Takip Edin

Biyografi

Roger Keith Ver Kimdir?

Türkan Babacan

Yayınlanma tarihi

-

Roger Keith Ver Kimdir?

Roger Keith Ver, 27 Ocak 1979’da San Jose- California’da doğan bir erken Bitcoin yatırımcısı, Bitcoin ile ilişkili girişimlerin destekçisidir. Bitcoin’in ilk günlerinden bu yana gördüğü fiyat artışında çok büyük payı olan Ver, daha sonra Bitcoin’in çatalı olan Bitcoin Cash’e destek vermeye başlamıştır. Kendisi kripto para topluluğunda “Bitcoin Jesus (Bitcoin Tanrısı) olarak anılmaktadır.

Bu yazımızda sansasyonel isim Roger Ver’in Kişisel Hayatına, İş Geçmişi ve Hapishane Zamanına, Vatandaşlık ve Vize Sorunlarına, Bitcoin’e Erken Dönemde Duyduğu İlgiye, Sonraki Projelerine ve Tartışmalı Görüşlerine ilişkin başlıkları bulabilecekseniz. Gelin, bu iddialı ismi hep beraber yakından tanıyalım.

Roger Ver- Namıdiğer Bitcoin Tanrısı- Aslında Kimdir?

Kripto para topluluğunun starları denince, aslında tartışmasız  ve aşırı uçlarda davranmayan büyük bir oyuncu bulmak nadiren gözlenen bir şeydir. Yazımıza konu olan Roger Ver de tam da bu tanıma uyan birisidir. Kripto para dünyasında kendisini sevenler olduğu kadar, nefretle bakanların sayısı da bir hayli fazladır ki sansasyonel olmak sanırız bunu gerektirmektedir. California’da doğan ve yaşadığı vatandaşlık sorunları sebebiyle, şimdilerde Saint Kitts ve Nevis vatandaşı olan (Aynı zamanda Japonya vatandaşı) Ver’in, kripto para birimleri ile uzun ve karanlık bir geçmişi olduğu söylenebilir.

blank

Sansasyonel isim Ver, lider kripto para birimi olan Bitcoin’in tarihinin ta en başlarında, kripto para birimleri ile ilgilenmeye başladı. Sektör ortaya çıkmaya başladıkça Ver, kripto para birimi ile ilgili girişimlere büyük miktarda para yatırdı ve bunları duyurdu. Bitcoin’in en eski ve en çok sesini duyuran, ateşli savunucularından biri olarak; “Bitcoin Jesus” lakabını kazandı. Son birkaç yıldır Ver’in kripto para birimleri hakkındaki görüşleri, kişisel hikayesinde olduğu gibi daha da uç bir hale gelmeye başladı.

İş Geçmişi ve Hapishane Zamanı

Roger Ver’in kendi websitesinde yayınlanan bilgiye göre; on yılı aşkın bir süre “MemoryDealers.com”da CEO görevini üstlenerek, tam zamanlı CEO olarak görev yaptı”. 1999-2012 yılları arasında görevini yürüttüğü CEO pozisyonuna ek olarak, 2000 yılında ise siyasete atılarak; Kaliforniya Eyaleti Meclisine Liberteryen Partiden aday oldu. Ver, 2012’de ise MemoryDealers.com’da yürüttüğü CEO’luk kariyerini sonlandırdı.

blank

Ver kendi yönetimi altında, CEO’su olduğu işletmenin “kullanılmış Cisco bellek ve ağ donanımlarını, endüstrisinde bir dünya lideri haline geldiğini” iddia ediyor. Yine de 2011’den bu yana Ver, gittikçe büyüyen Bitcoin ve kripto para birimleri ile ilgili projelere daha fazla kanalize olarak, o sektör ile sıkı bağlantılar kurdu.

Patlayıcı Satma Suçu

2002 yılında ise Ver, eBay aracılığıyla patlayıcı sattığı için 10 ay hapis cezasına mahkum edildi. Ver eleştirmenlerinin kişisel biyografisinin bu kısmına, onu olumsuz bir şekilde tasvir ederek bu olayı işaret etmeleri sıklıkla rastlanan bir durumdur.

Vatandaşlık ve Vize Sorunları

Ver’in son derece tartışmalı bir figür olarak kabul edilmesinin bir başka nedeni de, süregelen vatandaşlık sorunları ve vize kaygılarıdır. ABD’de doğup Kaliforniya’da büyüse de Ver, 2006’da Japonya’ya taşındı.

