Dünya Bankası Başkanı, Bitcoin için ‘Ponzi’ dedi!

Ekonomi dünyasına yön veren isimler Bitcoin’e darbe vuran açıklamalar yapmaya devam ediyor

Bitcoin yorumu 2021

Ekonomi dünyasına yön veren isimler Bitcoin’e darbe vuran açıklamalar yapmaya devam ediyor. Son olarak Dünya Bankası‘nın Başkanı Jim Yong Kim, Bitcoin gibi kripto para birimlerini “Ponzi şeması”na benzetti.

Her ne kadar Bitcoin’i bir dolandırıcılık ağına benzetmiş olsa da, Kim, Bitcoin‘in ardındaki blockchain teknolojisini Dünya Bankası’nın dikkatle izlediğini de not düştü. Kim’e göre blockchain, gelişmekte olan ülkelerin yolsuzluğu önlemesine ve paranın takibini daha başarılı bir şekilde sağlamasına yardımcı olabilir.

“Bitcoin ve diğer benzeri kripto para birimlerinin ne amaçla kullanıldığına baktığımda, çoğu kripto para biriminin basitçe Ponzi şeması olduğunu söyleyebilirim” diyen Kim, “Hala bu kripto paraların nasıl çalıştığı anlaşılabilmiş değil” değerlendirmesinde de bulundu.

Bitcoin, 2018 yılına çok kötü başladı

Dünya Bankası Başkanı Kim’in açıklamaları ne ilk, ne de son. 2018 yılında 200 milyar dolar değerindeki hacminin 44.2 milyar dolarını kaybeden Bitcoin, ABD ve Güney Kore gibi ülkelerden peş peşe gelen açıklamalar neticesinde yatırımcısına zor günler yaşatmaya başladı.

Özellikle dünyanın en büyük Bitcoin ticaretçisi konumundaki Güney Kore, ülkedeki borsaları kapatma kararını planladığının sinyallerini verdi. Öte yandan Çin’deki hükümet de blockchain gibi uçtan uça (peer-to-peer, P2p) platform teknolojilerine kısıtlama getirmeye hazırlanıyor. Tüm bunlar Bitcoin’in değerini eriten etkenler.

1,000 doların altında işlem görürken yüzde 1,500 oranında değer kazanıp 2017’yi 14,156 $ seviyesinde kapatan Bitcoin; şuan 8,230 $ bandında işlem görürken dramatik bir şekilde düşüş eğilimi de sergiliyor.

 

[fat_coincap id=”5″]