İtalyan borsasından 170 milyon dolar değerinde kripto para çalındı!

İtalya’da faaliyet gösteren BitGrail isimli kripto para borsası, Cuma günü üyelerine yaptığı duyuruda Nano kripto parasına ait 17 milyon adet tokenin çalındığını duyurdu


İtalya’da faaliyet gösteren BitGrail isimli kripto para borsası, Cuma günü üyelerine yaptığı duyuruda Nano kripto parasına ait 17 milyon adet tokenin çalındığını duyurdu. Çalınan kripto para miktarı yaklaşık olarak 170 milyon dolara denk geliyor.

Sitenin “Haberler” bölümünde yer alan duyuruda hack saldırısının ne zaman gerçekleştiğine dair bir bilgi yer almadı. WSJ başta olmak üzere birçok yabancı ekonomi gazetesinin gündemine bomba gibi düşen olay, piyasalarda şok etkisine yol açtı. Hatırlanacağı üzere daha önce de Japon kripto para borsası Coincheck‘ten en az 533 milyon dolar değerinde NEM çalınmıştı.

Polis olaya müdahil oldu

Bitgrail şirketinden yapılan açıklamada şu satırlara yer verildi:

Kurumumuza ait cüzdandan 17 milyon Nano‘nun kimliği belirsiz kişiler tarafından onaysız bir şekilde transfer edildiğini fark ettik. Bugün ise bu dolandırıcılık girişimiyle ilgili yetkili otoriteleri bilgilendirdik ve olay artık polis soruşturmasına dahil edildi. Borsamızda işlem gören diğer kripto para birimlerinin bu saldırıdan etkilenmediğini belirtmek isteriz.

Yapılan saldırının yol açtığı zayiatı daha iyi görebilmek, veri ve kullanıcı güvenliğini sağlayabilmek adına borsamızdaki tüm faaliyetler geçici bir süreliğine durdurulmuştur. Buna para çekme ve yatırma işlemleri de dahildir. Bu prosedürü uygulamak yatırımcılarımızın güvenliği için kaçınılmazdı.

Platformumuzda meydana gelen yasa dışı Nano transferinden olumsuz etkilenen müşterilerimiz için en içten özürlerimizi dileriz. Konuyla ilgili diğer gelişmeler kısa sürede sizlerle paylaşılacaktır. Dikkatiniz için teşekkürler.

[fat_coincap id=”5″]