Ver, 2014 yılında ABD vatandaşlığından vazgeçerek bu süreçte St. Kitts ve Nevis vatandaşı oldu. Ver Saint Kitts ve Nevis “Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programı”nın bir parçası olarak, bir vatandaşlık değiştirme süreci geçirmişti. Bu programa göre “Belirlenmiş gayrimenkul bir yatırım … veya Şeker Sanayi Çeşitlendirme Vakfı için bir katkı” maddesini gerçekleştirebilecek zengin bireylere, ülkenin vatandaşlığına geçmesi için izin veriliyordu.

blank

2015 yılında, ABD’ye bir konferans için yeniden girmek üzere vize almaya çalışırken Ver, ziyaretinin sonunda geri dönmeyeceği endişeleri gerekçe gösterilerek; ABD Barbados Büyükelçiliği tarafından ülkeye kabul edilmedi. Daha sonra 2015’te vizesi farklı bir ABD Büyükelçiliği tarafından onaylandı ve 2016’da Colorado’da gerçekleştirilen bir konferansta konuşmasu için, ABD’ye girmesine izin verildi.

Bitcoin’e Erken İlgi

Ver, 2011’in başlarında Bitcoin’i keşfettiğini ve bunu “internetten sonra, dünya tarihinin gelmiş geçmiş en önemli buluşu” olarak gördüğünü iddia ediyor.

İlk dijital para birimini erken benimseyen Ver, Bitcoin ödemelerini MemoryDealers.com’a entegre ederek, müşterilerin Bitcoin ile ödeme yapmasına izin verdi. Ver Bitcoin’i ilk günlerinde, her bir coin’i 2018’in başlarında toplayarak, bazı tahminlere göre toplam 400.000’den fazla Bitcoin topladı. Bitcoin’i popüleştirme ve destekleyerek daha geniş kitlelere yayma sürecinde, Ver’in tahsilatlarını ödemeler ve fonlama projeleriyle azaltmış olması muhtemeldir.

Ver’in mali desteği, birçok popüler Bitcoin projesine ve yeni kurulan şirketlerin başlatılmasına yardımcı oldu. Ver aynı zamanda, Bitcoin milyoneri ve eski mahkum olan Charlie Shrem tarafından kurulan BitInstant’ın da erken yatırımcıları arasındaydı.

Ver, Kraken ve Ripple dahil olmak üzere birçok ilgili blockchain projesinde erken yatırımcı olarak yer aldı. Ünlü isim, 2012 yılında bitcoinstore.com’u başlattı ve Bitcoin’de işlem yapmalarına izin verdiği müşterilerine binlerce ürün sundu.

Bitcoin ve ilgili projelerin savunulması süreci boyunca Ver, birçok kişi onu kripto para birimi adına bir tutkun olarak gördüğünden, lakabı olan “Bitcoin Jesus” unvanını kazandı.

Sonraki Projeler ve Tartışmalı Görüşler

Son yıllarda Ver, Bitcoin projelerine dahil olmaya devam etti. Bitcoin Vakfı’nın kurucularından olan Ver, Bitcoin’in dünya çapında ve ana akım işletmeler tarafından benimsenmesi için baskı yaptı. Ayrıca bazı yeni taraftarların eskide kalmış olduğunu düşündükleri bir Bitcoin görüşü benimsedi.

blank

2017 yılında yapılan röportajda, kripto para biriminin “geleceğinden gerçekten endişe duyduğunu” açıkladı ve Bitcoin’in para birimi olarak geçerli kalması için çok fazla spekülatif ilgi gösterildiğini belirtti.

Ver 2017 yazında verdiği demeçte Bitcoin Cash  lehine konuşarak; az sayıda kripto para geliştiricisinin görüşlerine katıldı ve:  “İşin gerçeği, Bitcoin’in getirdiği fayda artık eskisi gibi değil, bu fayda zarar gördü.” dedi. Blok boyutu sınırında bir artış için bastırarak; müşterilere yönelik mal ve hizmetler için Bitcoin işlem ücretlerinin düşürülmesinin ancak bu yolla olacağını belirtti. Öte yandan topluluktaki diğerleri ise, böyle bir adımın Bitcoin’in merkezsizliğini bozabileceğine ve işlem işleme prosedürlerini olumsuz etkileyebileceğine inandıklarını belirtti.

Sansasyonel isim Roger Ver, popüler kripto para borsalarından biri olan Coinbase borsasında; Bitcoin Cash’in içeriden trade edildiği iddialarını ” Bu bir suç değil ki…” diyecek kadar ileri gitti. Bitcoin ve kripto para birimlerinin geleceği ne olursa olsun, Roger Ver’in açık sözlü bir figür olmaya devam etmesi muhtemel görünmektedir.

