 • Tohum anahtar kelimesini yazmak için kurtarma sayfası

Nano S’yi etkinleştirmek için, USB kablosuyla bilgisayara bağlamanız gerekir. Yeni bir cüzdan oluşturma seçeneğini seçtiğinizde, PIN kodunu onaylamanız gerekecektir. Nano S’nize her erişmek istediğinizde ihtiyacınız olacağı için PIN kodunu hatırlamalısınız.

Ledger Nano S Desteklenen Paralar

Ledger Nano S aşağıdaki gibi büyük kripto paraların çoğunu içerir:

 • Bitcoin (BTC)
 • Bitcoin Cash (BCH)
 • Binance Coin (BNB)
 • Cardano (ADA)
 • Dash Coin (DASH)
 • Dogecoin (DOGE)
 • Eos (EOS)
 • Ethereum (ETH)
 • Ethereum Classic (ETC)
 • Litecoin (LTC)
 • Monero (XMR)
 • Ripple (XRP)
 • Stellar (XLM)
 • Tether (USDT)
 • Tron (TRX)
 • Zcash (ZEC)

Ledger Nano S Artıları ve Eksileri

Artıları

 • Kurulum oldukça basit ve anlaşılır.
 • Ledger Nano S, üçüncü taraf uygulamaları çalıştırabilir ve şu anda siteye göre 18 yüklenebilir uygulama bulunmaktadır.
 • Ledger Nano S, çok çeşitli kripto paraları destekler.
 • Çok sayıda yazılım cüzdanı ile bütünleşir.
 • Çok uygun fiyatlı bir donanım cüzdanıdır ve çok yüksek değerli bir teklif sunuyor.
 • Tüm kurtarma işlemi bir bilgisayara bağlamadan cihazdan yapılabilir.
 • Ledger güvenli çip teknolojisine sahiptir.
 • Oldukça hafif olduğu için kolaylıkla taşınabilir.

Eksileri

 • Açık kaynaklı bir donanım değil.
 • Yeterli özen gösterilmezse kurtarma sayfası çalınabilir veya çoğaltılabilir.

Ledger Nano X

Nano X , şu anda piyasadaki en iyi donanım cüzdanı olma konusunda bir iddiaya sahip. Gerçekten iyi görünüyor ve çok güvenli. Nano X, iki çip kullanımı sayesinde üstün güvenliğe sahiptir. Ayrıca, kullanıcıların Nano X’i telefonlarıyla veya dizüstü bilgisayarlarıyla kabloya ihtiyaç duymadan kullanmalarına olanak tanıyan bir Bluetooth özelliğine de sahiptir. 

Nano X ve Nano S arasındaki en önemli fark, birincisinin aynı anda birden fazla kripto para birimini tutabilmesidir. Nano S’de, kullanıcıların belirli bir cüzdanı kullanmak için uygulamaları manuel olarak yüklemesi ve kaldırması gerekiyordu. Ancak kullanıcılar aynı anda Nano X’te birden fazla kripto cüzdanı kurabilirler. Ledger Nano X, Nano S ile aynı coinleri destekler. Kurulum çoğunlukla Nano S’ye benzemektedir.

Ledger Nano X Özellikleri

 • Boyut: 72mm x 18.6mm x 11.75mm Ağırlık: 34g.
 • Paslanmaz çelik ve plastikten imal edilmiştir.
 • 100mAh pil ile güçlendirilmiştir.
 • Aynı anda birden fazla kripto para birimini depolar.
 • Binance gibi DEX’e giriş yapılmasına izin verir.

Ledger Nano X’in Artıları ve Eksileri

 • Kurulum oldukça basit ve anlaşılır.
 • Hareket halindeyken kullanımı kolaylaştıran Bluetooth işlevine sahiptir.
 • Tüm kurtarma işlemi bir bilgisayara bağlamadan cihazdan yapılabilir.
 • Ledger güvenli çip teknolojisine sahiptir.
 • Basit bir kalem sürücüye benzediği için oldukça göze çarpmayan bir görünüm. Artı, oldukça hafif olduğu için kolaylıkla taşınabilir.
 • Cüzdanda aynı anda birden fazla uygulamanın ve dijital paranın çalışmasına izin verir .

Eksileri

 • Açık kaynaklı donanım değildir.
 • Yeterli özen gösterilmezse kurtarma sayfası çalınabilir veya çoğaltılabilir.
 • Yeni gelenler için kullanıcı arayüzünü anlamak biraz zor olabilir.

