Kripto Para Dalgalı Alım Satım (Swing Trading) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Swing Ticareti (Dalgalı Alım-Satım) Nedir

swing-trading-nedir-temel-rehber

Swing Ticareti (Dalgalı Alım-Satım) Nedir?

Swing ticareti, bir hisse senedinde (veya herhangi bir finansal alanda) kısa ila orta vadeli kazançları birkaç gün ila birkaç hafta arasında tutmaya çalışan bir ticaret stratejisidir. Swing ticareti yapan kimseler, ticaret fırsatlarını aramak için öncelikle teknik analiz kullanır. Bu traderler, fiyat eğilimlerini ve kalıplarını analiz etmenin yanı sıra temel analizlerden de yararlanabilir.

TEMEL ÇIKARIMLAR

  • Swing ticareti, beklenen bir fiyat hareketinden kâr elde etmek için birkaç günden birkaç aya kadar süren alım satımları içerir.
  • Swing ticareti, bir traderi bir gecede ve hafta sonu riskine maruz bırakır. Burada fiyat boşluk olabilir ve bir sonraki seansı önemli ölçüde farklı bir fiyatla açabilir.
  • Swing ticareti yapan kimselerı, zarar durdurma ve kâr hedefine dayalı belirlenmiş bir risk / ödül oranını kullanarak kâr elde edebilir veya teknik bir gösterge veya fiyat hareketi hareketlerine dayalı olarak kar veya zarar alabilir.

Swing Ticaretini Anlamak

Bu ticaret stratejisi tipik olarak, bir pozisyonu birden fazla işlem seansı için uzun veya kısa tutmayı içerir. Ancak bu süre genellikle birkaç hafta veya birkaç aydan uzun değildir. Bu genel bir zaman dilimidir, çünkü bazı işlemler birkaç aydan daha uzun sürebilir, ancak trader hala onları dalgalı işlem olarak değerlendirebilir. Swing işlemleri, bir işlem seansı sırasında da gerçekleşebilir, ancak bu, son derece değişken koşulların neden olduğu nadir bir sonuçtur.

Swing ticaretinin amacı, potansiyel bir fiyat hareketinin bir kısmını yakalamaktır. Bazı traderlar çok sayıda hareket içeren dalgalı hisse senetleri ararken, diğer kimseler daha sakin hisse senetlerini tercih edebilir. Her iki durumda da, dalgalı alım satım ticareti, bir varlığın fiyatının bir sonraki hareketinin muhtemel olduğunu belirleme, bir pozisyona girme ve ardından bu hareket gerçekleşirse kârın bir kısmını ele geçirme sürecidir. Genellikle başarılı swing traderları, yalnızca beklenen fiyat hareketinin bir kısmını yakalamak ve ardından bir sonraki fırsata geçmek isterler.

Swing ticareti, yatırımcıların çeşitli teknik analiz biçimlerini kullanarak orta vadeli fırsatlar aradıkları en popüler aktif ticaret biçimlerinden biridir. Swing ticaretiyle ilgileniyorsanız, teknik analize yakından aşina olmanız gerekmektedir.

Birçok dalgalı alım satım yapan trader, alım satımları risk/ödül temelinde değerlendirir. Bir varlığın grafiğini analiz ederek nereye gireceklerini, zararı nereye koyacaklarını belirlerler ve ardından nereden kâr elde edebileceklerini tahmin ederler. Makul bir şekilde 3 dolarlık bir kazanç sağlayabilecek bir kurulumda hisse başına 1 dolar riske ediliyorlarsa, bu uygun bir risk / ödül oranıdır. Öte yandan, 1$ kazanmak veya yalnızca 0.75 $ kazanmak için 1$ ‘ı riske atmak pek de mantıklı değildir.

Swing traderları, işlemlerin kısa vadeli yapısı nedeniyle öncelikle teknik analiz kullanır. Bununla birlikte, analizi geliştirmek için temel analiz kullanılabilir. Örneğin, swing ticareti yapan bir kimse, bir hisse senedinde yükseliş eğilimi görürse, varlığın temellerinin olumlu göründüğünü veya gelişmekte olduğunu doğrulamak isteyebilir.

Swing traderları genellikle günlük grafiklerde fırsatlar arar ve kesin bir girişi bulmak, zararı durdurmak ve kâr alma seviyelerini bulmak için 1 saatlik veya 15 dakikalık grafikleri izleyebilir .

Dalgalı Alım Satım Yapmanın Artıları

  • İşlem yapmak, günlük ticaretten daha az zaman gerektirir.
  • Pazar dalgalanmalarının çoğunu yakalayarak kısa vadeli kar potansiyelini en üst düzeye çıkarır.
  • Traderlar, ticaret sürecini basitleştiren yalnızca teknik analize güvenebilirler.

Dalgalı Alım Satım Yapmanın  Eksileri

  • Ticari pozisyonlar, gece ve hafta sonu piyasa riskine tabidir.
  • Bu ticaret stratejisi ani piyasa ters dönüşleri önemli kayıplara neden olabilir.
  • Swing traderları genellikle kısa vadeli piyasa hareketleri lehine uzun vadeli eğilimleri kaçırır.

Günlük Ticaret ve Swing Ticaret Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dalgalı alım satım ticareti ve günlük ticaret arasındaki fark, genelde, pozisyonlar için tutma zamanındaki farklılıktır. Swing ticareti genellikle en az bir gecelik bekletmeyi içerirken, günlük ticaret yapan kimseler piyasa kapanmadan önce pozisyonları kapatır. Genellemek gerekirse, günlük alım satım pozisyonları tek bir günle sınırlıdır, dalgalı alım satım birkaç günden haftalara kadar beklemeyi içerir.

Swing ticareti yapan kimse bir gecede bekletmekle, pozisyona karşı yukarı veya aşağı boşluklar gibi gecelik risklerin öngörülemezliğine maruz kalır. Gecelik riski üstlenerek, dalgalı işlemler genellikle günlük işlemlere kıyasla daha küçük bir pozisyon boyutu ile yapılır (iki traderin benzer büyüklükte hesaplara sahip olduğu varsayılarak). Günlük traderlar genellikle daha büyük pozisyon boyutları kullanır ve %25’lik bir günlük işlem marjı kullanabilir .

Swing ticareti yapanlar ayrıca marj veya %50 kaldıraç oranına sahiptir. Bu, yatırımcının marj ticareti için onaylanması durumunda, örneğin mevcut değeri 50.000 $ olan bir ticaret için yalnızca 25.000 $ sermaye koymaları gerektiği anlamına gelir.

Swing Ticaret Taktikleri

Dalgalı alım satım, alım satıma başlamak için ideal bir yol olabilir. Bunun nedeni, daha geniş zaman aralıklarında (ama yine de çok uzun olmayan aralıklarda) kararların sakince alınabilmesi ve alım satımların kolaylıkla takip edilebilmesidir.

Her Swing ticareti yapan kişi, birçok işlemde onlara avantaj sağlayan bir plan ve strateji tasarlar. Bu, varlığın fiyatında öngörülebilir hareketlere yol açma eğiliminde olan ticaret kurulumlarını aramayı içerir. Bu kolay değildir ve her seferinde hiçbir strateji veya kurulum işe yaramaz. Olumlu bir risk/ödülle, her seferinde kazanmak gerekli değildir. Bir ticaret stratejisinin riski / ödülü ne kadar elverişli olursa, birçok işlemden genel kar elde etmek için o kadar az kazanması gerekir.