Hükümetlerin Kripto Paralara Neden Tepki Gösterdiğini Anlamanızı Sağlayacak Gerçekler

Hepimiz zaman zaman denk geliyoruz


Hepimiz zaman zaman denk geliyoruz. Kripto paralar son dönemde bir yandan büyük bir ilgi ile karşı karşıya olduğu gibi bir yandan da aynı zamanda büyük bir karşıt görüşe sahip yetkililerin görüşü ile karşı karşıya kalıyor. Hollanda, Almanya, Fransa ve daha nice ülkeler kripto paralar ile ilgili önlemler almak, yenilikler ile ilgili yeni yasalar hazırlamak üzerinde çalışmalara devam ediyorlar.

Basında çıkan haberler, hükûmet yetkilileri tarafından yapılan açıklamada ve sosyal medya sitesi sahipleri tarafından yapılan tüm açıklamalar genel olarak Bitcoin ve kripto paraların engellenmesi veya önlemler alınması yönünde oluyor.

Bazı hükûmetler tarafından engelleme çalışmaları son hız devam ederken, bazı hükûmetler ise kripto paraların gelecekte daha fazla kullanılabilecek olduğunu belirtiyorlar.

Kripto paralara yönelik durum bu şekilde olunca yatırımcılar ise neden dolayı kripto paralar ile ilgili bazı ünlü isimler, siyasiler ve internet siteleri tarafından olumsuz açıklamalar yapıldığını haklı olarak merak ediyor ve soruyorlar. Bununla ilgili gerek yerli, gerek yabancı kaynaklarda pek fazla bilgi bulunmuyor.

Kara Para Aklama Endişesi

Hükûmetler tarafından kripto paraların engellenmesi ile ilgili çalışmalar veya kullanımını kısıtlamak adına atılan yeni adımlar genel olarak kara para aklama sorunlarından dolayı doğuyor. Güney Kore, Almanya, Fransa ve Hollanda ve daha birçok ülke tarafından kripto paraların kara para aklamak adına kullanılabilecek olduğu, bunun ise ülkeler adına çok büyük sorunlar ve suçlara sebep olabilecek olduğundan bu tür çalışmalar yürütüldüğü tahmin ediliyor.

Kara para aklama ile ilgili olarak olası bir durumda hükûmetler ülkede herkesin tamamen gizli olan ve hiçbir şekilde normal şartlarda izlenemeyen, kim tarafından kime gönderildiği bilinmeyen kripto paraların izlenmesinin çok zor olduğundan dolayı bu şekilde kripto paraların engellenmesini istiyor olabilirler.

Vergi Kaçırma Korkusu

Bitcoin ile vergi kaçırmak isteyen milyonlarca zengin insanın bulunduğu dünyada her ülkede bu ve benzer vakalar şimdiden yaşanmaya başlamış durumda. Kripto paralar üzerinde paralarını tutan zenginler bu sayede hükûmetler tarafından bankada paraları daha az veya hiç görünmediği için rahatlıkla milyonlarca dolarlık vergi kaçırabiliyorlar.

Buna en güzel örneklerden birisi bir satışı Bitcoin ile yapan bir dükkan sahibinin yabancı ülkelerde gelir vergisi verirken vergi kaçırmak için satışlarını Bitcoin ile yapması gösterilebilir.

hükûmetlerin en büyük gelir kaynaklarından birisi olan vergilerin bu şekilde kaçırılması ise ülkenin geleceğine darbe vurabilecek riskte olduğundan dolayı bazı ülkeler ya kripto paraların denetlenmesi ve önlemler alınmasını, veya tamamen yasaklanmasını isteyebiliyorlar.

İzleyememe Endişesi

En fazla merak uyandıracak olan ve bizler adına aslında hepimizin bilmek istediği ancak bilemediği bir gerçek daha kripto para olayları ile birlikte tekrar gün yüzüne çıkıyor. Kripto paraların hükûmetler tarafından engellenmek istemesinin arkasında yatan bir diğer sebep ise insanların Bitcoin alarak kendilerini gizleyebilmesi ve kendi harcamalarını bu sayede hükümetlerden kaçırması gösteriliyor. Bununla ilgili olarak en iyi örneklerden birisini Türkiye’den vermek mümkün.

Bugün Ziraat Bankası, Akbank veya başka bankalara 100 bin TL para yatırmanız durumunda gelecek 15 gün içerisinde kapınıza gelecek olan ”yatırım fonları” mektubunu göstermek mümkün. Hükûmeterin vatandaşlarını bu şekilde bankalardan farksız izlediğini de söylemeye gerek yok dahi yok.

Haksız Kazancı Engelleme

Bir diğer sebeplerden birisi ise haksız olarak Bitcoin üzerinden kazanılacak olan kar gösterilebilir. Bitcoin her zaman artış gösterme potansiyeli olan bir para birimi olduğu gibi kontrol edilmesi çok zor olduğundan ve diğer dış ülkeler tarafından üzerinde herhangi bir koşul ve şartta değişim yapılamayacak olduğu için bu yönde korku yaratıyor.

