Romanya’da Blockchain Derneği Kuruldu

Romanya, dünyanın ilk kripto para organizasyonunun kurulduğu ülke olarak tarihe geçmeyi başardı


Romanya, dünyanın ilk kripto para organizasyonunun kurulduğu ülke olarak tarihe geçmeyi başardı. Hükümet tarafından desteklenmeyen bağımsız bir oluşum, Birleşmiş Blockchain Derneği adı altında Romanya sınırları içerisinde faaliyet göstermeye başladı. Mart ayının başında temelleri atılan derneğin amacı, halkı eğiterek kripto para birimleri hakkında farkındalık oluşturmak. Bunun neticesinde de dünya genelinde kripto para pazarı için pozitif bir ilerleme sürecinin yaşanması hedefleniyor.

Siyasilerle yakın temas halindeler

Derneğin kurucu üyeleri şu üç isimden oluşuyor: Andrei Stanica, Andrei Pipas ve Ruxandra Iane. Kurucuların yayınladığı ortak basın açıklamasında ise “Birleşmiş Blockchain Derneği olarak amacımız, Romanya’daki bürokratları ve karar alma mekanizmalarındaki isimleri blockchain ve kripto para birimleriyle ilgili doğru bilgilendirmek. Bunun için hükümet, parlamento ve siyasi partilerle dirsek teması halinde olacağız. Ayrıca daha şimdiden Avrupa ülkelerindeki bazı organizasyonlarla işbirliği kurmak üzere temasa geçmeye başladık bile” ifadelerine yer verildi.

Blockchain pazarının yükselen yıldızı: Romanya!

Gerçekten de ülke olarak Romanya, Bitcoin ve diğer kripto para birimleriyle olan yakın ilişkisiyle biliniyor. 2014’ün Mayıs ayında ilk Bitcoin ATM‘sinin hayata geçirildiği ülkede ilk 7 ayda tek başına 2 bin yatırımcı sayısına ulaşan BTCXchange borsası da faaliyetlerine devam ediyor.

Öte yandan Bitcoin Romania da ülkenin en büyük kripto para borsası. Geçtiğimiz günlerde 4 yaşına giren borsanın yanı sıra CoinFlux da 2015’in Aralık ayından beri 23.8 milyon dolarlık işlem gerçekleştirdiklerini açıklamıştı.