Takip Edin

Biyografi

Craig Steven Wright Kimdir?

Türkan Babacan

Yayınlanma tarihi

-

Craig Steven Wright, Ekim 1970 doğumlu Avustralyalı bir bilgisayar bilimcisi ve iş adamıdır. İş adamı Wright, kendisinin Bitcoin’i oluşturan ekibin ana parçası ve Satoshi Nakamoto takma adının arkasındaki kimlik olduğunu iddia etmesiyle bilinmektedir. Gelin bu iddialar doğru mu, bu yazımızda birlikte inceleyelim.

Bu yazımızda Craig Steven Wright’ın İlk Yılları, Sonraki Kariyeri, Dolandırıcılık İddiaları, Bitcoin Ekibi, Yasal Sorunlar ve Hakaret Davaları adlı başlıklarımızı bulabilirsiniz. İyi okumalar.

İlk Yılları

Wright (Yazının ilerleyen bölümlerde adının baş harflerinin kısaltması olan CSW diye de adlandırılacaktır) 1987 yılında Brisbane’deki Padua Koleji’nden mezun olmuştur. Wright Charles Sturt University’de sözleşmeli bir akademisyen olarak çalışmıştır ve “Bilgi Sistemleri Risklerinin Ölçümü” üzerinde çalışan bir araştırmacı olarak görev almıştır.

Wright 2003 yılında verilen teoloji, karşılaştırmalı dinler ve klasik çalışmalar üzerine doktora yaptığını belirtse de; bu doktorayı hangi kurumda yaptığını belirtmemiştir. Wright Charles Sturt University’de bilgisayar bilimlerinde doktoraya sahip olduğunu iddia etse de (LinkedIn hesabında 2015 tarihindeki profilinde böyle belirtmişti); Forbes’a göre doktora değil, sadece iki yüksek lisans derecesine sahip olduğu belirtilmiştir. Wright nihayet Şubat 2017’de, CSU’dan doktora derecesini almıştır.

Wright birkaç kitap yazmış ve bazı kitaplarda da ortak yazar olmuştur. CSW, Yeni Güney Galler’deki Birleştirici Kilise’sinin de mütevelli heyetindedir.

Sonraki Kariyeri

Wright bilgi teknolojisi dahil olmak üzere çeşitli şirketlerde çalışmıştır. OzEmail , K-Mart ve Avustralya Menkul Kıymetler Borsasının yanı sıra; bir güvenlik danışmanı olarak da Mahindra&Mahindra’da çalışmıştır. 1999’da hayata geçen, muhtemelen dünyanın ilk online casino’su olan Lasseter Online’ın mimarisini tasarladığını iddia etmektedir. Ayrıca muhasebe firması BDO Kendalls’ın da Bilgi Sistemleri yöneticiliğini yapmıştır.

2004 yılında Wright, Yeni Güney Galler Yüksek Mahkemesi tarafından, mahkemeye saygısızlıktan mahkum edilmiştir. 2003 yılında istifa ettiği DeMorgan Bilgi Güvenliği Sistemleri’nin müşterilerine yaklaşmasını engelleyen bir ihtiyati tedbiri ihlal ettiği gerekçesiyle, 28 gün hapis cezasına çarptırılmıştır. İtiraz ettikten sonra karar, 2005 yılında istinaf mahkemesinde, 2006 yılında ise Avustralya Yüksek Mahkemesi’ne yapılan itirazda onanmıştır.

Wright teknolojisi firması Hotwire Preemptive Intelligence Group’un (Hotwire PE) CEO’luğunu yapmıştır.  Düzenleyici kaynaklı zorluklar karşılaşan Denariuz Bankası, dünyanın ilk Bitcoin tabanlı bankası olarak Wright tarafından kurulmuş ve 2014 yılında Avustralya’daki ilgili Vergi Dairesince kapatılmıştır.

blank

Dolandırıcılık İddiaları

Aralık 2015’te Wired ve Gizmodo tarafından yürütülen iki paralel soruşturma sonucu, Wright’ın Bitcoin’in mucidi olabileceği öne sürülmüştür. Bununla birlikte müteakip raporda, Wright’ın hayli kapsamlı bir dolandırıcılığın içinde olduğu konusunda endişeler bildirilmiştir.

Wired’ın iddialarını yayınlamasının akabinde saatler içinde, Wright’ın New South Wales’teki evine ve işyerlerinin olduğu Yeni Güney Galler’deki yere Avustralya Federal Polisi tarafından baskın düzenlendi. AFP’ye göre, baskın Avustralya Vergi Dairesi soruşturmasının bir parçasıydı.

2 Mayıs 2016’da BBC ve The Economist tarafından, Wright’ın Bitcoin’in gelişiminin ilk günlerinde oluşturulan şifreleme anahtarlarını kullanarak dijital olarak mesaj imzaladığını iddia eden makaleler yayınladı. Anahtarlar Satoshi Nakamoto tarafından yarattığı bilinen Bitcoin bloklarına, ayrılmaz bir şekilde bağlıdır.

