Roger Keith Ver Kimdir?

Roger Keith Ver, 27 Ocak 1979’da San Jose- California’da doğan bir erken Bitcoin yatırımcısı, Bitcoin ile ilişkili girişimlerin destekçisidir

Roger Keith Ver Kimdir?

Roger Keith Ver, 27 Ocak 1979’da San Jose- California’da doğan bir erken Bitcoin yatırımcısı, Bitcoin ile ilişkili girişimlerin destekçisidir. Bitcoin’in ilk günlerinden bu yana gördüğü fiyat artışında çok büyük payı olan Ver, daha sonra Bitcoin’in çatalı olan Bitcoin Cash’e destek vermeye başlamıştır. Kendisi kripto para topluluğunda “Bitcoin Jesus (Bitcoin Tanrısı) olarak anılmaktadır.

Bu yazımızda sansasyonel isim Roger Ver’in Kişisel Hayatına, İş Geçmişi ve Hapishane Zamanına, Vatandaşlık ve Vize Sorunlarına, Bitcoin’e Erken Dönemde Duyduğu İlgiye, Sonraki Projelerine ve Tartışmalı Görüşlerine ilişkin başlıkları bulabilecekseniz. Gelin, bu iddialı ismi hep beraber yakından tanıyalım.

Roger Ver- Namıdiğer Bitcoin Tanrısı- Aslında Kimdir?

Kripto para topluluğunun starları denince, aslında tartışmasız  ve aşırı uçlarda davranmayan büyük bir oyuncu bulmak nadiren gözlenen bir şeydir. Yazımıza konu olan Roger Ver de tam da bu tanıma uyan birisidir. Kripto para dünyasında kendisini sevenler olduğu kadar, nefretle bakanların sayısı da bir hayli fazladır ki sansasyonel olmak sanırız bunu gerektirmektedir. California’da doğan ve yaşadığı vatandaşlık sorunları sebebiyle, şimdilerde Saint Kitts ve Nevis vatandaşı olan (Aynı zamanda Japonya vatandaşı) Ver’in, kripto para birimleri ile uzun ve karanlık bir geçmişi olduğu söylenebilir.

Sansasyonel isim Ver, lider kripto para birimi olan Bitcoin’in tarihinin ta en başlarında, kripto para birimleri ile ilgilenmeye başladı. Sektör ortaya çıkmaya başladıkça Ver, kripto para birimi ile ilgili girişimlere büyük miktarda para yatırdı ve bunları duyurdu. Bitcoin’in en eski ve en çok sesini duyuran, ateşli savunucularından biri olarak; “Bitcoin Jesus” lakabını kazandı. Son birkaç yıldır Ver’in kripto para birimleri hakkındaki görüşleri, kişisel hikayesinde olduğu gibi daha da uç bir hale gelmeye başladı.

İş Geçmişi ve Hapishane Zamanı

Roger Ver’in kendi websitesinde yayınlanan bilgiye göre; on yılı aşkın bir süre “MemoryDealers.com”da CEO görevini üstlenerek, tam zamanlı CEO olarak görev yaptı”. 1999-2012 yılları arasında görevini yürüttüğü CEO pozisyonuna ek olarak, 2000 yılında ise siyasete atılarak; Kaliforniya Eyaleti Meclisine Liberteryen Partiden aday oldu. Ver, 2012’de ise MemoryDealers.com’da yürüttüğü CEO’luk kariyerini sonlandırdı.

Ver kendi yönetimi altında, CEO’su olduğu işletmenin “kullanılmış Cisco bellek ve ağ donanımlarını, endüstrisinde bir dünya lideri haline geldiğini” iddia ediyor. Yine de 2011’den bu yana Ver, gittikçe büyüyen Bitcoin ve kripto para birimleri ile ilgili projelere daha fazla kanalize olarak, o sektör ile sıkı bağlantılar kurdu.

Patlayıcı Satma Suçu

2002 yılında ise Ver, eBay aracılığıyla patlayıcı sattığı için 10 ay hapis cezasına mahkum edildi. Ver eleştirmenlerinin kişisel biyografisinin bu kısmına, onu olumsuz bir şekilde tasvir ederek bu olayı işaret etmeleri sıklıkla rastlanan bir durumdur.

Vatandaşlık ve Vize Sorunları

Ver’in son derece tartışmalı bir figür olarak kabul edilmesinin bir başka nedeni de, süregelen vatandaşlık sorunları ve vize kaygılarıdır. ABD’de doğup Kaliforniya’da büyüse de Ver, 2006’da Japonya’ya taşındı.

