Bitcoin’leri çalınan BitFunder borsasının sahibi tutuklandı

ABD federal yetkilileri, artık faaliyetlerine son veren BitFunder isimli kripto para borsasını ve kurucusunu dolandırıcılıktan suçlu buldu


ABD federal yetkilileri, artık faaliyetlerine son veren BitFunder isimli kripto para borsasını ve kurucusunu dolandırıcılıktan suçlu buldu.

Adalet Bakanlığı, BitFunder’in kurucusu “Ukyo” rumuzuyla da bilinen 37 yaşındaki Jon E. Montroll‘ü yalan söyleyerek jüriyi yanıltmak, adaletin tecellisine engel olmak ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu‘nu (SEC) 6,000 Bitcoin‘in çalınması hadisesiyle ilgili yanlış ifadelerle oyalamak suçundan tutukladı.

Ayrıca SEC’in Montroll’e yönelttiği suçlamalar arasında yatırımcıları güvenli olmayan kayıt dışı borsalara yönlendirmek de yer aldı.

İki çevrimiçi Bitcoin servisini yönetiyordu

Montroll’ün çalındığını iddia ettiği 6,000 Bitcoin, günümüz kuruyla yaklaşık 64 milyon dolara denk geliyor. 

Savcılıktan yapılan açıklamada Montroll’ün toplamda iki adet Bitcoin borsasını yönettiği bilgisi verildi. WeExchange‘in Avustralya ayağını ve kendi kurduğu BitFunder borsasını işleten Montroll; WeExchange’i Bitcoin deposu ve döviz bürosu olarak kullandı. BitFunder’de ise sanal olarak kripto para alım ve satım işlemleri yürütüldü.

Hackerlar 6,000 Bitcoin çaldı!

İlk olarak 2012 yılının Aralık ayında halka açılan BitFunder sitesi, kaynak kodlarında keşfedilen bir güvenlik açığından dolayı hackerlerin 2013 Temmuz’unda 6,000 adet Bitcoin çalmasından ötürü kepenk indirdi.

Bu siber soygun o kadar pahalıya mal oldu ki, Montroll’ün kişisel servetinden aktardığı paralar dahi yatırımcıların zararını gidermeye yetmedi. 

Bitcoin’lerin nasıl çalındığına dair çelişkili ifadeler verdiği için savcıların şüphelendiği Bitcoin borsası yöneticisi hakkında açılan daha halen daha sürüyor. Hüküm giymesi halinde Montroll 30 yıla yakın hapis yatabilir.

[fat_coincap id=”5″]