Aynı gün www.drcraigwright.net web sitesinde yayınlanan bir yazıda Wright, Satoshi ile ilişkilendirilmiş ve bir şifreleme imzası eklenmiş bir mesaj göndermiştir. Güvenlik araştırmacısı Dan Kaminsky blog’unda, Wright’ın iddiasının bir aldatmaca olduğunu söyledi ve Bitcoin geliştiricisi Jeff Garzik de, Wright tarafından halka açık olarak sunulan kanıtların hiçbir şey kanıtlamadığını belirtmiştir. Jordan Pearson ve Lorenzo Franceschi-Bicchierai, “Wright, Satoshi tarafından 2009 yılında yapılan bir Bitcoin işleminden kalma, eski bir imzayı tekrar kullandı.” demişti.

blank

BBC ile yaptığı röportajın başlarında Wright “olağanüstü bir iddiaya olağanüstü bir kanıt” göstermeyi vaat etmiştir. Henüz orijinal Satoshi teknik incelemesine ilişkin yazarlığı veya bilinen erken geliştiricilerle işbirliği hakkında doğrulanabilir bir kanıt sunmamış ve iddialarını kanıtlayacak tek kanıt parçasını, orijinal Satoshi Nakamoto GPG’yi sunamamıştır. 5 Mayıs 2016 Perşembe günü, blogunu kapatmadan kısa bir süre önce Wright, bir haber merkezine “Craig Wright, İngiltere’de cezai suçlamalarla ve ciddi hapis cezası ile karşı karşıya” yazan bir e-posta bağlantısı gönderdi. Wright, “Bitcoin yaratıcısı olarak terörist fonların kaynağıyım ya da dünyaya göre ben bir sahtekârım. En azından bir sahtekar bile ailesini görebiliyor. Benim ise yapabileceğim bir şey yok.” dedi.

Bitcoin Ekibi

Wright, Finder’a 2019’da Bitcoin’in yaratılmasının bir grup çalışması olduğunu, projeyi sürdürdüğünü ve daha sonra Dave Kleiman ve Hal Finney’in de bu ekibe dahil olduğunu söyledi.

Wright Bitcoin Whitepaper’ı (kuruluş beyannamesi) için ve Nisan 2019’da Bitcoin 0.1 kodu için ABD’de telif hakkına başvurdu. Wright Financial Times’a bunun  “Satoshi Nakamoto takma adıyla, Bitcoin yaratıcısı Craig Wright’ın ilk kez bir devlet kurumu tarafından tanınması anlamına geldiğini” belirtti. Amerika Birleşik Devletleri Telif Hakkı Dairesi bu durumun Wright’ın belirttiği sonuç anlamına gelmediğini açıklayan bir basın açıklaması ile izah etti ve bu “Telif Hakkı Bürosu davacı ve takma adlı yazarın arasında kanıtlanabilir bağlantı olup olmadığını araştırmak anlamına gelmez.” diye de belirtti.

Yasal Sorunlar

Şubat 2018’de Dave Kleiman Gayrimenkul, ABD’nin Florida Eyaleti Bölge Mahkemesi’nde Wright’a karşı  5.111.266.427.50 ABD Doları değerinde, Bitcoin haklarına ve Craig’in onu dolandırdığına ilişkin bir dava açtı.

Ağustos 2019’da hakim Bruce Reinhart, Wright’ı ilk Bitcoin varlıklarını listelemeye zorlamak için bir ara karar verdi ve bu kararın amacı olarak da Kleiman Gayrimenkul’ün, Wright’ın 2009-2013 yılları arasındaki Kleiman ile ortaklaşa kazdığı Bitcoin’lerin yarısına sahip olmasını belirtti. Wright’ın “mahkemenin kararlarına uymaması ve kasıtlı ve kötü niyetli” olması da kararı etkileyen unsurlardandı.

Wright’a ayrıca ortaklığın fikri mülkiyetinin yarısını aktarması ve Kleiman’ın davacı sıfatında olması sebebiyle makul oranda vekalet ücretlerini ödemesi hükmedildi. Reinhart, mahkemenin Wright’ın Satoshi Nakamoto olup olmadığına karar vermesi gerekmediğini ve bu kararı vermeyeceğini, ayrıca Wright’ın ne kadar miktarda Bitcoin sahibi olduğunu da karar vermediğini söyledi.

