Kısa Pozisyon Sıkıştırması Nedir?

Kısa bir sıkışma, bir hisse senedi veya başka bir varlık keskin bir şekilde yükseldiğinde ortaya çıkar ve fiyatının düşeceğini iddia eden traderleri daha büyük kayıpları önlemek için satın almaya zorlar. Satın alma mücadeleleri, yalnızca hisse senedi fiyatı üzerindeki yukarı yönlü baskıya katkıda bulunur.

  • Kısa pozisyon sahipleri, kayıplarını azaltmak için kurtarırken, kısa süreli bir sıkışma hissenin fiyat artışını hızlandırır.
  • Aykırı yatırımcılar, kısa bir daralma beklemeye ve güçlü bir kısa faiz gösteren hisse senetleri almaya çalışırlar.
  • Hem kısa satıcılar hem de aykırı hareket edenler riskli hamleler yapar. Bilge bir yatırımcının bu hisseyi kısaltmak veya satın almak için ek nedenleri vardır.

Açığa satış yapanlar, düştükten sonra satın almak amacıyla fiyatının düşeceğini düşündükleri bir varlığın hisselerini ödünç alırlar. Eğer haklı çıkarlarsa, hisseleri iade ederler ve kısa ile gerçek satış fiyatı başlattıklarındaki fiyat arasındaki farkı cebe indirirler. Yanılıyorlarsa, daha yüksek bir fiyattan satın almaya ve belirledikleri fiyat ile satış fiyatı arasındaki farkı ödemeye zorlanırlar.

Açığa satış yapanların uçuşu ve hisse senedi fiyatı üzerindeki etkileri kısa süreli sıkışma olarak bilinir. Açığa satış yapan kişiler, genellikle bir kayıpla, konumlarından sıkılıyor.

Açığa satış yapanlar, piyasa tarafından aşırı değerli olduğunu düşündükleri bir hisse senedini sıfırlar. Örneğin Tesla, elektrikli araç üretimi ve pazarlamasına yönelik yenilikçi yaklaşımıyla birçok yatırımcının heyecanını yakaladı. Yatırımcılar, bunun potansiyeline büyük ölçüde bahse girer. 2020’nin başlarında Tesla, kısa pozisyonlardaki olağanüstü hisselerinin % 18’inden fazlasıyla ABD borsalarında en fazla kısalan hisse senediydi .

2019’un sonlarından 2020’nin başlarına kadar Tesla hisseleri %400 arttı. Açığa satış yapan kimseler, toplu olarak yaklaşık 8 milyar dolar kaybetti. Mart 2020’nin başlarında, Tesla’nın hisseleri, piyasadaki düşüş sırasında, diğerleri gibi nihayet düştü. Açığa satış yapan kişiler, birkaç gün süren bir satışta yaklaşık 50 milyar dolar kazandı.