DeFi Nedir & Nasıl NFT

DeFi Ve NFT Bir Arada: Aavegotchi (GHST) Nedir?

Giriş

Benzersiz Token alanı (NFT) 2020’nin başından bu yana patlayıcı bir büyüme yaşadı ve toplam satış hacmi 100 milyon doları aştı, bu rakamın çoğunluğu son altı ayda gerçekleşti. Benzer şekilde, Merkezi Olmayan Finans (DeFi) ekosistemi, 10 Eylül 2020 itibarıyla Kilitlenen Toplam Hacim (TVL) 600 milyon USD’den 7,5 milyar USD’nin üzerine çıkarak 2020’de benzersiz bir büyüme kaydetti.

Bireysel olarak, her alan muazzam bir büyüme yaşıyor, ancak hiçbir proje her ikisinin de patlayıcı potansiyelini birleştirmiyor. Aavegotchi bu iki alanın gücünü bir araya getirmeyi hedefliyor.

Aavegotchi (GHST) Nedir?

Aavegotchi, Cryptokitties, Axie Infinity ve Cryptovoxels gibi popüler blockchain oyunlarında kullanılan ERC721 standardı tarafından desteklenen, Ethereum blockchain’inde yaşayan kripto koleksiyonlarıdır. Aavegotchi’ler, genel değerini ve nadirliklerini belirleyen üç özelliğe sahiptir. Aavegotchi evreni, teminat hissesi, özellikler ve giyilebilir eşyalardan oluşur.

Teminat Stake’leri: Her Aavegotchi ERC721 NFT, Aave destekli bir ERC20 teminatı veya “aToken” içeren bir emanet sözleşmesi adresini yönetir. aTokens, cüzdanda tutulan aToken miktarını artıran Aave’nin LendingPool aracılığıyla getiri üretir. Böylece, Aavegotchi’nin emanet adresinde tutulan aToken miktarı zamanla artar.

Özellikler: Aavegotchiler, nadirliklerini, mini oyunlardaki performanslarını ve kuşanabilecekleri giyilebilir cihazları etkileyen birçok özelliğe sahiptir. Bazıları doğumda rastgele oluşturulur ve diğerleri Aavegotchi ile kullanıcı etkileşimlerine bağlıdır.

Aavegotchi platformı ana sayfası.

Rastgele oluşturulan özellikler doğumda, her Aavegotchi’ye, ChainLink VRF rastgele sayı üreteci kullanılarak birkaç rastgele özellik değeri atanır. Özellik değerleri bir çan eğrisinde dağıtılır ve her özellik, nadirliğine bağlı olarak Yaygın, Yaygın olmayan, Nadir veya Efsanevi bir değer alır. Buna göre Aavegotchi’lerin özellikleri ve değerleri farklıdır.

Diğer yandan “Yakınlık” mekanizması bulunur. Yakınlık rastgele atanmaz, doğumda sabit bir değerde başlar ve Aavegotchi’nin aynı sahiple ne kadar süredir birlikte olduğu ve sahibinin onunla ne sıklıkta etkileşime girdiği gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak artar veya azalır.

Her Aavegotchi’nin bir seviyesi vardır. Aavegotchi’ler, AavegotchiDAO’da oy vererek ve mini oyunlara katılarak daha fazla deneyim kazandıkça “seviye atlar”. Her birkaç seviyede bir Aavegotch’iler, belirli bir özelliği artırmak veya azaltmak için tahsis edilebilecek bir Ruh Puanı alır.

Giyilebilir Eşyalar: Aavegotchi’ler, aToken emanetini yönetmeye ek olarak, Aavegotchi ekosisteminde giyilebilir eşyalar olarak bilinen alt NFT’leri yönetmelerine olanak tanıyan ERC998 Composables standardını da genişletiyor.

AavegotchiDAO

Başlangıçta AavegotchiDAO, GHST token dağıtımı yoluyla üretilen tüm fonları yönetecek. Aavegotchi, Mainnet’te kullanıma sunulduğunda, AavegotchiDAO, yeni teminatlara oy verme, game me’yi güncelleme gibi daha fazla yönetim sorumluluğunu içerecek şekilde yükseltilecektir. Oyuna yeni mekanikler eklenecek ve muhtemelen gelecekteki Aavegotchis arzı da sınırlanacak.

AavegotchiDAO 2.0’da oy kullanmak, Aavegotchi sahipliği ve GHST tokenlerinin bir kombinasyonunu gerektirecektir. Aynı zamanda 2.0’daki seçmenler, katılımlarına bağlı olarak GHST tokenleri ile ödüllendirilecekler.

Aavegotchi Ülkesi

Aavegotchi Ülkesi, Aavegotchi’lerin birbirleriyle karşılaşabileceği, mini oyunlara katılabileceği, akıllı sözleşmeler çağırabileceği ve AavegotchiDAO’nun yönetimine katılabileceği Aavegotchi’ler için 2 boyutlu pikselli bir metaverse’dir. Aavegotchi’lerin sahipleri, REALM olarak bilinen Aavegotchi Bölgesi’ndeki parselleri satın alabilecek ve bunların içinde dapp’ler oluşturabilecekler.