Çok basit bir örnek ile kripto para yatırımı yapan bazı yatırımcılar yatırdıkları 100.000 (1000 dolar BTC hesabı ile hesaplanmıştır)  dolar paralarını bugün itibari ile olmasa bile geçtiğimiz Aralık ayında Bitcoin 20 bin dolar seviyesine çıktığında tam olarak 2 milyar dolar para elde etmiş oluyorlar. Hali ile milyarlarca dolarlık kar vatandaşların haksız yere zengin olmasına sebep olduğu için bazı hükûmetler bunu uygun görmüyor. Benzer vakaların gelecekte bu durum devam ederse Türkiye’de de yaşanmasının muhtemel olduğunu söylemek zor değil.

Güvenlik Sorunları

Bir diğer ancak sıradan insanlar adına önemli olmamasına rağmen devletler ve hükûmetler adına çok büyük önem taşıyan durum ise kripto paralar ile ajanların ödemelerinin yapılabilme riski ve bir ülkede kaos çıkarmaya yönelik olarak dış devletler tarafından atılacak adımların tamamen gizli olarak ödemelerinin kripto paralar üzerinden yapılabilecek ve bunun ortaya çıkarılmasının imkansız olması gösterilebilir.

Elbette hükûmetler tarafından geleceğe yönelik bu ve buna benzer daha birçok durum düşünülürken, biz sıradan insanlar için bunlar çok gereksiz hatta belki de gereksiz olmanın ötesinde bir kararlar olabilir ancak Suriye’de son olaylar ve İran‘da ABD desteği ile sokağa çıkan halk, Venezuela‘da ABD’nin para desteğini alarak hükûmet devirmek adına sokağa çıkan ve isyan çıkaran halklar gösterilebilir.

Venezuela ve İran’da halkın sokağa çıkmasını sağlayan bazı kişilere ise ödemeler gizli olarak kripto paralar üzerinden yapılabilecek olduğundan dolayı hükûmetlerin bu yönde kripto paraları izleme ve engelleme isteklerinin ne denli büyük ancak önemli kararlar olduğu ortaya çıkmakta.

Gelelim Sosyal Medya ve İnternet Yasaklarına

Sürekli olarak hükûmetler ve devletler tarafından alınacak olan önlemler, yasaklar ve sözleri konu etmek doğru olmayacaktır. Bununla beraber dünyanın en fazla kullanılan ve kendi başına bir dünya yaratabilecek olan internet üzerinde son dönemde yapılan engellemeleri konuşmak gerekir.

Facebook 1.5 milyara yakın olan aktif kullanıcı sayısı ile birlikte bir dünya iken, benzer şekilde Google tüm dünyanın en fazla kullanılan internet sitesi. Twitter ise yine siyasi isimler başta olmak üzere birçok insan tarafından kullanılan ve 400 milyon civarında kullanıcı sayısına sahip bir platform.

Bu platformların tamamı Bitcoin ve diğer tüm kripto paralar ile ilgili reklamları şimdiden engellemiş durumdalar. Bununla ilgili olarak ardı ardına yapılan engelleme açıklamalarından sonra büyük bir hayal kırıklığı yaşayan kripto para borsaları ve sahipleri bu kararların neden alındığına dair açıklama yapılmamasını eleştiriyor.

Bununla ilgili olarak yapılabilecek net bir açıklama olmadığı gibi sosyal medya devlerine bu konuda ABD tarafından baskı yapılmış olabilecek olduğu, insanların kripto paralara ilgi göstermelerinin bu sayede engellenmesine yönelik adım atmalarının sağlanmış olabilecek olduğu belirtilebilir.

Not

Kripto paralar ile ilgili olarak yukarıda okuduklarınız kanıtlanmış olmayan ancak örnekler ile destek ve güçlendirilerek hazırlanmış uzun bir araştırma sonucunda hazırlanmış örneklerdir. Dünyada benzer şekilde yerel sitelerde olmasa bile yabancı sitelerde bu ve buna benzer birçok iddia bulunmakta olduğu gibi kripto paraların Asya bölgesi başta olmak üzere ABD, İngiltere, Almanya, Fransa ve Hollanda gibi dünyanın en büyük ekonomilerinde engellenmesi veya takip edilmesine yönelik yapılan açıklamaların fazlası ile gelecekte sorunlara delalet edebilecek olduğunu düşündüklerinden kaynaklandığını göstermektedir.

Hollanda, Almanya ve Fransa tarafından geçtiğimiz dönemde yetkililerin yaptıkları açıklamalara bakacak olursak kripto paralar ile ilgili en fazla endişe sebebi olan konunun vergi kaçırma ve kara para aklama sorunlarından dolayı olduğu ortaya kendiliğinden çıkıyor.

Hollanda tarafının özellikle Bitcoin konusunda oldukça fazla sert tavrı dikkat çekiyor.