Reinhart, “Dr.Wright’ın tavrının doğruyu söyleyen biriymişçesine etkilemediğini” söyledi ve Wright’ın ifadesini reddetti:

“Dr.Wright’ın hikayesi sadece kayıttaki diğer kanıtlarla desteklenmedi, ortak gerçek yaşam deneyimini öne sürerek kendisine meydan okuyor. ”

blank

Hakaret Davaları

Mayıs 2019’da Wright, Bitcoin’in mucidi olduğunu reddeden ve ona sahtekar diyen insanları dava etmek için İngiltere’deki iftira yasasını kullanmaya başladı. Wright ayrıca kendisini bir sahtekar olarak adlandıran; Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, erken bir Bitcoin girişimcisi ve savunucusu olan Roger Ver ve podcas sunucusu Peter McCormack hakkında da yasal işlemde bulundu. Ancak sahtekarlık iddiaları bu isimlerle sınırlı değil, aslında birçok insan tarafından Craig Steven Wright’ın (namıdiğer CSW) iddiaları, özellikle de medya ve kripto para birimi topluluğunun çoğu tarafından yanlış olarak kabul edilir.

Uzun yıllardır İngilizce dilinde çevirmenlik, tercümanlık, bakanlıklarda proje danışmanlıkları yapan Türkan, aynı zamanda iyi düzeyde İspanyolca da bilmektedir. Hukuk fakültesi mezunu olan Türkan; çok yönlü olmayı sevmekte, bir süredir de kripto para birimleri alanında uzmanlaşmaya çalışmaktadır. Bu disiplinleri birleştirerek bilişim hukuku üzerine bir yüksek lisans eğitimi hedeflemektedir.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Biyografi

Stellar’ın Kurucu Ortaklarından Jed McCaleb Kimdir?

Türkan Babacan

Yayınlanma tarihi

-

Jed McCaleb Amerikalı bir bankacı, programcı ve girişimcidir. McCaleb Stelların’ın kurucularındandır ve Stellar’ın CTO’su yani baş teknik sorumlusudur. Stellar’ın kurucu ortaklarından biri olmadan önce, McCaleb 2013 yılına kadar Ripple şirketinin teknik geliştirme departmanını kurdu ve şirkete CTO olarak hizmet verdi. McCaleb ayrıca Mt. Gox ve eşler arası eDonkey ve Overnet ağlarının yanı sıra eDonkey2000 uygulamasını kurdu.

2018 yılının Ocak ayında McCaleb 20 milyar dolarlık Ripple malvarlığı ile Forbes tarafından ‘Dünyanın en zengin insanları listesi’nde 40. sırada yer aldı.

Yaşamının İlk Yılları ve Eğitim

Jed McCaleb Arkansas, Fayetteville’de doğdu ve liseyi bitirdikten sonra Berkeley, California Üniversitesi’ne devam etti. Sonrasında ise okulu bırakmaya karar verdi ve New York’a taşındı.

Kariyeri

Erken Kariyeri

2000 yılında McCaleb MetaMachine Inc.’i kurdu ve eDonkey2000 uygulamasını yayınladı. Sam Yagan da bu ekibe 2001 yılında katıldı ve şirketin CEO’su olarak görev yaptı. McCaleb şirketin CTO’su yani baş teknoloji sorumlusu olarak görev yapmış ve eşler arası eDonkey ağının yanı sıra Overnet ağı ve eDonkey2000 uygulamasını geliştirmeye devam etmiştir. En iyi zamanlarında, bu ağ 4 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olarak büyük bir başarıya imza attı. Eylül 2006’da şirket, RIAA ile bir anlaşmaya vardı ve şirketin ve üst düzey yöneticilerinin “eDonkey, eDonkey2000, Overnet ve diğer yazılım sürümlerini dağıtmayı derhal bırakacağını” kabul etti ve şirket, RIAA’ya telif hakkı ihlali davalarından kaçınmaya çalıştı.

2007 yılında Jed McCaleb, Magic: The Gathering kartları için bir ticaret sitesi oluşturmak amacıyla Mtgox.com alan adını satın aldı. Orijinal fikrinden yola çıktıktan sonra, McCaleb siteyi 2010 yılının sonlarında bitcoin-dolar işlemlerini işleyebilecek bir Bitcoin borsası olarak yeniden tasarladı. Web sitesi sadece birkaç ay içinde popülerlik kazandı. McCaleb’in şirketi daha sonrasında satıldı ve Mark Karpeles Şubat 2011’de ve 2014 yılındaki çöküşüne kadar şirkette azınlık sahibi olarak kaldı.

blank

2011 yılında McCaleb, Bitcoin’de kullanılan madencilik tekniğinden farklı olan Ripple protokolü olarak bilinen ağ üyeleri arasında işlemlerin fikir birliği ile doğrulandığı dijital bir para birimi geliştirmeye başladı. David Schwartz’ı işe aldı ve baş stratejist olarak Arthur Britto’yu eklemeden önce Jesse Powell’dan bir yatırım aldı. McCaleb, Chris Larsen’i Opencoin olarak bilinen yeni şirketin CEO’su olarak işe aldı. Yatırımlarını güvence ederken Ripple protokol ve para gelişimini sürdürmüştür. McCaleb Temmuz 2013 yılında şirketteki aktif rolünü bırakmıştır.

