Kripto Para Hırsızlarından Korunma Yolları

Kripto para hırsızları son dönende internet üzerinde her alanda etkilerini göstermeye devam ediyorlar


Kripto para hırsızları son dönende internet üzerinde her alanda etkilerini göstermeye devam ediyorlar. Türkiye, ABD, İngiltere, Güney Kore, Japonya ve Fransa kripto para hırsızlarından en fazla etkilenen ülkelerden sadece birkaç tanesi. Sürekli olarak kripto para hırsızlığı vakalarının yaşandığı son dönemde kripto para hırsızlarından nasıl korunulabileceği konusunda milyonlarca dolarlık yatırımı bulunan dev yatırımcılar tarafından dahi bilinmiyor.

Bununla ilgili olarak borsa sitelerinde güvenli olduğunu düşünen kullanıcılar yine yanılıyor. SMS kodu olmadan sisteme girişe izin vermeyen birçok borsa sitesinde bu adım sahte SIM kartlar ile birlikte aşılabiliyor ve sizden habersiz olarak tüm paralarınız belki de her an hacker’ların eline geçebilecek şekilde hazır bekliyor olabiliyor.

Japonya ve Güney Kore geçtiğimiz dönemde buna benzer vakalar yaşamış ve hacklenen borsa sitelerinden 550 milyon dolarlık NEM çalınmıştı. Bu tür hack vakaları son dönemde sık sık yaşanmaya başlarken, bunun daha fazla artmasını söylemeye gerek dahi yok. Zira kripto paralar günden güne daha fazla gelişmesi ve daha fazla değer görmeye başlaması sonrasında artan yatırımcı sayısının hırsızları kolay paraya ve hiçbir şekilde yakalanmalarının mümkün olmadığı kripto para hırsızlığına çekiyor.

IP numaralarını gizleyerek kendi kripto para cüzdanlarınıza yatırımcıların çaldıkları hesaplarından paraları aktaran hacker’lar bu konuda tüm dünyada ün salmış durumdalar. Dev hacker’ların bu konuda daha fazla ön planda olduğu düşünülürken Anonymous, Masters of Deception ve daha birçok bilinmeyen hacker gruplarının siber saldırılar düzenleyerek ve bireysel yatırımcıları takibe alarak hesaplarını hacklemeye yönelik girişimler gerçekleştirdiğini söylemek zor değil.

Kripto Para Hırsızlarından Nasıl Korunabilirim?

Günümüzde herkesin bildiği üzere daha henüz evlerimizi dahi tam olarak hırsızlara karşı koruyamıyoruz. Sürekli olarak güvenlik firmalarına evimizi koruması adına binlerce lira para ödüyor ve yıllık olarak hatrı sayılır miktarlarda ödediğimiz bu tutarlara rağmen zaman zaman hırsızlık vakaları ile karşılaşabiliyoruz.

İnternet üzerinde ise bizi koruyabilecek olan şirketler dahi siber saldırılara biraz daha güvenli ve kapalı olmalarına rağmen tıpkı evlerimizde olduğu gibi hiçbir şekilde aşılamayacak sistemlere sahip değiller. Bundan dolayı bazı önlemler alarak siber saldırılardan kendimizi korumalıyız ve kripto para hırsızlarından korunma yöntemleri hakkında yatırımımız olsun veya olmasın mutlaka bilgi sahibi olmalıyız.

Borsa Sitelerini İyi Analiz Edin

Borsa siteleri sizlerin yatırımlarınızı bağladığınız ve gerçek nakit paranızı gönderip karşılığında Bitcoin yatırımı yaptığınız veya diğer kripto paralara yatırım yaptığını siteler olarak tanımlanır. Bu sitelere girişte, çıkışta ve her daim mutlaka dikkat etmeli ve borsa sitesini mutlaka çoğunluk tarafından kullanılan adının duyulduğu ve günümüzde popüler hale gelmiş rezervleri yüksek borsaları tercih etmeniz güvenlik adına hem sizin paranızı, hem hesaplarınızın korunmasında büyük önem ve önlem taşır.

Borsa sitelerinin dandik siteler olması sahte bir borsa sitesi olabileceğinden şüphe etmemeniz için her türlü kurumsal detaya yer verilmiş şekilde hazırlanmış olabilir, bununla ilgili ilk olarak borsa sitesinde adres bilgisi olup olmadığını, telefon numaralarını aradığınızda canlı kanlı bir insan tarafından size destek sunulup sunulmadığını anlamak en önemlisidir.

Yatırım Hesaplarınızın Mail ve Şifresini Farklı Belirleyin

Her siteye girişte üye olduğunuz 10 yıldan beridir kullandığınız mail adreslerini kripto para yatırımlarınızın olduğu borsa hesaplarınız veya kripto para ile ilgili sitelerde asla kullanmayın. Yeni mail açarak daha güvenli bir hesaba sahip olabilecek olduğunuz gibi, olası hack vakalarının bu sayede önüne geçmiş olabilirsiniz.

Bu konuda önerebilecek olduğumuz mail servisi eğer ki Apple cihaz kullanıyorsanız iCloud olmaktadır. İki aşamalı doğrulama sistemi sayesinde dünyanın en güvenilir mail hizmetini sunan iCloud mail hizmetini kullanabilirsiniz. Eğer Apple cihazınız bulunmuyor ise bu durumda yine dünyanın en güvenilir mail hizmetlerinden birisi olarak bilinen ve arama motoru Google’a ait olan Gmail hizmetini kullanabilirsiniz.

Ancak Microsoft Outlook hizmeti güvenlik açısından ve spam mailler açısından bu 2 maile oranla daha geride olması, eskide kalmış yapısı dolayısı ile pek önerdiğimiz veya önereceğimiz bir mail hizmeti olmamaktadır. Elbette yine de Microsoft Outlook mail hizmeti dünyanın en güvenilir mail hizmetlerinden birisi olurken, en fazla hacklenen mail hesapları Outlook hesaplarından oluşmaktadır. (hacklenen mail adresleri internet üzerinde yayınlandığı için bu verilerde hep @hotmail veya @outlook mailleri çoğunlukta olmaktadır.)

Şifrenizi Farklı Seçin

Mail hesabınızı yeni hesap olarak açtıktan sonra mutlaka diğer hesaplarınızda daha önce kullanmadığınız ve içerisinde 19xx rakamlarının geçmediği şifrelerden oluşturun. Şifrelerinizde mutlaka karakter simgelerine ”*-+/’+%” örneğinde olduğu gibi yer verin ve bu sayede hacker’ların hesaplarınıza saldırı düzenlese bile girişlerini engelleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşmayın

Kripto para yatırımı yaptığınızı veya yatırım yapmak istediğinize dair kendi bireysel sosyal medya hesaplarınızdan asla ama asla paylaşım yapmayın. Bu tür paylaşımlar hem sizin gelecekte hacker‘ların hedefi olmanıza neden olabilir, hem sosyal medya hesaplarınızın sizi paralı ve yatırımları olan bir kişi olarak görecek olan siber saldırganların hesaplarınıza saldırmasına neden olabilir. Bu tür durumlar daha önce yaşanmış olmasından dolayı birçok kullanıcı sosyal medya hesaplarının güvende olduğunu ve hiçbir şekilde hesaplarının hacklenemeyecek olduğunu düşünerek bol keseden paylaşım yapmaktadır.

Eş, Dost, