Kripto Para

BM’den Açıklama Kuzey Kore 2 Milyar Dolar Çaldı

Coin Bilgi
Yazar: Coin Bilgi

Birleşmiş Milletler’in paylaştığı yeni bir rapora göre, Kuzey Kore’nin kripto para borsaları ve bankalara yapılan siber saldırılarla milyarlarca dolarlık soygun yaptığı ortaya çıktı. BM’ye göre Kuzey Kore elde ettiği gelirle kitle imha silah programlarını finanse ediyor.

Reuters’un ulaştığı BM gizli raporuna göre Kuzey Kore kitle imha silahları programlarının finansmanı için giderek daha programlı siber saldırılar gerçekleştiriyor. BM’nin, geçtiğimiz hafta tamamladığı raporda yer alan iddialara dair soruları ise Kuzey Koreli yetkililer yanıtsız bıraktı.

17 Farklı Ülke 35 Hack

Gizli BM raporuna göre Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ne bağlı Genel Keşif Bürosu çatısı altında faaliyet gösteren hacker’lar Kitle imha silahlarını geliştirme programı için yaklaşık 2 milyar dolar kaynak sağladı. Genel Keşif Bürosu’nun Kuzey Kore Askeri İstihbarat Kurumu’nun en yüksek konumu olduğu ise gelen bilgiler arasında.

İlginizi çekebilir: Bu Gelişme Sonrası Ripple Uçuşa Geçirebilir: XRP Resmen Kullanılmaya Başlandı

Güvenlik uzmanları, Kuzey Kore’nin gelirlerini kripto para borsaları, kripto para madenciliği ve finans kurumlarından elde ettiğini ve 17 ülkeden en az 35 saldırı vakasının ihbar edildiğini açıkladı.

BM uzmanları, Kuzey Kore, geleneksel bankacılık sektörünün aksine kripto paraların takip edilmesinin zor ve daha az devlet denetiminden yoksun olmaları nedeniyle bu alandan faydalanıyor.

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yorum Yap