Neden Ripple’ı Bıraktı?

Quora adlı forumda, Ripple CTO’su David Scwartz’ın açıklamalarına göre herkesin merak ettiği bu durum şu şekilde gelişti:

“Jed, Ripple’ın Yönetim Kurulu’nun uygulamayı reddettiği birden fazla onaylanmayan fikre sahipti. Böylece Jed Stellar’ı bu fikirlere dayanarak başlattı.

Jed, Ripple’ın bir Facebook hediye kampanyası yapmasını istedi. Kurumsal kimliğiyle Ripple bunu yapmazdı. Stellar’ın yaptığı ilk şeylerden biri buydu. Hediye dağıtma fikri genellikle kripto para camiasında bir felaket olarak kabul edilir. Reddedilen fikirlerinin her birinin kötü olduğu açıkça anlaşıldığında Stellar, Ripple’ın bir klonu olmak için döndü.

Jed XRP’sini çabucak boşaltmaya çalıştı ve Ripple birden fazla dava ile onu durdurmaya çalıştı. Ripple’ın reddetmesi sayesinde, Jed’in XRP’sinin muhtemelen 1 milyar dolardan fazla değeri olacak. Gösterilen birçok çabaya rağmen, muhtemelen kendi kendine buralara kadar gelip milyarder olan sayılı kişilerden biri olacak.

blank

 

Şirketler yatırımcı istediğinde, bu yatırımcılar oy haklarına sahip olurlar. Bu yatırımcılardan bazıları da Yönetim Kurulunda yer alır. Ve buralara, iyi kararlar vermenize yardımcı olacak akıllı insanlar getiririlir. Heck, Jed Chris’i CEO olarak getirdi. Jed’in bu konularda başgösteren nahoş tepkisi, şirket hakkında halka kötü şeyler söylemek ve bir rakip başlatmaktı. Açıkça konuşmak gerekirse, şirketin yasadışı veya ciddi bir şekilde ahlaksız bir şey yaptığını düşünmüyorsanız, yatırımcılarınıza ve çalışanlarınıza bu şekilde ihanet etmek mantıksızdır.

Bunun Stellar’ın şimdi ne yaptığı veya başarı olasılıkları hakkında bir yorum olmadığını unutmayın. Jed McCaleb’ın Stellar’ı neden başlattığıyla ilgili. Oradaydım. Ama tarafsız olduğumu iddia edemem. Bu sadece nispeten emin olduğum kısımlar. Daha da kötüsü olduğundan şüphelendiğim şeyler var.”

Daha Sonra Gelişen Kariyeri

2014 yılında kar amacı gütmeyen Joyce Kim ile Stellar Kalkınma Vakfı kurulmuştur. Bu vakıf geliştirmeye açık, sınır ötesi fiat ve dijital para arasındaki parasal işlemlere izin veren, Stellar kaynak protokolünü içermektedir. Vakfın kuruluşu 31 Temmuz 2014’te gerçekleşmiştir ve vakıf kuruluşu esnasında, teknoloji şirketi Stripe’den 3 milyon dolar kredi almıştır.

Mayıs 2017’de McCaleb, Stellar ağında ticari bir girişim binası olan Lightyear.io’yu da başlattı. Lightyear, Stellar’ın başlangıçta gelişmekte olan dünyaya yönelik küresel bir ödeme ve döviz değişimi olmasını kolaylaştırdı. Ekim 2017’de Lightyear, Stellar’ın para birimini kullanarak Güney Pasifik’te blockchain bankacılığını başlatmak için IBM ile ortaklık kurdu. Eylül 2018’de McCaleb, Lightyear ve Chain.com’un birleşmesi için InterStellar adlı yeni birleştirilmiş varlığı yarattı.

blank

New York Times, McCaleb’i 2018’de blockchain devrimine liderlik eden ilk 10 kişiden biri olarak adlandırdı. Bu oldukça kayda değer bir başarı idi.

Hayırseverlik Faaliyetleri

McCaleb, Makine İstihbarat Araştırma Enstitüsü’ne (MIRI) 500.000 ABD Doları değerinde XRP bağışta bulundu ve aynı zamanda halen en büyük bağışçılarından biri olmaya devam ediyor ve bu kurumların danışma kurullarına da katılıyor. Şubat 2018’de McCaleb, kar amaçlı yapay zeka güvenliği grubu OpenAI’ın yeni bir bağışçısı olacağını duyurdu.

Devamını oku

Biyografi

Ethereum’un Arkasındaki Dahi Vitalik Buterin Kimdir?

Türkan Babacan

Yayınlanma tarihi

-

Ethereum'un Arkasındaki Dahi Vitalik Buterin Kimdir?

