Bitcoin ödüllü resmin şifresi çözüldü

Değeri 50 bin dolar olan digital cüzdanın erişim bilgilerinin saklandığı resmin şifresi sonun çözüldü


Değeri 50 bin dolar olan digital cüzdanın erişim bilgilerinin saklandığı resmin şifresi sonun çözüldü. 3 yıllık bir uğraşın sonucunda resmin şifresi çözülmüş oldu.

Bulmaca 2015 yılında Rob Myers tarafından yaratıldı. Bulmaca Bitcoin dolu bir cüzdana erişim için gereken kodları saklıyordu. Geçtiğimiz günlerde bitcoinler yeni sahibine kavuştu. Adı açıklanmayan ancak 30 yaşında olduğu öğrenilen programcı Motherboard sitesine bazı açıklamalar  yaptı. Neden kimliğini gizliyorsun sorusuna ise Bitcoin sahibi olmak için güvenli olmadığını” düşünüyor bu yüzden kimliğini gizlemeyi tercih ettiğini duyurdu.

“ZEKA GEREKTİREN YAPBOZ”

Yapboz ikili kod dizelerinden oluşturuldu. Karmaşık ve içinden çıkılmaz kodlar ile süslü olan yapboz da çok sayıda karmaşık kod vardı. Karmaşık kodlar tuvalin alevli kesimlerine yerleştirildi. Bütün kodların bulunması bile resmin şifresini bulmak için yeterli değildi. Bütün kodlar uyumlu hale getirildikten sonra programcının anahtar kodunu da bulması gerekiyordu. Bu kodu da bulan programcı Bitcoin cüzdanına erişim sağladı ve büyük ikramiyenin sahibi oldu.

Kriptografi uzmanı Peter Todd’a yaptığı açıklamada resmin şifresinin 3 yıl gibi sürede çözülmesinin normal olduğunu söyledi. Sadece iş gücü ile değil zeka isteyen bir  yapboz ve hızlı düşünmenin yanı sıra zekanın ön planda olduğu bir algoritma üzerine kurulmuş.

Daha öncede Belçikalı bir öğrenci DNA zinciri şifresini çözüp ödül kazanmıştı.

[fat_coincap id=”5″]