DeFi Nedir & Nasıl

RAMP (RAMP) Nedir, Nasıl Alınır?

RAMP (RAMP) Nedir?

RAMP DeFi, Ethereum (ETH) sahibi olmayan kullanıcıların ETH platformlarında belirteçleri stake etmesine olanak sağlayarak DeFi’nin benimsenmesini artırmayı amaçlayan merkezi olmayan bir protokoldür. Aynı zamanda, Ethereum kullanıcıları RAMP protokolü ile etkileşime girebilir ve verimlerini artırabilir.

RAMP DeFi, ERC-20 olmayan staking blockchain’lerinin hisseli sermayesinin, Ethereum blok zincirinde yayınlanan rUSD olarak bilinen bir sabit paraya teminatlandırılmasını sağlar. Bunun ana sonucu, kullanıcıların stake ödülleri kazandığı, stake edilen varlıklardan likiditenin kilidini açtığı ve aynı anda birden fazla getiri akışını istiflediği, bir araya getirilmiş dijital varlıklarda sermaye verimliliğinin en yukarıya çıkarılmasıdır.

Halihazırda Ethereum blockchain’inde bulunan kullanıcılar, ERC20 sabit paralarını RAMP’in eUSD likidite havuzuna yatırarak eUSD basabilir. Bu, rUSD ve eUSD sahiplerinin her iki tokeni serbestçe takas edebileceği, ödünç verebileceği veya ödünç alabileceği ve karşılığında sermayesi stake düzenlemelerine kilitlenmiş kullanıcılar için likidite yaratabileceği anlamına gelir. RAMP’in önemli özellikleri, 2021 yılına kadar 300 milyar doları aşan stake ekonomisinin hızlı büyümesi ve söz konusu ekonominin pazarlarının verimsizliği ile ortaya çıktı.

RAMP platformunda tek tıkla farklı zincirler ile iletişime geçilebilir.

RAMP’in Kurucuları Kimdir?

RAMP, Lawrence Lim ve Loh Zheng Rong tarafından ortaklaşa kuruldu. RAMP’den önce Lim, IOST‘ta uluslararası büyümenin başındaydı ve TradeGecko’da küresel satışlardan sorumluydu. Ayrıca KPMG Corporate Finance LLC’de birleşme ve devralmalardan ve JP Morgan Chase & Co.’da varlık yönetiminden sorumluydu. Lim, Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nde okudu ve First Class Honors ile bankacılık ve finans alanında lisans derecesi aldı.

Loh Zheng Rong, NOX Pte Ltd’nin kurucu ortağı ve Merkle Ventures LLP’de bir blockchain danışmanlık ortağıydı. Aynı zamanda 2359 medyanın baş inovasyon sorumlusu ve ICONIC Partners’ın kıdemli danışmanıydı. Diğer yandan Toucanapp Ticaret A.Ş.’nin baş işletme görevlisi ve kurucu ortağıydı. Singapur Yönetim Üniversitesi’nden finans varlık yönetimi alanında işletme lisansı (B.B.A) derecesine sahiptir.

RAMP’i Diğerlerinden Ayıran Nedir?

Blok zinciri sistemleri arasındaki token alışverişini verimli bir şekilde güçlendirmek için ağ ve likidite açık/kapalı tasarımlarından yararlanır. Bu çerçevede, Ethereum olmayan bir standart kullanan tokenler, ilk olarak Ethereum blok zincirinde kullanılmak üzere rUSD adı verilen sabit paralara dönüştürülür.

ERC-20 tabanlı sabit paralar, Ramp DeFi’nin likidite havuzunda kullanılmak üzere eUSD’ye de dönüştürülebilir. rUSD sahipleri, Ethereum dışı blockchan’lerde kilitli fonları kullanma ve ayrıca tamamen teminatlandırılmış stabilcoin’leri kullanma ve dönüşümden sonra stake teşvikleri kazanma olanağı da elde eder. eUSD sahipleri, dijital varlıklarını ödünç vererek faiz kazanmanın yanı sıra DeFi protokolleri dahilinde likidite sağlama şansına sahip olur.

Optimize Edilmiş Kredi

RAMP, kullanıcılara Binance Smart Chain ve Polygon içindeki teminat varlıklarında en yüksek mevduat getirilerinden ve en düşük borçlanma ücretlerinden bazılarını veren bir DeFi kredi platformudur.

Stabilcoin Likiditesi Ödünç Alma

Varlık mevduatlarınızı teminat altına alarak bir stabilcoin olan rUSD’yi ödünç alabilirsiniz. Satın almak istediğiniz token varlıklarını takas etmek için PancakeSwap veya QuickSwap gibi AMM’lerde doğrudan rUSD likiditesini kullanabilirsiniz. Böylece DeFi alanında özgürce işlem yapabilirsiniz.