Uzun yıllardır İngilizce dilinde çevirmenlik, tercümanlık, bakanlıklarda proje danışmanlıkları yapan Türkan, aynı zamanda iyi düzeyde İspanyolca da bilmektedir. Hukuk fakültesi mezunu olan Türkan; çok yönlü olmayı sevmekte, bir süredir de kripto para birimleri alanında uzmanlaşmaya çalışmaktadır. Bu disiplinleri birleştirerek bilişim hukuku üzerine bir yüksek lisans eğitimi hedeflemektedir.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Biyografi

Stellar’ın Kurucu Ortaklarından Jed McCaleb Kimdir?

Türkan Babacan

Yayınlanma tarihi

-

Jed McCaleb Amerikalı bir bankacı, programcı ve girişimcidir. McCaleb Stelların’ın kurucularındandır ve Stellar’ın CTO’su yani baş teknik sorumlusudur. Stellar’ın kurucu ortaklarından biri olmadan önce, McCaleb 2013 yılına kadar Ripple şirketinin teknik geliştirme departmanını kurdu ve şirkete CTO olarak hizmet verdi. McCaleb ayrıca Mt. Gox ve eşler arası eDonkey ve Overnet ağlarının yanı sıra eDonkey2000 uygulamasını kurdu.

2018 yılının Ocak ayında McCaleb 20 milyar dolarlık Ripple malvarlığı ile Forbes tarafından ‘Dünyanın en zengin insanları listesi’nde 40. sırada yer aldı.

Yaşamının İlk Yılları ve Eğitim

Jed McCaleb Arkansas, Fayetteville’de doğdu ve liseyi bitirdikten sonra Berkeley, California Üniversitesi’ne devam etti. Sonrasında ise okulu bırakmaya karar verdi ve New York’a taşındı.

Kariyeri

Erken Kariyeri

2000 yılında McCaleb MetaMachine Inc.’i kurdu ve eDonkey2000 uygulamasını yayınladı. Sam Yagan da bu ekibe 2001 yılında katıldı ve şirketin CEO’su olarak görev yaptı. McCaleb şirketin CTO’su yani baş teknoloji sorumlusu olarak görev yapmış ve eşler arası eDonkey ağının yanı sıra Overnet ağı ve eDonkey2000 uygulamasını geliştirmeye devam etmiştir. En iyi zamanlarında, bu ağ 4 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olarak büyük bir başarıya imza attı. Eylül 2006’da şirket, RIAA ile bir anlaşmaya vardı ve şirketin ve üst düzey yöneticilerinin “eDonkey, eDonkey2000, Overnet ve diğer yazılım sürümlerini dağıtmayı derhal bırakacağını” kabul etti ve şirket, RIAA’ya telif hakkı ihlali davalarından kaçınmaya çalıştı.

2007 yılında Jed McCaleb, Magic: The Gathering kartları için bir ticaret sitesi oluşturmak amacıyla Mtgox.com alan adını satın aldı. Orijinal fikrinden yola çıktıktan sonra, McCaleb siteyi 2010 yılının sonlarında bitcoin-dolar işlemlerini işleyebilecek bir Bitcoin borsası olarak yeniden tasarladı. Web sitesi sadece birkaç ay içinde popülerlik kazandı. McCaleb’in şirketi daha sonrasında satıldı ve Mark Karpeles Şubat 2011’de ve 2014 yılındaki çöküşüne kadar şirkette azınlık sahibi olarak kaldı.

blank

2011 yılında McCaleb, Bitcoin’de kullanılan madencilik tekniğinden farklı olan Ripple protokolü olarak bilinen ağ üyeleri arasında işlemlerin fikir birliği ile doğrulandığı dijital bir para birimi geliştirmeye başladı. David Schwartz’ı işe aldı ve baş stratejist olarak Arthur Britto’yu eklemeden önce Jesse Powell’dan bir yatırım aldı. McCaleb, Chris Larsen’i Opencoin olarak bilinen yeni şirketin CEO’su olarak işe aldı. Yatırımlarını güvence ederken Ripple protokol ve para gelişimini sürdürmüştür. McCaleb Temmuz 2013 yılında şirketteki aktif rolünü bırakmıştır.

Neden Ripple’ı Bıraktı?

Quora adlı forumda, Ripple CTO’su David Scwartz’ın açıklamalarına göre herkesin merak ettiği bu durum şu şekilde gelişti:

“Jed, Ripple’ın Yönetim Kurulu’nun uygulamayı reddettiği birden fazla onaylanmayan fikre sahipti. Böylece Jed Stellar’ı bu fikirlere dayanarak başlattı.

Jed, Ripple’ın bir Facebook hediye kampanyası yapmasını istedi. Kurumsal kimliğiyle Ripple bunu yapmazdı. Stellar’ın yaptığı ilk şeylerden biri buydu. Hediye dağıtma fikri genellikle kripto para camiasında bir felaket olarak kabul edilir. Reddedilen fikirlerinin her birinin kötü olduğu açıkça anlaşıldığında Stellar, Ripple’ın bir klonu olmak için döndü.