Vitalik Buterin, kripto para birimi dünyasında en bilinen isimlerden biridir. Buterin, piyasa değeri açısından Bitcoin’in arkasındaki en değerli ikinci kripto para birimi ağı olan Ethereum’un yaratıcısıdır.

Bu yazımızda Ethereum’un arkasındaki dahi isim Buterin hakkında; Vitalik Buterin Kimdir, Vitalik Buterin’in Dünü ve Bugünü, Kişisel Yaşamı, Kariyeri ve Ethereum Rusya adlı başlıkları bulabilirsiniz. İyi okumalar!

Vitalik Buterin Kimdir

Vitaly Dmitriyevich “Vitalik” Buterin 31 Ocak 1994 doğumlu olup, Ethereum’un kurucu ortağı ve Bitcoin Dergisi’nin kurucu ortağı olarak bilinen bir Rus – Kanadalı programcı ve yazardır.

2011’den beri Bitcoin topluluğunda bir yazar ve geliştirici olarak ve Mihai Alisie ile birlikte popüler Bitcoin Dergisi’nin (Mayıs 2012’de ilk sayı) kurucu ortağı olarak aktif olarak yer almaktadır. Vitalik Buterin, ilk olarak Kasım 2013’te Ethereum hakkında yazdı ve varlığı “kripto para birimi 2.0″” olarak tanımladı ve “Bitcoin blok zincirini sadece paradan daha fazlası için kullanma” fikrini ortaya attı.

blank

Vitalik Buterin’in Dünü ve Bugünü

Vitalik Buterin 1994 yılında Rusya’da doğdu ve 6 yaşında Kanada’ya taşındı. Buterin 2011 yılında Bitcoin’i keşfetti ve hakkında yazmaya başladı, bu çalışmalarının sonunda ise Mihai Alisie ile Bitcoin Dergisi’ni kurdu. 2012 yılında Kanada’daki Waterloo Üniversitesi’ne girdi ancak kripto para birimlerinde gittikçe daha fazla odaklanınca, 2013’te üniversiteyi bıraktı. Bu konuda şöyle diyor: “Özel uygulamalar hakkında merak duymak ve spesifik alanlara yönelmek- o zamanlardan beri hayatıma yön veren Ethereum’un doğumu böyle oldu.”

2014 yılında, Ethereum’un ether için ön satışı büyük bir tepki aldı. Ethereum ona göre, “hemen her şeyi kodlamak, merkezsiz hale getirmek, güvence altına almak ve ticaret yapmak” için kullanılabilir. Vitalik şimdi öncelikli olarak yeni nesil akıllı ve merkezi olmayan uygulama platformunun oluşturulmasıyla ilgileniyor. The Business Blockchain: Gelecek İnternet Teknolojisinin Sözü, Uygulaması ve Uygulaması (William Mougayar, Vitalik Buterin) ve THE BITCOIN: Bitcoin’in Küresel Ekonomiyi Nasıl Devrediğini (Charlie Lee, Vitalik Buterin) yazdı. İlgi alanları arasında matematik, algoritmalar, kriptografi, mekanizma tasarımı, ekonomi, sosyal bilim, politika ve akılcı felsefe yer almaktadır.

Kişisel Yaşamı

Buterin, Rusya’nın Kolomna kentinde bir bilgisayar bilimcisi olan Dmitry Buterin ve Natalia Ameline’ın çocuğu olarak doğdu. Ailesi daha iyi istihdam olanakları için Kanada’ya göç ettiğinde altı yaşına kadar o bölgede yaşamıştı. Kanada’daki ilkokulda üçüncü sınıftayken Buterin, yetenekli çocuklar için özel düzenlenmiş bir sınıfa yerleştirildi ve matematik, programlama ve ekonomiye ilgi duyduğu anlaşılmaya başlandı.

Buterin Toronto’daki özel lisesi Abelard Okulunda dört yıl boyunca “Hayatımın en ilginç ve üretken yılları bu yıllar oldu diyebilirim.”dedi. “Öğrenciler ve öğretmenler arasında daha yakın bağlantı ve verilen eğitimin derinlik seviyesi, beni öğrenmek ve birincil hedefim olarak öğrenmeye odaklanmak istememi sağladı.”

Buterin, “asla geleneksel eğitim sisteminden ilham almamış olmasına rağmen, entelektüel sorgulamaya adanmışlık ve odaklanma” konularında şunları yazmıştır:

“Tutumumu ve sonuçlarının büyük ölçüde değiştiğini fark ettim. Eğitim sonuçta sadece bireysel gerçekleri ezberlemekten ve hatta bireysel kavramları öğrenmekten çok daha fazlasıdır.”

blank

Buterin, 17 yaşındayken babasından Bitcoin’i öğrendi. 2012 yılında Uluslararası Bilişim Olimpiyatları’nda bronz madalya kazandı. 2013 yılında, kodlama konusundaki heyecanını paylaşan diğer ülkelerdeki geliştiricileri ziyaret etti. O yıl daha sonra Toronto’ya döndü ve Ethereum için bir whitepaper önerdi. Öğrenimine Waterloo Üniversitesi’nde devam etti ancak 100.000 dolar aldığı Thiel Bursunu da okulu da 2014 yılında bıraktı ve Ethereum’da tam zamanlı çalışmaya başladı.