Ver, 2014 yılında ABD vatandaşlığından vazgeçerek bu süreçte St. Kitts ve Nevis vatandaşı oldu. Ver Saint Kitts ve Nevis “Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programı”nın bir parçası olarak, bir vatandaşlık değiştirme süreci geçirmişti. Bu programa göre “Belirlenmiş gayrimenkul bir yatırım … veya Şeker Sanayi Çeşitlendirme Vakfı için bir katkı” maddesini gerçekleştirebilecek zengin bireylere, ülkenin vatandaşlığına geçmesi için izin veriliyordu.

2015 yılında, ABD’ye bir konferans için yeniden girmek üzere vize almaya çalışırken Ver, ziyaretinin sonunda geri dönmeyeceği endişeleri gerekçe gösterilerek; ABD Barbados Büyükelçiliği tarafından ülkeye kabul edilmedi. Daha sonra 2015’te vizesi farklı bir ABD Büyükelçiliği tarafından onaylandı ve 2016’da Colorado’da gerçekleştirilen bir konferansta konuşmasu için, ABD’ye girmesine izin verildi.

Bitcoin’e Erken İlgi

Ver, 2011’in başlarında Bitcoin’i keşfettiğini ve bunu “internetten sonra, dünya tarihinin gelmiş geçmiş en önemli buluşu” olarak gördüğünü iddia ediyor.

İlk dijital para birimini erken benimseyen Ver, Bitcoin ödemelerini MemoryDealers.com’a entegre ederek, müşterilerin Bitcoin ile ödeme yapmasına izin verdi. Ver Bitcoin’i ilk günlerinde, her bir coin’i 2018’in başlarında toplayarak, bazı tahminlere göre toplam 400.000’den fazla Bitcoin topladı. Bitcoin’i popüleştirme ve destekleyerek daha geniş kitlelere yayma sürecinde, Ver’in tahsilatlarını ödemeler ve fonlama projeleriyle azaltmış olması muhtemeldir.

Ver’in mali desteği, birçok popüler Bitcoin projesine ve yeni kurulan şirketlerin başlatılmasına yardımcı oldu. Ver aynı zamanda, Bitcoin milyoneri ve eski mahkum olan Charlie Shrem tarafından kurulan BitInstant’ın da erken yatırımcıları arasındaydı.

Ver, Kraken ve Ripple dahil olmak üzere birçok ilgili blockchain projesinde erken yatırımcı olarak yer aldı. Ünlü isim, 2012 yılında bitcoinstore.com’u başlattı ve Bitcoin’de işlem yapmalarına izin verdiği müşterilerine binlerce ürün sundu.

Bitcoin ve ilgili projelerin savunulması süreci boyunca Ver, birçok kişi onu kripto para birimi adına bir tutkun olarak gördüğünden, lakabı olan “Bitcoin Jesus” unvanını kazandı.

Sonraki Projeler ve Tartışmalı Görüşler

Son yıllarda Ver, Bitcoin projelerine dahil olmaya devam etti. Bitcoin Vakfı’nın kurucularından olan Ver, Bitcoin’in dünya çapında ve ana akım işletmeler tarafından benimsenmesi için baskı yaptı. Ayrıca bazı yeni taraftarların eskide kalmış olduğunu düşündükleri bir Bitcoin görüşü benimsedi.

2017 yılında yapılan röportajda, kripto para biriminin “geleceğinden gerçekten endişe duyduğunu” açıkladı ve Bitcoin’in para birimi olarak geçerli kalması için çok fazla spekülatif ilgi gösterildiğini belirtti.

Ver 2017 yazında verdiği demeçte Bitcoin Cash  lehine konuşarak; az sayıda kripto para geliştiricisinin görüşlerine katıldı ve:  “İşin gerçeği, Bitcoin’in getirdiği fayda artık eskisi gibi değil, bu fayda zarar gördü.” dedi. Blok boyutu sınırında bir artış için bastırarak; müşterilere yönelik mal ve hizmetler için Bitcoin işlem ücretlerinin düşürülmesinin ancak bu yolla olacağını belirtti. Öte yandan topluluktaki diğerleri ise, böyle bir adımın Bitcoin’in merkezsizliğini bozabileceğine ve işlem işleme prosedürlerini olumsuz etkileyebileceğine inandıklarını belirtti.

Sansasyonel isim Roger Ver, popüler kripto para borsalarından biri olan Coinbase borsasında; Bitcoin Cash’in içeriden trade edildiği iddialarını ” Bu bir suç değil ki…” diyecek kadar ileri gitti. Bitcoin ve kripto para birimlerinin geleceği ne olursa olsun, Roger Ver’in açık sözlü bir figür olmaya devam etmesi muhtemel görünmektedir.