Zincirler Arası rUSD Transferleri

Teminat varlıklarınız sizin için yüksek getiri sağlamaya devam ederken, ödünç alınan rUSD ağlar arasında sorunsuz bir şekilde transfer edilebilir. Bu, QuickSwap’ta yeni tokenler satın almak için BSC varlıklarınızla ödünç alabileceğiniz ve rUSD’yi Polygon‘a gönderebileceğiniz veya PancakeSwap’ta token satın almak için tam tersi durumlarda hareket edebilirsiniz. Böylece zincirler arasında özgürce değer aktarımı yaparken fırsatları kolayca değerlendirebilirsiniz.

RAMP ağının uyumlu çalışabildiği Ethereum haricindeki blockchain’ler. Henüz Solana ve Polkadot geliştirme aşamasında.

RAMP Ağı Güvenilir Mi?

RAMP ağı, güvenli zincir üzerinde merkezi olmayan veri depolaması için Crust Network ile işbirliği yapıyor. Bu nedenle, RAMP DeFi bir açık finans projesidir, stake edilen dijital varlıklardan likiditeyi açığa çıkarma potansiyeline sahiptir ve tüm kullanıcıların likit sermayeye kilitlenirken dijital varlıklarını teminatlandırmasına olanak tanır.

Crust, merkezi olmayan depolama için teşvik katmanı protokolünü uygular. IPFS dahil olmak üzere çoklu depolama katmanı protokollerine uyarlanabilir ve hatta uygulama katmanını destekler. Dayandığı mimari, merkezi olmayan bir bilgi işlem katmanını destekleme ve tam bir bulut ekosistemi oluşturma yeteneğine sahiptir.

RAMP Token Kullanım Alanları

RAMP tokeni beş farklı şekilde kullanılabilir. Birincisi, yönetimde çok önemli bir rol oynamasıdır. RAMP, merkezi olmayan bir finans platformunun yönetim tokenidir. Tüm topluluk bu platformu yönetir. Token sahipleri protokolde değişiklik yapmak için oylamalara katılabilir. Bir değişiklik önermek istediğinizi varsayalım, dolaşımdaki toplam token miktarının %1’ine sahip olmalısınız. RAMP’in yerel kripto parasını kullanarak diğer kullanıcıların önerilerine de oy verebilirsiniz.

Bu DeFi platformuna yeni kullanıcılar getirirseniz, yerel token olarak da ödül olarak kazanabilirsiniz. RAMP token ödül olarak kullanıcılara gönderiliyor. Geliştiricilerin bu platformu diğer merkezi olmayan ağlarla entegre etmelerine yardımcı olduğunuzu varsayalım, bu şekilde de RAMP kazanabilirsiniz.

RAMP DeFi ayrıca yield farming verimliliğini artırmaya da odaklanıyor. Çiftçilik gücü mekanizmasına katkıda bulunan kullanıcıları ödüllendirir. -Kullanıcılar tokenleri stake ederek daha fazla ödül kazanmak için birçok RAMP tokeni kazanabilirsiniz.

rUSD tokenini stake eden yatırımcılar rPool’da etkileyici ödüller kazanabiliyor. RAMP DeFi protokolü kazançlı stake ödülleri sunuyor. RAMP kripto parasının değeri, rSwap, rFinance, rPool, rUSD/eUSD ihracı ve topluluk temelli yönetimin artan kullanımına bağlıdır. Bunlar etkileyici ürünler sayılabilir ve kesinlikle birçok yeni kripto yatırımcısını RAMP ağına katabilir.

RAMP Token Satışı ve Dağılımı

RAMP Token Satışı iki aşamaya ayrılmıştır:

Özel Satış: RAMP başına 0,0060 USD’den 180.000.000 RAMP.
Kamu Satışı: RAMP başına 0,0080 USD’den 10.000.000 RAMP satılmıştır.

Her bir fonlama turundan elde edilen fonlar özel Satıştan 1.080.000 USD; ve kamu satışından 80.000 USD şeklinde oldu.

Toplam arzın %19’u ön satışlarda satıldı. Farming için tokenlerin %45’i ayrıldı ve ekip ve danışmanlara %16’lım bir dilim ayrıldı. Objektif bakılırsa pek iyi bir dağılım sayılmaz. Çünkü tokenlerin neredeyse yarısı piyasaya çıkmadan önce dağıtılmış durumdaydı. Piyasada serbest dolaşan token miktarı oldukça az olduğu göze çarpıyor.

RAMP Nasıl Alınır?

RAMP tokenlerini satın almak için oldukça fazla seçenek bulunuyor. Kullanıcılar dilerse merkezi borsalar üzerinden ya da merkezsiz borsa platformlarından RAMP tokenlerini elde edebilirler. Merkezi borsalardan RAMP token almak isteyen kullanıcılar popüler borsalardan biri olan Binance’i tercih edebilirler. Binance üzerinde RAMP tokenleri USDT, BUSD ve BTC ile satın alınabilir.

Merkezsiz seçenekleri değerlendirmek isteyen kullanıcılar Uniswap, 1inch Exchange ve PancakeSwap üzerinden swap yapabilir. Bu borsalarda ETH, HEX, BUSD karşılığında RAMP tokenleri alınabilir.

Yorum Yap