Gate.io Borsası Hangi Ülkenin, Güvenilir mi?

2013 yılında piyasaya giren Gate.io, en eski ticaret platformlarından biridir


2013 yılında piyasaya giren Gate.io, en eski ticaret platformlarından biridir. İşlem hacmi açısından en iyi on borsa arasındadır. Lin Han tarafından kurulan platform, Gate Technology Incorporated tarafından işletilmektedir. Güney Kore merkezli özel bir yatırım şirketi olan 5 Blocks Capital tarafından finanse edilmektedir. Kurucusu Lin Han hakkında hiçbir bilgi bulunmamaktadır. Bu durum, borsanın şeffaflığına ve güvenliğine gölge düşürmektedir.

Günlük 12 milyar dolar değerinde işlem gerçekleşiyor. 224’ten fazla ülkede aktif olan Gate.io, yakın gelecekte daha fazla yetki alanı eklemeyi planlamaktadır. Ancak düzenlenmemiş bir kripto borsası olmaya devam ediyor. Bu yüzden yasal statüsü ve müşteriler için yükümlülükleri hala belirsizdir.

Gate.io, tüccarlara geniş bir ürün yelpazesi sunar. Borsada 1.400’den fazla kripto para birimi bulunmaktadır. Dolayısıyla Gate.io’da satın almak istenen hemen hemen tüm madeni paraları bulabilmek mümkündür.

Borsanın en çok öne çıkan özelliklerinden biri, diğer rekabetçi platformlarda bulunmayan ve likiditesi çok düşük olan coin’leri sunmasıdır. Bu yüzden Gate.io, bir altcoin borsası olarak bilinir. Çoğu altcoin borsası gibi, Gate.io’da işlem ücretleri düşüktür.

Gate.io, veri odaklı bir siteye sahiptir. Binance, KuCoin ve diğer rakipleriyle benzer bir web arayüzü kullanır. Ana menüden doğrudan işlem yapılacak bölümlere geçilir.

Gate.io Borsası Güvenilir mi?

Gate.io, kullanıcıların fonlarını ve kişisel bilgilerini depolamak için hem sıcak hem de soğuk cüzdanları birlikte kullanır. Dijital varlıkların çoğunu soğuk cüzdanlarda tuttuğundan dolayı güvenli kabul edilir. Ancak 2015 yılında, borsa 7.000 BTC hackine maruz kaldı. Madeni paralar soğuk cüzdanlarından çalındı. Gate.io saldırılar nedeniyle yeniden markalaşmaya gitti ve şimdiki ismini aldı. Bu arada borsanın Ocak 2019’da da hacklendiğine dair haberler dolaştı. Bunun 200.000 doların üzerinde kayıpla sonuçlanan yüksek profilli bir saldırı olduğu konuşuldu. Gate.io’nun 2019’da yaşadığı hack deneyimine rağmen, kripto borsası siber güvenliğini değerlendiren üçüncü bir taraf olan Cryptocurrency Exchange Ranking (CER), Ağustos 2020’de platformu siber güvenlik açısından en iyi borsa olarak ilan etti.

Google Authenticator ile iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA), SMS bildirimi, giriş doğrulama, kimlik avı önleme kodu, kör IP girişleri gibi güvenlik önlemleri vardır. Ayrıca kullanıcıların hesaplarından para çekmek için ayrı bir para çekme şifresi oluşturması gerekir.