30 Kasım 2018’de Buterin, Dies Academicus aracılığıyla Basel Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi’nden fahri doktora aldı.

Kariyer 

Bitcoin Dergisi

Buterin, bir Bitcoin blog forumunda, bir Bitcoin blogu çıkarmaya çalışan bir kişiyle tanıştı. Blogun sahibi, kendisi için bir makale yazacak herkese beş Bitcoin (o dönemin parasıyla yaklaşık 3.50 dolar) sundu. Bitcoin’e olan ilgi eksikliği nedeniyle web sitesi kısa süre sonra kapanana kadar Buterin, site için makale yazmaya devam etti.

Eylül 2011’de başka bir kişi , Buterin’in ilk kurucu ortak olarak kabul edileceği ve lider yazar olarak katkıda bulunacağı bir pozisyon olan Bitcoin Magazine adlı yeni bir yayın hakkında Buterin’e ulaştı.

Buterin ayrıca Bitcoin Weekly dahil olmak üzere diğer yayınlar için Bitcoin ile ilgili konular hakkında yazdı. 2012’de Bitcoin Dergisi daha sonra basılı bir baskı yayınlamaya başladı ve kripto para birimlerine adanmış ilk ciddi yayın olarak anıldı. Buterin 2014 yılının ortalarına kadar yazmaya devam ederken, Bitcoin Dergisi BTC Media tarafından satın alındı.

Buna ek olarak Buterin, kripto para birimi ve blockchain teknolojisi konularında özgün ve orijinal araştırma makaleleri yayınlayan hakemli bir akademik dergi olan Ledger’in yayın kurulunda görev aldı.

Ethereum 

Buterin’in bir “merkezi olmayan madencilik ağı ve yazılım geliştirme platformu” olarak tanımladığı Ethereum’u kurdu. Kurucusu ve yaratıcısı olduğu yeni kripto para birimi, ekosistemin geliştirilmesini kolaylaştırdı.

Buterin ilk olarak Ethereum’u 2013’ün sonlarında bir whitepaper’da yayınladı. Vitalik Buterin, Bitcoin’in uygulama geliştirme için bir betik diline ihtiyacı olduğunu savundu. Ancak anlaşma sağlanamayınca, daha genel bir betik diliyle yeni bir platform geliştirilmesini önerdi. Ethereum Projesi hakkında konuşan Buterin, “Kriptograflar, matematikçiler ve iktisatçılarla etkileşime girme şansım olan endüstrinin böylesine ilginç ve disiplinler arası bir alanda çalışma fırsatına sahip olduğum için gerçekten minnettarım. Zaten dünya çapında on binlerce insanı etkileyen yazılım ve araçlar geliştirmeye yardımcı olmak ve her hafta bilgisayar bilimi, ekonomi ve felsefede ileri problemler üzerinde çalışmak harika.” Bununla birlikte, New Yorker’ın 2018 baskısındaki bir  makalesinde babası, Buterin’in blockchain dünyasının filozofu olarak, ona odaklanmaktan kaçınmaya çalıştığını öne sürüyor. “Zamanını araştırmaya odaklamaya çalışıyor” diyor Dmitry Buterin [Vitalik’in babası]. “Topluluğun kendisine çok fazla önem verdiği için çok da mutlu değil. O, topluluğun daha esnek olmasını istiyor.”

Açık Kaynaklı Yazılım 

Buterin, diğer açık kaynaklı yazılım projelerine geliştirici olarak katkıda bulunmuştur.

Ethereum Rusya

Ethereum girişimcisinin anavatanı Rusya için ekonomik ve politik uygunluğunu tanıdığından, 2 Haziran 2017’de St.Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu (SPIEF) etkinliğinde Vladimir Putin ile Vitalik Buterin bir araya geldi. Rusya Başkanı Putin, “Olası bir durumda, Rus ortaklarla ilişki kurma fikrini desteklediğini” söyledi.

Devamını oku

Biyografi

Bitcoin’in Yaratıcısı Satoshi Nakamoto Kimdir?

Türkan Babacan

Yayınlanma tarihi

-

Bitcoin'in Yaratıcısı Satoshi Nakamoto Kimdir?

Satoshi Nakamoto, Bitcoin kripto para biriminde kullanılan protokolün yaratıcıları tarafından kullanılan addır. Satoshi Nakamoto adı Bitcoin ile neredeyse eş anlamlı olmasına rağmen, adın temsil ettiği fiziksel kişi asla bulunamamış ve birçok insanın farklı bir kişi veya bir grup insan için bir takma ad olduğuna inanmasına neden olmuştur.

