İsrail Bitcoin’den vergi almaya başlayacağını duyurdu

İsrail hükümeti son dakika aldığı karar ile birlikte Pazartesi günü gece saatler 00.01’i göstermesinin ardından Bitcoin’in vergiye tabii tutulaca ve mülk olarak görüleceğini açıkladı


İsrail hükümeti son dakika aldığı karar ile birlikte Pazartesi günü gece saatler 00.01’i göstermesinin ardından Bitcoin’in vergiye tabii tutulaca ve mülk olarak görüleceğini açıkladı. İsrail parlamentosundan geçen yasa tasarısı ile birlikte bundan sonra İsrail vatandaşlarının Bitcoin’den para kazansın veya kazanmasın vergi vermek zorunda kalacak oldukları, hükümetin Bitcoin ile ilgili takibi daha fazla arttıracak olduğu ifade edildi.

Elbette hiç kar etmeyen bir yatırımcıdan vergi almayacak olan İsrail yönetimi, kazanılacak olan her bir tutar için vergi alacak ve aldığı vergiler normal mülk vergisi olarak sınıflandırılacak.

%20-25 Vergi Alacak

İsrail hükümetinin kripto para kazancı sahibi kişilerden alacak olduğu vergi oranı ise %20 ila %25 arasında değişecek. Bir kullanıcı 1000 TL kar elde etmesi durumunda, bu tutarın en az 200 TL’sini KDV olarak İsrail hükümetine ödemek zorunda kalacak. Bitcoin sitelerinin İsrail sınırları içerisinde aktif olarak kurulu olması durumunda siteler tarafından vergilerin otomatik olarak alınması beklenirken, yurtdışı BTC cüzdanlarının nasıl takip edileceği ise merak konusu. Zira BTC’nin takip edilmesi çok zor bir durum.

[bitcointicker]