Jed XRP’sini çabucak boşaltmaya çalıştı ve Ripple birden fazla dava ile onu durdurmaya çalıştı. Ripple’ın reddetmesi sayesinde, Jed’in XRP’sinin muhtemelen 1 milyar dolardan fazla değeri olacak. Gösterilen birçok çabaya rağmen, muhtemelen kendi kendine buralara kadar gelip milyarder olan sayılı kişilerden biri olacak.

blank

 

Şirketler yatırımcı istediğinde, bu yatırımcılar oy haklarına sahip olurlar. Bu yatırımcılardan bazıları da Yönetim Kurulunda yer alır. Ve buralara, iyi kararlar vermenize yardımcı olacak akıllı insanlar getiririlir. Heck, Jed Chris’i CEO olarak getirdi. Jed’in bu konularda başgösteren nahoş tepkisi, şirket hakkında halka kötü şeyler söylemek ve bir rakip başlatmaktı. Açıkça konuşmak gerekirse, şirketin yasadışı veya ciddi bir şekilde ahlaksız bir şey yaptığını düşünmüyorsanız, yatırımcılarınıza ve çalışanlarınıza bu şekilde ihanet etmek mantıksızdır.

Bunun Stellar’ın şimdi ne yaptığı veya başarı olasılıkları hakkında bir yorum olmadığını unutmayın. Jed McCaleb’ın Stellar’ı neden başlattığıyla ilgili. Oradaydım. Ama tarafsız olduğumu iddia edemem. Bu sadece nispeten emin olduğum kısımlar. Daha da kötüsü olduğundan şüphelendiğim şeyler var.”

Daha Sonra Gelişen Kariyeri

2014 yılında kar amacı gütmeyen Joyce Kim ile Stellar Kalkınma Vakfı kurulmuştur. Bu vakıf geliştirmeye açık, sınır ötesi fiat ve dijital para arasındaki parasal işlemlere izin veren, Stellar kaynak protokolünü içermektedir. Vakfın kuruluşu 31 Temmuz 2014’te gerçekleşmiştir ve vakıf kuruluşu esnasında, teknoloji şirketi Stripe’den 3 milyon dolar kredi almıştır.

Mayıs 2017’de McCaleb, Stellar ağında ticari bir girişim binası olan Lightyear.io’yu da başlattı. Lightyear, Stellar’ın başlangıçta gelişmekte olan dünyaya yönelik küresel bir ödeme ve döviz değişimi olmasını kolaylaştırdı. Ekim 2017’de Lightyear, Stellar’ın para birimini kullanarak Güney Pasifik’te blockchain bankacılığını başlatmak için IBM ile ortaklık kurdu. Eylül 2018’de McCaleb, Lightyear ve Chain.com’un birleşmesi için InterStellar adlı yeni birleştirilmiş varlığı yarattı.

blank

New York Times, McCaleb’i 2018’de blockchain devrimine liderlik eden ilk 10 kişiden biri olarak adlandırdı. Bu oldukça kayda değer bir başarı idi.

Hayırseverlik Faaliyetleri

McCaleb, Makine İstihbarat Araştırma Enstitüsü’ne (MIRI) 500.000 ABD Doları değerinde XRP bağışta bulundu ve aynı zamanda halen en büyük bağışçılarından biri olmaya devam ediyor ve bu kurumların danışma kurullarına da katılıyor. Şubat 2018’de McCaleb, kar amaçlı yapay zeka güvenliği grubu OpenAI’ın yeni bir bağışçısı olacağını duyurdu.

Devamını oku

Biyografi

Ethereum’un Arkasındaki Dahi Vitalik Buterin Kimdir?

Türkan Babacan

Yayınlanma tarihi

-

Ethereum'un Arkasındaki Dahi Vitalik Buterin Kimdir?

Vitalik Buterin, kripto para birimi dünyasında en bilinen isimlerden biridir. Buterin, piyasa değeri açısından Bitcoin’in arkasındaki en değerli ikinci kripto para birimi ağı olan Ethereum’un yaratıcısıdır.

Bu yazımızda Ethereum’un arkasındaki dahi isim Buterin hakkında; Vitalik Buterin Kimdir, Vitalik Buterin’in Dünü ve Bugünü, Kişisel Yaşamı, Kariyeri ve Ethereum Rusya adlı başlıkları bulabilirsiniz. İyi okumalar!

