Kahin Roubini’den olay sözler: Bitcoin’in fiyatı ‘sıfır’ olacak!

Amerikalı ekonomist Nouriel Roubini, hacim olarak dünyanın bir numaralı kripto para birimi olan Bitcoin‘in değerinin “sıfır” olacağını iddia etti


Amerikalı ekonomist Nouriel Roubini, hacim olarak dünyanın bir numaralı kripto para birimi olan Bitcoin‘in değerinin “sıfır” olacağını iddia etti.

Piyasalarla ilgili yaptığı negatif açıklamalar ve yatırımcılara yönelttiği uyarılarıyla bilinen Roubini, isabetli tahminleriyle ekonomi dünyasında kendine yakıştırılan “kahin” lakabını hak eden bir isim. Hatta kendisine “Doktor Kıyamet” diyenler bile var.

Balinalar “dump” yapıp kaçak!

Roubini Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Bitcoin’in çok hızla düşmesine rağmen ısrarla “HODL” diyen küçük yatırımcıların birikimlerinin pul olacağını şu sözlerle ifade etti:

“Tahmin edildiği gibi Bitcoin şuan 6000$ bandının altına düştü.Şimdilerdeyse fiyatı 5K$’ya inebilir. HODL diyen manyaklar ellerindeki Bitcoin’in değerinin tamamen sıfırlanmasını izleyecekler. Bu esnada dolandırıcılar ve piyasayı yönlendiren balinalar dump yapıp kaçacak…”

Ünlü analistin kullandığı HODL ifadesi, İngilizce’de “Hold on for dear life” kelimesinin kısaltması. Çevrimiçi forumlarda sıklıkla kullanılan ve geyik haline gelen bu terim, kripto para borsalarında yaşanan değer kayıplarına rağmen yatırımları olduğu gibi muhafaza etmek için kullanılıyor.

İnsanlık tarihinin gördüğü en büyük balon: Bitcoin

Kurmuş olduğu Roubini Macro Associates şirketinin yöneticiliğinin yanı sıra New York Üniversitesi’ne bağlı Stern Okulu’nda ekonomi profesörlüğü yapan Roubini, geçtiğimiz hafta Bitcoin’i insanlık tarihindeki en büyük “balon” olarak nitelendirmişti.

Facebook’ta kripto para birimleriyle ilgili reklamların yasaklanması, bankaların kredi kartıyla Bitcoin alımına sınırlama getirmesi gibi etkenler Bitcoin’in fiyatını 2016 Kasım seviyelerine kadar geriletti..

[fat_coincap id=”5″]