Aavegotchi Neden Değerli?

Bir Aavegotchi’nin değerlendirilmesi, hem içsel değerinden hem de nadirlik değerinden gelir. Bu iki olguya da bir göz atalım.

İç Değer ya da gerçek değer, Aavegotchi’nin hisseli teminatının nominal değeridir. Aavegotchi 10 aDAI ile stake edilirse, gerçek değer 10 aDAI artı ödünç havuzundan tahakkuk eden fazladan aDAI olacaktır. Başlangıçta, yalnızca Aave platformunda (aTokens) listelenen ERC20 belirteçleri teminat olarak sunulabiliyor. Ancak, AavegotchiDAO başladığında, topluluk hangi yeni teminatları ağa ekleyecekleri konusunda oy kullanabilecek.

Nadirlik değeri, Aavegotchi evrenindeki her bir Aavegotchi özelliğinin ve donanımlı giyilebilir cihazların nadirliği hesaplanarak belirlenir.

Diğer NFT oyunlarından farklı olarak, Aavegotchi’de nadirlik sabit bir değer değildir – Aavegotchi’ler seviye atladıkça ve farklı giyilebilir cihazlar kuşandıkça zamanla değişebilir. Bu nedenle, Aavegotchi evrenindeki özelliklerin ve giyilebilir cihazların genel dağılımına bağlı olarak, bir haftalık nadir bir Aavegotchi yaygın hale gelebilir ve bunun tersi de olabilir. Bu, Aavegotchi teknik incelemesinde daha ayrıntılı olarak açıklanan “nadir tarım” olarak bilinen yeni bir kavramı mümkün kılar.

GHST Coin Nedir?

Aavegotchi Evreni, Portallar, GHST yardımcı tokeni, AavegotchiDAO ve Aavegotchi Bölgesi dahil olmak üzere Aavegotchis’in çalışmasına izin veren tüm öğeleri kapsar.

Portallar, Aavegotchi’nin Cehennem Bölgesi ile insanların Eter Dünyası arasındaki geçitlerdir. Bir Aavegotchi çağırmak isteyen herkes, önce resmi Aavegotchi Dapp veya harici bir pazar yeri aracılığıyla bir Portal edinmelidir.   Her Portal, rastgele oluşturulmuş özelliklere sahip 10 Aavegotchis çeşidi içerir. On varyanttan, portal başına yalnızca bir Aavegotchi çağrılabilir. Bir Aavegotchi talep etmek için, kullanıcının gerekli miktarda teminatı Portal’a yatırması gerekir. Sahibi bu ilk hisseyi kaldırırsa, Portal çöker ve Aavegotchi sonsuza kadar kaybolur (yakılır).

GHST Tokeni ya da GHST, Aavegotchi ekosisteminin resmi hizmet tokenidir ve Portallar, giyilebilir ürünler ve sarf malzemeleri satın almak için kullanılabilir. GHST tokeni içeren tüm satışların bir kısmı, akıllı yönetimi teşvik etmek için AavegotchiDAO katılımcılarına iade edilecektir.

GHST aynı zamanda nadir çiftçilik yoluyla da stake edilebilir olacak Aavegotchi’leri Aavegotchi evreninde mümkün olan en yüksek nadirliğe sahip olacak şekilde eğitmek için kullanılabilecek.

Aavegotchi platformu üzerinden Matic ile köprü kurularak GHST alınabiliyor.

GHST Token Nasıl Alınır?

GHST tokenleri Binance, Kraken, Gate.io gibi popüler kripto para borsalarından BUSD, USDT ve ETH karşılığında satın alınabilir. Ayrıca Aavegotchi’nin kendi platformu üzerinden ETH’lerinizi swap ederek GHST alabilirsiniz. Platforma şimdilik sınırlı swap seçeneği bulunuyor ancak ilerleyen zamanlarda farklı yollardan da GHST tokenleri elde edilebilecek.

GHST tokenleri platformda anlam kazandıkları için platform üzerinden satın almayı düşünebilirsiniz. Şimdilik platform üzerinden alım seçenekleri çeşitli olmasa da gelecekte yeni yöntemlerin eklenmesi söz konusu.

GHST Token Kaç Dolar?

Piyasaya 0,5 dolardan giriş yapan GHST geçtiğimiz yılda yukarı yönlü hareketini sürdürdü. 2021’in başlarında ilk kez 1 dolara ulaştı. Ardından inişli çıkışlı yoluna devam eden GHST tüm zamanlarının en yüksek fiyatını geçtiğimiz ay 2,27 dolara ulaşarak gördü. GHST Eylül ayı içerisinde 1,7 – 2 dolar arasında işlem görmeye devam ediyor.

GHST Token Kaç TL?

Henüz TRY karşılığında herhangi bir borsada işlem çifti bulunmayan GHST, Eylül ayı itibariyle yaklaşık 14,55 TL’den işlem görüyor. En yüksek fiyatına ulaştığında token başına 19 TL’ye kadar ulaşmıştı. Tarihinde gördüğü en düşük fiyat ise 3,38 TL idi.

Yorum Yap