Google’daki Bitcoin Aramaları, Bitcoin’in Fiyatıyla Eşzamanlı Düştü

2017 yılı Bitcoin’in parladığı ve inanılmaz sükse yaptığı bir yıl olarak kayıtlara geçti


2017 yılı Bitcoin’in parladığı ve inanılmaz sükse yaptığı bir yıl olarak kayıtlara geçti. Fiyatı 20 bin dolar sınırını zorlayan Bitcoin şimdilerde eski günlerini mumla arıyor.

Aranma hacmi Google Trendler’e yansıdı

Sayıları her geçen gün artan altcoinlerin çok daha hızlı ve düşük komisyonlu para transferini mümkün kılmasının ardından Bitcoin’e olan ilgi giderek azalmakta. Bunun en büyük göstergesi Google Trendler’e de yansımış durumda.

Geride bıraktığımız Şubat ayında kripto para pazarı Bitcoin (BTC) fiyatlarının 7 bin doların altına düşmesiyle ciddi bir değer kaybına uğradı. Bu dönemde Google’da gerçekleştirilen ‘Bitcoin’ kelimesinin aranma sayısı da geçen yılın Ekim ayından beri görülen en düşük adede geriledi.

İşte Google Trendler’de görülen ‘Bitcoin’ kelimesinin aranma hacmi:

Google Trendler’e yansıyan verilere göre ‘Bitcoin’ kelimesi en çok 17-23 Aralık tarihleri arasında Google’da aratılmış. Hatırlanacağı üzere 17 Aralık 2017 tarihinde Bitcoin’in fiyatı 20,000 dolara kadar tırmanmıştı. Tüm bunlar Bitcoin’in Google’da aranmasının fiyatıyla doğru orantılı olduğunu gösteren veriler.

Şubat’ta aranma hacmi dip yaptı

Ancak 2018’in Şubat ayının ortalarında bu grafik baş aşağıya döndü ve Bitcoin kelimesinin aranma hacmi resmen dip yaptı. Mart ayının ilk yarısında Bitcoin kelimesi Google Trendler tarafından 19 puanla değerlendirildi.

Yine Google Trendler‘den yaptığımız araştırmalarda Bitcoin’in ilk kez 19 puan aldığı tarihin 2017’nin Ekim ayı olduğu görülüyor. Bu dönemde CoinMarketCap‘ten elde edilen rakamlara göre Bitcoin’in fiyatı 4,300 dolar seviyelerindeydi.