Vitalik Buterin Kimdir

Vitaly Dmitriyevich “Vitalik” Buterin 31 Ocak 1994 doğumlu olup, Ethereum’un kurucu ortağı ve Bitcoin Dergisi’nin kurucu ortağı olarak bilinen bir Rus – Kanadalı programcı ve yazardır.

2011’den beri Bitcoin topluluğunda bir yazar ve geliştirici olarak ve Mihai Alisie ile birlikte popüler Bitcoin Dergisi’nin (Mayıs 2012’de ilk sayı) kurucu ortağı olarak aktif olarak yer almaktadır. Vitalik Buterin, ilk olarak Kasım 2013’te Ethereum hakkında yazdı ve varlığı “kripto para birimi 2.0″” olarak tanımladı ve “Bitcoin blok zincirini sadece paradan daha fazlası için kullanma” fikrini ortaya attı.

blank

Vitalik Buterin’in Dünü ve Bugünü

Vitalik Buterin 1994 yılında Rusya’da doğdu ve 6 yaşında Kanada’ya taşındı. Buterin 2011 yılında Bitcoin’i keşfetti ve hakkında yazmaya başladı, bu çalışmalarının sonunda ise Mihai Alisie ile Bitcoin Dergisi’ni kurdu. 2012 yılında Kanada’daki Waterloo Üniversitesi’ne girdi ancak kripto para birimlerinde gittikçe daha fazla odaklanınca, 2013’te üniversiteyi bıraktı. Bu konuda şöyle diyor: “Özel uygulamalar hakkında merak duymak ve spesifik alanlara yönelmek- o zamanlardan beri hayatıma yön veren Ethereum’un doğumu böyle oldu.”

2014 yılında, Ethereum’un ether için ön satışı büyük bir tepki aldı. Ethereum ona göre, “hemen her şeyi kodlamak, merkezsiz hale getirmek, güvence altına almak ve ticaret yapmak” için kullanılabilir. Vitalik şimdi öncelikli olarak yeni nesil akıllı ve merkezi olmayan uygulama platformunun oluşturulmasıyla ilgileniyor. The Business Blockchain: Gelecek İnternet Teknolojisinin Sözü, Uygulaması ve Uygulaması (William Mougayar, Vitalik Buterin) ve THE BITCOIN: Bitcoin’in Küresel Ekonomiyi Nasıl Devrediğini (Charlie Lee, Vitalik Buterin) yazdı. İlgi alanları arasında matematik, algoritmalar, kriptografi, mekanizma tasarımı, ekonomi, sosyal bilim, politika ve akılcı felsefe yer almaktadır.

Kişisel Yaşamı

Buterin, Rusya’nın Kolomna kentinde bir bilgisayar bilimcisi olan Dmitry Buterin ve Natalia Ameline’ın çocuğu olarak doğdu. Ailesi daha iyi istihdam olanakları için Kanada’ya göç ettiğinde altı yaşına kadar o bölgede yaşamıştı. Kanada’daki ilkokulda üçüncü sınıftayken Buterin, yetenekli çocuklar için özel düzenlenmiş bir sınıfa yerleştirildi ve matematik, programlama ve ekonomiye ilgi duyduğu anlaşılmaya başlandı.

Buterin Toronto’daki özel lisesi Abelard Okulunda dört yıl boyunca “Hayatımın en ilginç ve üretken yılları bu yıllar oldu diyebilirim.”dedi. “Öğrenciler ve öğretmenler arasında daha yakın bağlantı ve verilen eğitimin derinlik seviyesi, beni öğrenmek ve birincil hedefim olarak öğrenmeye odaklanmak istememi sağladı.”

Buterin, “asla geleneksel eğitim sisteminden ilham almamış olmasına rağmen, entelektüel sorgulamaya adanmışlık ve odaklanma” konularında şunları yazmıştır:

“Tutumumu ve sonuçlarının büyük ölçüde değiştiğini fark ettim. Eğitim sonuçta sadece bireysel gerçekleri ezberlemekten ve hatta bireysel kavramları öğrenmekten çok daha fazlasıdır.”

blank

Buterin, 17 yaşındayken babasından Bitcoin’i öğrendi. 2012 yılında Uluslararası Bilişim Olimpiyatları’nda bronz madalya kazandı. 2013 yılında, kodlama konusundaki heyecanını paylaşan diğer ülkelerdeki geliştiricileri ziyaret etti. O yıl daha sonra Toronto’ya döndü ve Ethereum için bir whitepaper önerdi. Öğrenimine Waterloo Üniversitesi’nde devam etti ancak 100.000 dolar aldığı Thiel Bursunu da okulu da 2014 yılında bıraktı ve Ethereum’da tam zamanlı çalışmaya başladı.