Trezor

trezor

Trezor , ilk yasal ve güvenli Bitcoin donanım cüzdanıydı . Cüzdan SatoshiLabs tarafından yapıldı ve kelimenin tam anlamıyla gerçekten öncü oldu. OLED ekranlı küçük bir hesap makinesi gibi bir görüntüye sahiptir Trezor cüzdanını Android cihazlarla ve Trezor Wallet, Mycelium ve Multibit HD gibi uygulamalarla kullanabilirsiniz. Trezor, çevrimdışı işlem imzalama için yalıtılmış bir ortam oluşturur. Trezor, bilgisayara kötü amaçlı yazılım bulaşmış olsa bile özel anahtar keşfi riskini en aza indirir.

Her bir Trezor cüzdanında, cüzdanınızdan asla ayrılmayan bir PIN kodu vardır. Bu basit özellik, cüzdanın kullandığı bilgisayar ele geçirilse bile PIN’inizin çalınmamasını sağlar. Trezor’daki PIN sistemi ayrıca herhangi bir kaba kuvvet girişimini önleyen dahili bir sisteme sahiptir.  Trezor cüzdanınızı kaybederseniz, 24 kelimelik tohum ve parola ile kolayca kurtarabilirsiniz. 

Trezor One

Trezor One , piyasadaki en popüler donanım cüzdanlarından biridir.

Trezor One Artıları ve Eksileri

Artıları:

 • Kullanımı son derece basit.
 • Çok şık tasarım.
 • Platformların uyumlu olması koşuluyla (Windows, Mac OS X veya Linux) tüm cihazlarda kullanılabilir.
 • Özel anahtarınızı asla ifşa etmez.
 • Rastgele oluşturulan pin kodu, cihazı güvenli ve emniyetli tutar.

Eksileri:

 • Trezor One, Ripple (XRP), Cardano (ADA), Monero (XMR) ve Tezos’u (XTZ) desteklemez . 

Trezor T

Trezor T, Trezor One’ın daha iyi ekrana sahip geliştirilmiş bir sürümüdür. Cüzdan ayrıca herhangi bir düğmeden yoksundur ve tamamen dokunmatik ekrandır. Ripple, Cardano , Monero ve Tezos ile birlikte Trezor One’ın desteklediği tüm paraları destekler.

Trezor T Artıları ve Eksileri

Artıları:

 • Kullanımı son derece basit.
 • Çok şık tasarım.
 • Platformların uyumlu olması koşuluyla (Windows, Mac OS X veya Linux) tüm cihazlarda kullanılabilir.
 • Özel anahtarınızı asla ifşa etmez.
 • Rastgele oluşturulan pin kodu, cihazı güvenli ve emniyetli tutar.
 • Trezor One’dan daha fazla coin vardır.
 • Düğmeler yerine dokunmatik ekrana sahiptir.

Eksileri:

 • Daha fazla ücrete mal olur ve bu da onu benzerlerinden daha pahalı yapar.

KeepKey

KeepKey

KeepKey, 2015 yılında Darin Stanchfield tarafından kuruldu ve merkezi ABD’de bulunuyor. 2016 yılında, Bitcoin cüzdanı Multibit’i satın aldılar. Cüzdan, Ağustos 2017’de Erik Voorhees tarafından kurulan İsviçre merkezli borsa Shapeshift tarafından satın alındı. Stanchfield şirketin CEO’su ve Ken Hodler’ın CTO’su olarak yönetiyor. KeepKey, piyasadaki en iyi inşa edilmiş cüzdanlardan biridir.

KeepKey Desteklenen Paralar

KeepKey, aşağıdaki paraların gönderilmesini ve alınmasını destekler:

 • Bitcoin
 • Bitcoin Cash
 • Bitcoin Gold
 • DASH
 • Dogecoin
 • Ethereum
 • Litecoin

KeepKey ayrıca ERC-20 belirteçlerine destek sağlar.

Cüzdanın kendisi oldukça büyük ama zarif görünüyor. 38 x 93,5 x 12,2 mm boyutlarındadır. Önde, polikarbonat bir kasa ile korunan geniş 256 × 64 3.12 ″ OLED ekrana sahiptir. Arka tarafta cüzdan alüminyumdan yapılmıştır.

Cüzdanın üst kısmında işlemleri onaylamak veya iptal etmek için kullanılan tek bir düğme vardır. Bir powerbank veya şarj cihazı ile çalıştırılabilmesine rağmen, çalışması için KeepKey Chrome Uygulamasına bağlanması gerekir.

KeepKey’in Artıları ve Eksileri

Artıları

 • Geniş LCD, kullanıcı etkileşimini basitleştirir.
 • ShapeShift ile entegre edilmiştir.
 • Aşınmaya ve yıpranmaya dayanacak şekilde üretilmiştir.
 • Tasarımı çok kullanıcı dostudur
 • Birinci sınıf güvenliğe sahiptir.
 • Kurtarma şifresi, cüzdanı güvende tutar.

