Kamu kaynakları teklifi, hükümetler tarafından belirli bir projeyi tamamlamayı vaat eden özel ve kamu sektörü şirketlerine büyük kaynaklar tahsis etmek için kullanılan bir yöntemdir.

“Kunyilian” olarak adlandırılan teklif platformu, Tencent’in hizmet olarak blockchain sistemini kullanıyor ve mevcut kamu kaynakları teklif sürecinin karşılaştığı zorlukları çözmeyi amaçlıyor. Teklif verme sürecine dahil olan merkezi kuruluşların güvenilirliğinin doğrulanmasına yardımcı olması ayrıca veri paylaşımını ve güvenliğini hızlandırması beklenmektedir.

Platformun pilot testi sırasında, resmi teklif verileriyle ilgili yaklaşık 60.000 blockchain sertifikası kaydedildi. Artık Kunming’deki kamu kaynakları için 30.000’den fazla teklif veren kuruluşa hizmet vermeyi hedefliyor.

Platformun geliştirilmesi, Çin’in yeni ve gelişmekte olan teknolojilere yatırım yaparak teknolojik inovasyonunu ilerletme girişiminin bir parçasıdır.

Çin, Blockchain Teknolojisini Tam Gaz Kullanıyor

Çin teknoloji şirketleri, eyalet ve ulusal hükümetler giderek daha fazla blockchain ve kripto para birimi endüstrisine yatırım yapıyor. Tencent ve Alibaba gibi teknoloji ve internet devleri, hükümet aktörlerinin tam desteğiyle bu alanda yeniliği yönlendiriyor.

Çinli şirketler, Tencent kısa süre önce blockchain tabanlı tüketici uygulamaları, donanım cihazları ve medya depolama sistemleri ile ilgili daha fazla yeni patent başvurusunda bulunduklarında, adları altında kayıtlı olan blockchain patentlerinin sayısında diğerlerini geride bıraktı.