30 Kasım 2018’de Buterin, Dies Academicus aracılığıyla Basel Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi’nden fahri doktora aldı.

Kariyer 

Bitcoin Dergisi

Buterin, bir Bitcoin blog forumunda, bir Bitcoin blogu çıkarmaya çalışan bir kişiyle tanıştı. Blogun sahibi, kendisi için bir makale yazacak herkese beş Bitcoin (o dönemin parasıyla yaklaşık 3.50 dolar) sundu. Bitcoin’e olan ilgi eksikliği nedeniyle web sitesi kısa süre sonra kapanana kadar Buterin, site için makale yazmaya devam etti.

Eylül 2011’de başka bir kişi , Buterin’in ilk kurucu ortak olarak kabul edileceği ve lider yazar olarak katkıda bulunacağı bir pozisyon olan Bitcoin Magazine adlı yeni bir yayın hakkında Buterin’e ulaştı.

Buterin ayrıca Bitcoin Weekly dahil olmak üzere diğer yayınlar için Bitcoin ile ilgili konular hakkında yazdı. 2012’de Bitcoin Dergisi daha sonra basılı bir baskı yayınlamaya başladı ve kripto para birimlerine adanmış ilk ciddi yayın olarak anıldı. Buterin 2014 yılının ortalarına kadar yazmaya devam ederken, Bitcoin Dergisi BTC Media tarafından satın alındı.

Buna ek olarak Buterin, kripto para birimi ve blockchain teknolojisi konularında özgün ve orijinal araştırma makaleleri yayınlayan hakemli bir akademik dergi olan Ledger’in yayın kurulunda görev aldı.

Ethereum 

Buterin’in bir “merkezi olmayan madencilik ağı ve yazılım geliştirme platformu” olarak tanımladığı Ethereum’u kurdu. Kurucusu ve yaratıcısı olduğu yeni kripto para birimi, ekosistemin geliştirilmesini kolaylaştırdı.

Buterin ilk olarak Ethereum’u 2013’ün sonlarında bir whitepaper’da yayınladı. Vitalik Buterin, Bitcoin’in uygulama geliştirme için bir betik diline ihtiyacı olduğunu savundu. Ancak anlaşma sağlanamayınca, daha genel bir betik diliyle yeni bir platform geliştirilmesini önerdi. Ethereum Projesi hakkında konuşan Buterin, “Kriptograflar, matematikçiler ve iktisatçılarla etkileşime girme şansım olan endüstrinin böylesine ilginç ve disiplinler arası bir alanda çalışma fırsatına sahip olduğum için gerçekten minnettarım. Zaten dünya çapında on binlerce insanı etkileyen yazılım ve araçlar geliştirmeye yardımcı olmak ve her hafta bilgisayar bilimi, ekonomi ve felsefede ileri problemler üzerinde çalışmak harika.” Bununla birlikte, New Yorker’ın 2018 baskısındaki bir  makalesinde babası, Buterin’in blockchain dünyasının filozofu olarak, ona odaklanmaktan kaçınmaya çalıştığını öne sürüyor. “Zamanını araştırmaya odaklamaya çalışıyor” diyor Dmitry Buterin [Vitalik’in babası]. “Topluluğun kendisine çok fazla önem verdiği için çok da mutlu değil. O, topluluğun daha esnek olmasını istiyor.”

Açık Kaynaklı Yazılım 

Buterin, diğer açık kaynaklı yazılım projelerine geliştirici olarak katkıda bulunmuştur.

Ethereum Rusya

Ethereum girişimcisinin anavatanı Rusya için ekonomik ve politik uygunluğunu tanıdığından, 2 Haziran 2017’de St.Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu (SPIEF) etkinliğinde Vladimir Putin ile Vitalik Buterin bir araya geldi. Rusya Başkanı Putin, “Olası bir durumda, Rus ortaklarla ilişki kurma fikrini desteklediğini” söyledi.

Devamını oku

Biyografi

Bitcoin’in Yaratıcısı Satoshi Nakamoto Kimdir?

Türkan Babacan

Yayınlanma tarihi

-

Bitcoin'in Yaratıcısı Satoshi Nakamoto Kimdir?

Satoshi Nakamoto, Bitcoin kripto para biriminde kullanılan protokolün yaratıcıları tarafından kullanılan addır. Satoshi Nakamoto adı Bitcoin ile neredeyse eş anlamlı olmasına rağmen, adın temsil ettiği fiziksel kişi asla bulunamamış ve birçok insanın farklı bir kişi veya bir grup insan için bir takma ad olduğuna inanmasına neden olmuştur.

Önemli Not: Satoshi Nakamoto gerçek bir insan olmayabilir! İsim, anonim kalmak isteyen Bitcoin’in yaratıcısı veya yaratıcıları için bir takma ad olabilir.

