Çoğu altcoin, Bitcoin’le beraber değer kaybetti

Şubat ayının başlarında 6 bin dolar seviyesine gerileyen ve yatırımcısına zor günler yaşatan Bitcoin’in tekrar 10 bin dolar bandına yükselmesi yalnızca birkaç hafta sürdü


Şubat ayının başlarında 6 bin dolar seviyesine gerileyen ve yatırımcısına zor günler yaşatan Bitcoin’in tekrar 10 bin dolar bandına yükselmesi yalnızca birkaç hafta sürdü. En son 2017’nin Kasım ayındaki seviyesinde sabitlenen Bitcoin fiyatları geçtiğimiz gün 11 bin dolara yükseldi ve 12 bin dolara çıkmaması için de hiçbir görünür sebep yok gibiydi.

Kripto paralar güne kötü başladı

Ancak kripto para borsalarında oluşan bu olumlu atmosfer, Çarşamba sabahı kripto para yatırımcılarını yeniden hayal kırıklığına uğrattı. Neredeyse tüm kripto para birimleri değer kaybetti, buna Bitcoin de dahil.

Ancak görünüşe göre Bitcoin, bu değer kaybını en az zararla atlatmayı başarmış durumda. Aşağıda bugüne ait CoinMarketCap verilerini görebilirsiniz.

Yukarıdaki grafiklerde 11,200 dolar civarında fiyatlanmış olsa da Bitcoin’in Çarşamba günü yüzde 2 oranında değer kaybettiği görülüyor. Diğer büyük 9 altcoin de yüzde 1.68 ila 8.11 oranında değer kaybına uğramış. Salı gününe kıyasla tüm kripto para piyasası yaklaşık 30 milyar dolar erimiş bulunuyor.

Peki, ne oldu da kripto para piyasalarında böylesi bir toplu değer kaybı yaşandı?

Bu sorunun birden çok cevabı var. Japon kripto para borsası Coincheck‘in 530 milyon dolar değerinde coin çaldırmasından tutun, Güney Kore ve İsrail gibi ülkelerde coin alışverişiyle ilgili önemli kısıtlamalara gidilmesi borsalarda ciddi bir güvensizlik havası oluşturmuş bulunuyor. Öyle ki, PayPal CFO’su John Raine’in“Bitcoin, sağladığı ödeme kolaylığıyla geleceğin teknolojisi olabilir” şeklindeki olumlu yorumu da bu gidişatı değiştirmeye yetmemiş gözüküyor.

[fat_coincap id=”5″]