Önemli Not: Satoshi Nakamoto gerçek bir insan olmayabilir! İsim, anonim kalmak isteyen Bitcoin’in yaratıcısı veya yaratıcıları için bir takma ad olabilir.

Bu yazımızda Satoshi Nakamoto’nun Esrarengiz Kişiliği, Satoshi Nakamoto’nun Geçmişi, Gerçek Nakamoto için Olası Adaylar, Satoshi’nin Bitcoin’i gibi başlıklarla detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Satoshi Nakamoto’nun Esrarengiz Kişiliği

Satoshi Nakamoto, kripto para birimindeki en esrarengiz karakter olarak kabul edilir . Bugüne kadar, ismin tek bir kişiyi mi yoksa bir grup insanı mı ifade ettiği belirsizdir. Bilinen tek şey, Satoshi Nakamoto’nun 2008 yılında kripto para birimlerinin gelişimini hızlandıran bir makale yayınladığıdır.

Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi adlı makalede, eşler arası bir ağın çift ​​harcama sorununa bir çözüm olarak kullanılmasını açıklanmıştır. Dijital bir para biriminin veya token’ın birden fazla işlemde çoğaltılabilmesi sorunu fiziksel bir para biriminde bulunmaz; çünkü fiziksel bir fatura veya coin doğası gereği, tek bir yerde bulunabilir. Fiziksel alanda dijital bir para birimi olmadığından, bir işlemde kullanılması para biriminin bir başkasının elinden alınmasını gerektirmez.

 Önemli Çıkarımlar

Satoshi Nakamoto, orijinal Bitcoin teknik incelemesinde geçen addır ve Bitcoin’i icat eden kişinin tanınan kimliğidir.
Satoshi Nakamoto’nun farklı bir kişi veya Bitcoin’i icat eden kişiler için bir takma isim olması muhtemeldir.
Çift harcama problemiyle mücadele çözümleri, geçmişte dijital para biriminin sahibi tarafından harcanıp harcanmadığını doğrulayacak güvenilir, üçüncü taraf aracıların kullanımını içermekteydi. Çoğu durumda, bankalar gibi üçüncü taraflar, önemli bir risk oluşturmadan işlemleri etkin bir şekilde ele alabilir.

Ancak bu üçüncü taraf üçüncü tarafa güvenilemiyorsa, dolandırıcılık riskiyle sonuçlanır. Üçüncü tarafın kaldırılması ancak işlemlere kriptografi yapılarak gerçekleştirilebilir.

Nakamoto, işlemlere merkezi olmayan bir yaklaşım önerdi ve sonuçta blok zincirlerin yaratılmasında doruğa ulaştı. Bir blok zincirinde bir işlemin zaman damgaları, çalışma kanıtına dayalı olarak önceki zaman damgalarının sonuna eklenir ve değiştirilemeyen tarihsel bir kayıt oluşturur.

İşlemlerin kaydı sistemdeki birçok düğümde dağıtıldığından, kötü bir kişinin defteri kebirleri kendi avantajlarına yeniden yazması için sistemi yeterince kontrol altına alması imkansız değilse bile zordur. Blok zinciri kayıtları güvenli tutulur çünkü bunları tersine çevirmek için gereken hesaplama gücü miktarı küçük ölçekli saldırıları engeller.

Satoshi Nakamoto’nun Geçmişi

Satoshi Nakamoto 2009 yılında yazılımın ilk sürümü üzerinde çalışan Bitcoin’in ilk günlerinde yer aldı. Nakamoto’nun Bitcoin’e katılımı 2010 yılında sona erdi. Nakamoto ile herkesin son yazışması, başka bir Bitcoin geliştiricisine “başka şeylere geçtiğini” söyleyen bir e-posta ile sonlandı.

Gerçek Nakamoto İçin Olası Adaylar

blank

Kripto para birimleri sayı, popülerlik ve şöhret bakımından arttıkça Nakamoto’nun kimliği konusunda önemli spekülasyonlara yol açtı.

Nakamoto’nun kimliği kanıtlanabilir bir kişiye veya kişilere atfedilmemesine rağmen, Nakamoto’nun kontrolü altındaki yaklaşık 1 milyon olduğu düşünülen Bitcoin’lerin değerinin 5 milyar doları aşabileceği tahmin edilmektedir. Mümkün olan maksimum Bitcoin sayısının 21 milyon olduğu göz önüne alındığında, Nakamoto’nun toplam Bitcoin varlıklarının %5’lik hissesi önemli bir piyasa gücüne sahiptir.

Birçok insan “gerçek” Satoshi Nakamoto olarak öne sürülmüştür, ancak hiçbirinin gerçekten Nakamoto olduğu kanıtlanmamıştır.