Bu yazımızda Satoshi Nakamoto’nun Esrarengiz Kişiliği, Satoshi Nakamoto’nun Geçmişi, Gerçek Nakamoto için Olası Adaylar, Satoshi’nin Bitcoin’i gibi başlıklarla detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Satoshi Nakamoto’nun Esrarengiz Kişiliği

Satoshi Nakamoto, kripto para birimindeki en esrarengiz karakter olarak kabul edilir . Bugüne kadar, ismin tek bir kişiyi mi yoksa bir grup insanı mı ifade ettiği belirsizdir. Bilinen tek şey, Satoshi Nakamoto’nun 2008 yılında kripto para birimlerinin gelişimini hızlandıran bir makale yayınladığıdır.

Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi adlı makalede, eşler arası bir ağın çift ​​harcama sorununa bir çözüm olarak kullanılmasını açıklanmıştır. Dijital bir para biriminin veya token’ın birden fazla işlemde çoğaltılabilmesi sorunu fiziksel bir para biriminde bulunmaz; çünkü fiziksel bir fatura veya coin doğası gereği, tek bir yerde bulunabilir. Fiziksel alanda dijital bir para birimi olmadığından, bir işlemde kullanılması para biriminin bir başkasının elinden alınmasını gerektirmez.

 Önemli Çıkarımlar

Satoshi Nakamoto, orijinal Bitcoin teknik incelemesinde geçen addır ve Bitcoin’i icat eden kişinin tanınan kimliğidir.
Satoshi Nakamoto’nun farklı bir kişi veya Bitcoin’i icat eden kişiler için bir takma isim olması muhtemeldir.
Çift harcama problemiyle mücadele çözümleri, geçmişte dijital para biriminin sahibi tarafından harcanıp harcanmadığını doğrulayacak güvenilir, üçüncü taraf aracıların kullanımını içermekteydi. Çoğu durumda, bankalar gibi üçüncü taraflar, önemli bir risk oluşturmadan işlemleri etkin bir şekilde ele alabilir.

Ancak bu üçüncü taraf üçüncü tarafa güvenilemiyorsa, dolandırıcılık riskiyle sonuçlanır. Üçüncü tarafın kaldırılması ancak işlemlere kriptografi yapılarak gerçekleştirilebilir.

Nakamoto, işlemlere merkezi olmayan bir yaklaşım önerdi ve sonuçta blok zincirlerin yaratılmasında doruğa ulaştı. Bir blok zincirinde bir işlemin zaman damgaları, çalışma kanıtına dayalı olarak önceki zaman damgalarının sonuna eklenir ve değiştirilemeyen tarihsel bir kayıt oluşturur.

İşlemlerin kaydı sistemdeki birçok düğümde dağıtıldığından, kötü bir kişinin defteri kebirleri kendi avantajlarına yeniden yazması için sistemi yeterince kontrol altına alması imkansız değilse bile zordur. Blok zinciri kayıtları güvenli tutulur çünkü bunları tersine çevirmek için gereken hesaplama gücü miktarı küçük ölçekli saldırıları engeller.

Satoshi Nakamoto’nun Geçmişi

Satoshi Nakamoto 2009 yılında yazılımın ilk sürümü üzerinde çalışan Bitcoin’in ilk günlerinde yer aldı. Nakamoto’nun Bitcoin’e katılımı 2010 yılında sona erdi. Nakamoto ile herkesin son yazışması, başka bir Bitcoin geliştiricisine “başka şeylere geçtiğini” söyleyen bir e-posta ile sonlandı.

Gerçek Nakamoto İçin Olası Adaylar

blank

Kripto para birimleri sayı, popülerlik ve şöhret bakımından arttıkça Nakamoto’nun kimliği konusunda önemli spekülasyonlara yol açtı.

Nakamoto’nun kimliği kanıtlanabilir bir kişiye veya kişilere atfedilmemesine rağmen, Nakamoto’nun kontrolü altındaki yaklaşık 1 milyon olduğu düşünülen Bitcoin’lerin değerinin 5 milyar doları aşabileceği tahmin edilmektedir. Mümkün olan maksimum Bitcoin sayısının 21 milyon olduğu göz önüne alındığında, Nakamoto’nun toplam Bitcoin varlıklarının %5’lik hissesi önemli bir piyasa gücüne sahiptir.

Birçok insan “gerçek” Satoshi Nakamoto olarak öne sürülmüştür, ancak hiçbirinin gerçekten Nakamoto olduğu kanıtlanmamıştır.

Dorian Nakamoto

Dorian Nakamoto Kaliforniya’da, Mart 2014’te bir Newsweek makalesinde Leah McGrath Goodman tarafından Bitcoin’in yaratıcısı olarak adlandırılan bir akademisyen ve mühendistir.