Eksileri

 • Kurtarma tohumu yalnızca bir kez gösterilir.
 • Cüzdan boyutu çok büyük, bu da kolay erişilebilir olmadığı anlamına geliyor.
 • Kilitleme özelliği yoktur. Bu nedenle cihazınızın kilidinin açılıp takıldığını unutursanız, PIN’inizi kullanmadan da herkes ona erişebilir.
 • Geliştirme, Ledger ve Trezor’a göre daha yavaştır.

 

Devamını oku

Bitcoin

Crypto.com Nedir?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

crypto-com-nedir

Crypto.com bir kripto para birimi ve ödeme platformudur. Ana amacı, kripto para birimlerinin yaygın bir şekilde benimsenmesini teşvik etmektir . 2016 yılında kurulan Crypto.com’un halihazırda 3 milyondan fazla kullanıcısı var. Şirketin genel merkezi Hong Kong’dadır ve deneyimli girişimci Kris Marszalek tarafından yönetilmektedir. Onunla birlikte Crypto.com’un 3 kurucu ortağı daha var – CFO Rafael Melo, CTO Gary Or ve Kurumsal Geliştirme Başkanı Bobby Bao.

Crypto.com Teklifleri

Crypto.com, aşağıdakiler gibi çeşitli finansal hizmetler sunar:

 • MCO Visa Card: Kripto paranızı itibari paraya çevirin ve harcayın.
 • Crypto.com Uygulaması: Kripto para satın alın, takas edin, gönderin ve takip edin.
 • Kripto Kredisi: MCO visa kartınıza harcayabileceğiniz kredi almanızı sağlayan anında kredi ürünü.
 • Crypto Earn: Kullanıcıların kripto para yatırma işlemlerinde %18’e varan faiz oranı kazanmalarını sağlayan bir ürün.
 • Crypto.Com Borsası: CRO tarafından desteklenen, derin likidite, düşük ücretler ve en iyi uygulama fiyatları ile kullanıcılar burada Bitcoin gibi büyük kripto para birimlerini alıp satabilirler.

Crypto.com’un Yerel Tokenları: MCO ve CRO

Crypto.com, MCO ve CRO ile çift belirteçli bir sistem kullanır.

MCO Tokenı

MCO token satışı 18 Mayıs 2017 – 18 Haziran 2017 tarihleri ​​arasında gerçekleşti. Bu süre zarfında, şaşırtıcı bir şekilde 26,7 milyon dolar topladılar ve şu anda dünya çapında 30 borsada işlem görüyor. MCO tokenının faydaları aşağıdaki gibidir:

 • Kullanıcıların MCO tokenlarını stake ederek metal visa kartları sipariş etmelerine olanak tanır.
 • MCO kartıyla her işlem yaptığınızda, tüm harcamalarınızda (MCO cinsinden) %5’e kadar geri ödeme alırsınız.
 • Ayrılmış MCO kartlarını daha fazla MCO tokenı stake ederek daha yüksek bir seviyeye yükseltebilirsiniz.

CRO Tokenı

Ekosistemdeki ikinci token, yerel Crypto.com zinciri için varlıklar arası ara para birimi mutabakatına izin veren CRO tokenıdır. Şu anda dünya çapında 22 borsada mevcuttur. Faydası aşağıdaki gibidir:

 • Varlıklar arası para birimi takası sağlar.
 • İşlemler işlendikten ve onaylandıktan sonra düğümler CRO ile ödüllendirilir.
 • Kullanıcıların doğrudan CRO ile işlem yaptıktan sonra minimum işlem ücreti ödemeleri gerekir.
 • Kullanıcılar crypto.com borsasında CRO ile kripto para satın alırlarsa %50 indirimden yararlanabilirler.
 • CRO tokenları ayrıca kullanıcıların Syndicate’a erişim sağlamasına da olanak tanır. Syndicate, en umut verici kripto projelerinin coinlerini Crypto.com borsasında listelemeleri için bir bağış toplama platformudur.

Crypto.com Borsası

Borsanın beta sürümü Kasım 2019’da piyasaya sürüldü. Şimdi, borsanın bazı özelliklerini inceleyelim:

 • Vortex Likidite Sistemi, kullanıcıların rekabetçi fiyatlara ve büyük bir küresel platforma erişmelerine olanak tanır.
 • 30 günlük işlem hacminize ve CRO bahis seviyenize bağlı olarak %100 işlem ücreti indirimi alabilirsiniz.
 • Yenilenmiş Eşleştirme Motoru ve Sipariş Yönetim Sistemi aracılığıyla iş hacminde 10 kat artış.
 • Birleşik REST ve Websocket API ile kullanım kolaylığı.
 • Güçlü ve sağlam bir risk motoru ve yüksek kaldıraç marjı ve türev işlemleri sağlar.