Dorian Nakamoto

Dorian Nakamoto Kaliforniya’da, Mart 2014’te bir Newsweek makalesinde Leah McGrath Goodman tarafından Bitcoin’in yaratıcısı olarak adlandırılan bir akademisyen ve mühendistir.

Hal Finney

Bitcoin, cypherpunk hareketinin ürünüdür ve bu hareketin temel direklerinden biri 2014 yılında ölen Hal Finney’dir. Finney, lansmandan önce ve sonra Bitcoin topluluğunda aktifti ve Finney, bir işlemde Bitcoin alan ilk kişi oldu.

Nick Szabo

Finney gibi, Szabo da erken dönem bir cypherpunk’tı ve o çevredenbirçok insanla arkadaştı. 2005 yılında, üçüncü tarafların güvenine bağlı olmayacak “Bitgold” adlı dijital para birimini varsaydığı bir blog yazısı yazdı.

Craig Wright

Satoshi Nakamoto’nun arkasındaki kişi olarak aday gösterilen renkli karakterlerden biri, Avustralyalı bir akademisyen ve işadamı olan Craig Wright’dır. Wired ve Gizmodo’daki iki makale Wright’ın Bitcoin’in arkasındaki kişi olabileceğini öne sürdü ancak daha sonraki araştırmalar, ayrıntılı bir aldatmaca olabileceği sonucuna vardı. Yine de hala Bitcoin’in arkasındaki adam olduğunu iddia ediyor.

Satoshi’nin Bitcoin’i

Bitcoin’in blok zincirinin analizi, hangi adreslerin muhtemelen Satoshi Nakamoto olabileceğini bulmaya yardımcı oldu. RSK Labs’ın baş bilim adamı Sergio Demián Lerner’in zincir analizine göre Satoshi’nin 700.000 ila 1 milyon arasında Bitcoin var. Bu adresler 2009 yılında Bitcoin’in başlangıcına kadar uzanıyor. Yıllar boyunca, bazı çok erken adreslerden Bitcoin taşındı ve birçoğu, başka bazı madenciler aktif olsa da, her seferinde bunun Satoshi olup olmadığını tahmin etmeye çalıştı. Şimdiye kadar, bu analiz bu işlemlerin her birinin büyük olasılıkla Satoshi adreslerinden olmadığını ve Bitcoin’in hala uykuda olduğunu göstermiştir.

En son 21 Mayıs 2020’de çeşitli blok zincirleri izleyen ve @whale_alert adı verilen büyük işlemleri bildiren bir twitter hesabı bunu tweetledi:

“40 #BTC (391.055 USD) olası #Satoshi’nin sahip olduğu cüzdandan (2009’dan beri hareketsiz) bilinmeyen cüzdanına aktarıldı. Bu işlemdeki paralar Bitcoin’in varlığının ilk ayında çıkarıldı.”

Bu hemen Twitter’da bir dalgalanmaya neden oldu. @Bitcoin adlı Twitter kullanıcısı bu durumla ilgili “boğa, nötr veya ayı mı olur?” diyen bir anket tweet’i attı. İlk başta düşüş eğilimi vardı. Bir gün sonra, cevaplayanların %34’ü boğa olduğunu, %35.6’sı nötr olduğunu ve %30’u düşüş gösterdiğini söyledi. Blok zinciri üzerindeki göstergeler bunun Satoshi’den başka biri olduğuna işaret etse de, birçok twitter kullanıcısı Satoshi’nin Bitcoin hisselerini sattığında korkmaya başlamış gibi görünüyordu. Korku ve belirsizlikle, bazıları Bitcoin’lerini satıp satmayacaklarını sorarken, bazıları da hemen satabileceklerini söyledi.

Diğerleri, bu adreslerin muhtemelen Satoshi olmadığını ya da satmak için bir borsa yerine başka bir adrese taşınmış olabileceğini açıklamaya çalıştılar. Birçoğu ayrıca Satoshi’nin Bitcoin’i taşımak mı yoksa Bitcoin merkeziyetsiz olduğundan mı satmak istediği ve neden bir kişinin -Satoshi olsun ya da olmasın- eylemlerinin alakalı olması gerektiğinin önemli olduğunu sordu.

Ne olursa olsun, Bitcoin’in fiyatı bu haber çıktıktan hemen sonra %4 düştü ve bu pazarların ne kadar uçucu olduğunu kanıtlamış ve doğru olmasa bile haberlerin bu pazarı sallayabildiğini bir kez daha vurguladı. Ayrıca Bitcoin’in merkeziyetsiz olmasına rağmen, tek bir lider veya kontrol noktası olmadan, topluluğun yaratıcıları ile hala  takıntılı olduğunu, bu kişinin veya kişinin hareketlerinin sistem üzerinde bir miktar kontrole sahip olabileceğini gösterdi.

Devamını oku