Hal Finney

Bitcoin, cypherpunk hareketinin ürünüdür ve bu hareketin temel direklerinden biri 2014 yılında ölen Hal Finney’dir. Finney, lansmandan önce ve sonra Bitcoin topluluğunda aktifti ve Finney, bir işlemde Bitcoin alan ilk kişi oldu.

Nick Szabo

Finney gibi, Szabo da erken dönem bir cypherpunk’tı ve o çevredenbirçok insanla arkadaştı. 2005 yılında, üçüncü tarafların güvenine bağlı olmayacak “Bitgold” adlı dijital para birimini varsaydığı bir blog yazısı yazdı.

Craig Wright

Satoshi Nakamoto’nun arkasındaki kişi olarak aday gösterilen renkli karakterlerden biri, Avustralyalı bir akademisyen ve işadamı olan Craig Wright’dır. Wired ve Gizmodo’daki iki makale Wright’ın Bitcoin’in arkasındaki kişi olabileceğini öne sürdü ancak daha sonraki araştırmalar, ayrıntılı bir aldatmaca olabileceği sonucuna vardı. Yine de hala Bitcoin’in arkasındaki adam olduğunu iddia ediyor.

Satoshi’nin Bitcoin’i

Bitcoin’in blok zincirinin analizi, hangi adreslerin muhtemelen Satoshi Nakamoto olabileceğini bulmaya yardımcı oldu. RSK Labs’ın baş bilim adamı Sergio Demián Lerner’in zincir analizine göre Satoshi’nin 700.000 ila 1 milyon arasında Bitcoin var. Bu adresler 2009 yılında Bitcoin’in başlangıcına kadar uzanıyor. Yıllar boyunca, bazı çok erken adreslerden Bitcoin taşındı ve birçoğu, başka bazı madenciler aktif olsa da, her seferinde bunun Satoshi olup olmadığını tahmin etmeye çalıştı. Şimdiye kadar, bu analiz bu işlemlerin her birinin büyük olasılıkla Satoshi adreslerinden olmadığını ve Bitcoin’in hala uykuda olduğunu göstermiştir.

En son 21 Mayıs 2020’de çeşitli blok zincirleri izleyen ve @whale_alert adı verilen büyük işlemleri bildiren bir twitter hesabı bunu tweetledi:

“40 #BTC (391.055 USD) olası #Satoshi’nin sahip olduğu cüzdandan (2009’dan beri hareketsiz) bilinmeyen cüzdanına aktarıldı. Bu işlemdeki paralar Bitcoin’in varlığının ilk ayında çıkarıldı.”

Bu hemen Twitter’da bir dalgalanmaya neden oldu. @Bitcoin adlı Twitter kullanıcısı bu durumla ilgili “boğa, nötr veya ayı mı olur?” diyen bir anket tweet’i attı. İlk başta düşüş eğilimi vardı. Bir gün sonra, cevaplayanların %34’ü boğa olduğunu, %35.6’sı nötr olduğunu ve %30’u düşüş gösterdiğini söyledi. Blok zinciri üzerindeki göstergeler bunun Satoshi’den başka biri olduğuna işaret etse de, birçok twitter kullanıcısı Satoshi’nin Bitcoin hisselerini sattığında korkmaya başlamış gibi görünüyordu. Korku ve belirsizlikle, bazıları Bitcoin’lerini satıp satmayacaklarını sorarken, bazıları da hemen satabileceklerini söyledi.

Diğerleri, bu adreslerin muhtemelen Satoshi olmadığını ya da satmak için bir borsa yerine başka bir adrese taşınmış olabileceğini açıklamaya çalıştılar. Birçoğu ayrıca Satoshi’nin Bitcoin’i taşımak mı yoksa Bitcoin merkeziyetsiz olduğundan mı satmak istediği ve neden bir kişinin -Satoshi olsun ya da olmasın- eylemlerinin alakalı olması gerektiğinin önemli olduğunu sordu.

Ne olursa olsun, Bitcoin’in fiyatı bu haber çıktıktan hemen sonra %4 düştü ve bu pazarların ne kadar uçucu olduğunu kanıtlamış ve doğru olmasa bile haberlerin bu pazarı sallayabildiğini bir kez daha vurguladı. Ayrıca Bitcoin’in merkeziyetsiz olmasına rağmen, tek bir lider veya kontrol noktası olmadan, topluluğun yaratıcıları ile hala  takıntılı olduğunu, bu kişinin veya kişinin hareketlerinin sistem üzerinde bir miktar kontrole sahip olabileceğini gösterdi.

Devamını oku