Huawei’den Yeni Patent: Dijital Varlıkları Blockchain ile Koruyacak

Çinli iletişim devi ve akıllı telefon üreticisi Huawei, dijital varlıklara dair hakları koruma altına alabilmek için blockchain teknolojisinden faydalanmaya başlayacak


Çinli iletişim devi ve akıllı telefon üreticisi Huawei, dijital varlıklara dair hakları koruma altına alabilmek için blockchain teknolojisinden faydalanmaya başlayacak. Bu yeni gelişme, şirketin yaptığı patent başvurusuyla ortaya çıktı.

P2P doğrulama sistemi kullanılıyor

Ülkenin resmî Fikri Mülkiyet Hakları Ofisi‘ne patent başvurusunda bulunan Huawei’nin blockchain ağı üzerine inşa edilmiş kişiden kişiye (P2P) doğrulama sisteminden faydalanılan yeni bir buluş geliştirdiği netleşti.

Patent başvurusu için gönderilen belgeler, bu yeni nesil teknoloji hakkında önemli ipuçlarını da barındırıyor. Buna göre dijital olarak sanal ortamda barındırılan bir verinin doğrulaması, bu sistem sayesinde gerçekleştirilebilecek.

Bir kişi veriyi indirme isteği gönderdiğinde uçtan uca (P2P) ağ sistemi, kişinin lisans sahibi olup olmadığını doğruluyor. Daha sonra indirilmek istenen veri doğrulamadan geçiyor ve hak sahibi kişi, ilgili dosyayı indirebiliyor.

Yeni nesil uygulamalar da yolda!

Huawei, bu teknolojisin fikri mülkiyet haklarını koruma altına almanın en kolay ve etkili yöntemi olduğu iddiasında. Özel verileri tek bir sunucuda saklamaktansa tüm bilgisayarlara dağıtma fikri gerçekten yenilikçi. Bu sayede yalnızca hak sahibi kişiler ilgili veriye ulaşabilecek ve bu işlemin sağlaması çok düşük maliyetlerle gerçekleştirilebilecek.

Üstelik bu yenilikçi çalışma, Huawei şirketinin blockchain ile ilgili tek çalışması da olmayabilir. Gelecekte Çinli teknoloji devinin blockchain teknolojisi üzerine inşa edilen yeni uygulamalar geliştirebileceğinin habercisi olarak yorumlamak yanlış olmayacaktır.