Kripto Para Varlıkları Güvende Mi?

Kripto paralara yatırımlar yapıyor, bu yatırımlardan gelecek yıllarda belki de haftalarda daha fazla kazanç sahibi olacağımızı düşünüyoruz


Kripto paralara yatırımlar yapıyor, bu yatırımlardan gelecek yıllarda belki de haftalarda daha fazla kazanç sahibi olacağımızı düşünüyoruz. Ya yatırımlarımızı yatırdığımız kripto para borsa siteleri kapanırsa ne olacak? Bu düşünce ise hepimizin düşünmek istemediği ancak düşünmek zorunda olduğu bir durumu ortaya koyuyor. Konu ile ilgili olarak bugüne kadar birkaç farklı kripto para borsası hack saldırısı karşısında milyonlarca dolarlık Bitcoin ve kripto paraları çaldırmış ve kayyumlar atanmıştı.

İşte bu durum henüz daha Türkiye’de yaşanmadı. Ancak yaşanmayacak olduğu anlamına gelmiyor. Maalesef kripto para varlıklarımız Türkiye’de kurulu olan kripto para borsası siteleri üzerinde güvende olarak görünmesine rağmen olası bir saldırı durumunda hiçbir varlığın güvende olmadığı çok açık bir şekilde biliniyor. Zira kripto para borsası siteleri hiçbir zaman kullanıcılara olası hırsızlık durumunda zararı tamamen karşılayacak olduğu garantisi vermiyor, verse dahi bu kadar zararı karşılayabilecek maddi gücü olmadığı için hiçbir şekilde bunu karşılaması genelde mümkün olmuyor.

Türkiye’de kurulu olan 3-4 tane borsadan isim vermek doğru olmayacağından dolayı en fazla kullanılanlardan bir tanesinin olası saldırı sonucunda hesapların ele geçirilmesi durumunda ne olacak olduğu ise sektörde tanınmış siteler ve isimler tarafından dahi tam anlamı ile detaylandırılmıyor ve bu konuda açıklama dahi yapılmıyor. Hem yatırımcının korkmaması, hem de marka algısının düşmesini engellemek adına böyle kararlar alınıyor.

Olası Bir Durumda Ne Olur?

Dünyada yaşamamızın dahi garantisi yokken, 1 saniye sonra ölüp ölmeyeceğimiz dahi bilinmezken nasıl oluyor da borsa sitelerine tek bir tıkla binlerce dolarlık yatırımlarımızı emanet ediyoruz? Bize garanti verilmediği halde tüm varımız ve mevcut paramızı bu borsalara yatırabiliyor ve risk alıyoruz? Bu soruya yanıt vermek aslında kişinin kendisi ile alakalı bir durum ve genellikle yatırımcılar kendilerinin bir şekilde bu borsalara güvenmek zorunda olduklarını, bununla ilgili olarak yatırımlarından gelecek olan paraya kilitlendiklerini belirtiyorlar.

Hepimiz aynı durumu tekrarlıyoruz ve bunu yapmak zorunda kalıyoruz. Bugün dünyada birçok siber saldırı yaşanırken banka hesaplarında olan paramız çalındığında veya bizden habersiz kullanıldığında ilgili yasal süre boyunca itiraz etmemiz durumunda geç bile olsa paramızı mutlaka bankadan geri alabiliyoruz,ama borsalarda bu durum söz konusu değil ve olası bir hesap çalınması veya hacker saldırısı sonucunda asla paramızı geri alamıyoruz, alamayız.

Burç Durmaz Örneği

Geçtiğimiz haftalarda hayatını kaybeden ve Bitcoin dünyası ile belki de Türkiye’de en fazla ilgilenen isimlerden birisi olan diş hekimi Burç Durmaz’ın ani kalp krizi sonrasında hayatını kaybetmesi, o dönemde akıllara her ne kadar ailesinin Burç Durmaz‘ın servetine ve varlığına ihtiyacı olmamasına rağmen ”acaba Bitcoin yatırımlarına ne olacak?” sorusunu akıllara getirmişti. Bu durumla ilgili olarak o asla borsa sitesi üyeliği bilinmez ise ve şifre kayıtlarına ulaşılamaz ise bu yatırımların geri alınamayacak olduğunu sizlere bir kez daha o dönemde belirtmiştik.

Her Borsa Sitesine Güvenmeyin

Türk olsun, yabancı olsun asla önünüze gelen her borsa sitesine güvenerek kripto para yatırımı yapmayın. Sitenin genel kullanıcı kitlesi ve yasal olarak tüm sayfalarının doğru ve eksiksiz olduğuna, gerekli olan lisanslara ve şirket yapısına sahip olduğuna emin olduktan sonra yatırımlarınızı borsa üzerinde yapın. Bu hem sizi, hem geleceğinizi koruyacak bir adım olacak olduğu üzere, güvenliğiniz adına büyük önem taşımaktadır.

Her borsa sitesine güvenerek yatırım yapmak bugüne kadar birikim yaptığınız ve daha fazla kazanmak adına kripto paralara yatırdığınız paraların karşılığını alamamanıza sebep olabilecek olduğu üzere, yatırımlarınızın bir gecede hatta ve hatta bir saniyede yok olmasına sebep olabilecek bir adım olacaktır. Bundan dolayı dikkatli olmak ve yatırımlarınızı yaparak güvenilir borsa siteleri üzerinde yatırımlarınızı depolamak her daim sizin için 1-0 önde olmanızı sağlayacak adım ve etkenlerden sayılacaktır.

  • Borsa siteleri sizin yatırımlarınızı korumakla görevlidir ancak olası bir durumda Çiftlik Bank ve benzeri dolandırıcılık vakalarında olduğundan farksız olarak yatırımlarınızın geri alınma sürecini uzatabilir ve başınızı ağrıtabilir. Sonunda yasal olarak davalar açarak hakkınızı alabilirsiniz ancak bu uzun ve zorlu bir süreç olabilir.
  • Yabancı borsa sitelerine yatırım yapmadan önce mutlaka dikkatle sitenin kullanıcı kapasitesini ve mevcut ne kadar gücü olduğunu araştırmanız (yabancı borsa sitelerinin gücünü Türkiye’de değil ilgili ülke kaynaklarından yabancı dilde arama yaparak araştırınız) sizin adınıza artı bir güvenlik sağlayacaktır.
  • Yatırımlarınızı yaptıktan sonra asla ama asla şifrelerinizi paylaşmamalı, başka kimseye güvenmemelisiniz