Crypto.com, borsalarında Temel ve Gelişmiş olmak üzere iki doğrulama seviyesine sahiptir.

 • Temel: Bu doğrulama düzeyi ad, e-posta ve telefon numarası gibi verileri alır. Bunu takiben, kullanıcılar serbestçe hareket edebilecek ve hizmetlerin çoğuna erişebilecek.
 • Gelişmiş: Gelişmiş sürümde, size sınırsız para yatırma ve 100 BTC para çekme limiti veren kimlik belgelerini göndermeniz gerekecektir.

Crypto.com Güvenliği

Crypto.com, güvenlik felsefesinin en yüksek standartlarını benimser. Bazı noktaları gözden geçirelim:

 • Crypto.com, dünyada ISO / IEC 27001: 2013, ISO / IEC 27701: 2019, PCI: DSS 3.2.1, Seviye 1 uyumluluğu ve CCSS’ye sahip ilk kripto para şirketidir.
 • Fonların %100’ü soğuk hava deposunda saklanmaktadır. Borsa, para kaybı durumunda soğuk cüzdan sigorta fonu kullanır.
 • Sıcak cüzdanlarda saklanan paralar yalnızca kurumsal fonlardır ve işlemlerin hizmet ağlarında sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.
 • Crypto.com ile ABD doları tutan bir Amerikan vatandaşıysanız, 250.000$ ‘a kadar FDIC sigortalıdır.
 • Suçlular için para aklamadıklarından emin olmak için her işlem Crypto.com tarafından dikkatle izlenir. Bu düzeyde proaktif uyum kontrolü, kara para aklama gibi cezai davranışları engeller.
 • Crypto.com, hem mobil uygulaması hem de biyometri veya Google Authenticator aracılığıyla değişimi için 2FA kimlik doğrulaması kullanır. Ayrıca, borsadan para gönderdiğiniz her adresin sizin tarafınızdan beyaz listeye alınması gerekir.
 • Crypto.com, Lloyd’s Syndicate 2012’de Arch Underwriting tarafından yönetilen 100 milyon ABD Doları tutarında bir doğrudan sigorta poliçesi sağladı. Bu, Crypto.com’un saklama ortağı Ledger Vault’daki soğuk depolama varlıkları için güvence altına aldığı en büyük teminattır . Yeni politika, Crypto.com’un toplam kripto para birimi sigortasını, saklama görevlileri aracılığıyla doğrudan ve dolaylı kapsama dahil olmak üzere 360 ​​milyon dolara çıkarıyor.

Crypto.com Ücretleri

 • Crypto.com, %0,2’den başlayan makul üretici / alıcı ücretlerine sahiptir.
 • Açık ve rekabetçi bir ücret yapısı kullanır.
 • CRO tokenlerini stake ederek daha ucuz ücretler elde edebilirsiniz. Daha ucuz ücretlerin yanı sıra, yatırdığınız miktar üzerinden %20 yatırım getirisi elde edersiniz.

Kripto Kredi Hizmetleri

İncelememiz gereken bir diğer ürün ise Kripto Kredisi hizmetleridir. Buradaki fikir, kullanıcıların şirketten borç para almasına ve tutarı daha sonra ödemesine izin vermektir. Kullanıcı, MCO veya Bitcoin yatırmalıdır. Bu ürün aynı zamanda aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Geri ödeme süresi yok.
 • Kredi kontrolü yok.
 • MCO tokenlarını kullanmak daha düşük ücretlere yol açar.
 • Minimum ödeme yok.

Crypto.com Pay

Crypto.com Pay, işletmeleri ve traderları mağazada kripto para birimi ödemelerini kabul etme konusunda güçlendirecek. Satıcılar, kripto ile yapılan tüm ödemelerde %0 işlem ücreti ve fiat ile yapılan ödemelerde %0,5 ücret alacak. Bu, genellikle diğer ana ödeme işlemcileri tarafından verilen ücretlerde %80’lik bir indirimdir. Ledger ve WooCommerce mağazaları zaten Crypto.com üzerinden ödeme kabul ediyor.

Diğer Crypto.com Özellikleri

Yukarıda belirtilenlerin yanı sıra, Crypto.com ayrıca aşağıdaki heyecan verici özelliklere sahiptir:

 • Marj ticareti, türev ticareti, OTC ticareti ve merkezi olmayan token swapları dahil olmak üzere çok çeşitli kripto ticareti.
 • Crypto.com’un Entegrasyonu Daha fazla web sitesine ödeme yapma ve kartına daha fazla özellik ekleme.
 • Latin Amerika ve diğer bölgeler için destek.
 • Katılımcılara ücretsiz kripto dağıtmak için ticaret yarışmaları, sınavlar ve diğer promosyonlar gibi farklı kampanyalar yürütmek.

Devamını oku