İran ABD’nin Yaptırımlarını Bitcoin İle Aşacak

Washington D.C yönetimi İran’a en şiddetli yaptırımların uygulanacak olduğunu ve ülkenin yokluğa, fakirliğe sürüklenecek olduğunu dolaylı bir yoldan doğrulamıştı


Washington D.C yönetimi İran’a en şiddetli yaptırımların uygulanacak olduğunu ve ülkenin yokluğa, fakirliğe sürüklenecek olduğunu dolaylı bir yoldan doğrulamıştı. İran’a uçak, gıda, metal, çelik ve diğer tüm satışların durdurulduğu ve satış yapılması durumunda diğer satış yapan ülkelere de en ağır şekilde yaptırımların uygulanacak olduğu ABD Hazine Bakanlığı tarafından açıklanmıştı. Yapılan açıklamada İran’a yaptırımların en kısa sürede en geç 90 gün içerisinde başlayacak olduğu açıklanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın İran ile nükleer anlaşmayı iptal etmesi sonrasında İran’a bir şeyler olacak olduğunu ifade etmesi ise ABD’nin ülkede rejimi değiştirebilecek olduğunu akıllara getirmişti. Henüz bununla ilgili bilgi yok iken İran yönetiminde ise son 2 gündür Bitcoin’in konuşulduğu iddia ediliyor.

Bitcoin’e Yatırıyor

İran’da yerli para biriminin düşüş yaşaması sonrasında tüm paranın olmasa bile hatrı sayılır miktarda paranın yurtdışına Bitcoin aracılığı ile çıkarıldığı ve bu konuda yaptırımların Bitcoin ile delinebilecek olduğu belirtiliyor. Rusya’nın dahi ABD yaptırımlarına karşı gelemediği ve ekonomisinin çökme aşamasına gelmeye başladığı son yıllarda cehalet içerisinde yüzen İran’ın neler yaşayacak olduğu gelecek süreçte belli olacak. ABD’nin İran’a Bitcoin’i kullanmasını engellemek için her türlü adımı atacağını da bilmek zor değil.