İran: Bitcoin ve diğer kripto paraları tanımıyoruz

Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden Bitcoin ve diğer kripto para birimleriyle ilgili yaptırım kararları gelmeye devam ediyor


Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden Bitcoin ve diğer kripto para birimleriyle ilgili yaptırım kararları gelmeye devam ediyor. Kripto para piyasasının sürekli hacim kaybetmesine yol açan bu kararların sonuncusu ise İran’dan geldi.

İran Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada Bitcoin ve diğer tüm kripto paraların geçerli bir para birimi olarak kabul edilmediği, alım satım işlemlerinin İran İslam Cumhuriyeti sınırları içinde Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilmeyeceği bilgisi verildi.

Bu açıklamanın zamanlaması ise manidar, çünkü son dönemde İran Merkez Bankası kripto para satışı ve ödeme işlemlerini gerçekleştirmekle itham ediliyordu.

Bitcoin’i piramit şemasına benzettiler

“Dijital kripto para piyasasında gözlemlenen olağanüstü fiyat dalgalanmaları, network pazarlama ve piramid şeması şeklinde kullanımı yayılan bu para birimlerini çok riskli hale getirdi” şeklinde ifadelerin bulunduğu basın açıklaması, İranlı vatandaşlara yapılan “Dengesiz ve oynak bir pazar olan dijital para birimlerine yatırım yaptığınız takdirde tüm finansal birikiminizi kaybedebilirsiniz” uyarısıyla son buldu.

İran’da kripto paralar yasaklanabilir

Öte yandan İran Merkez Bankası’nın diğer devlet kurumlarıyla ortaklaşa hareket edip dijital paraların kullanımını önlemek için yeni bir mekanizma geliştirmeye çalıştığı da açıklandı. Bir diğer devlet kurumu olan İran İletişim ve Enformasyon Bakanlığı‘nın başındaki isim Muhammed Cevat Azari Jahromi de İran’da faaliyet gösteren Post Bank isimli bankanın yerli ve milli imkânlarla geliştirilecek bir dijital kripto para üzerine çalışmalar yürüttüğünü belirtti.

[fat_coincap id=”5″]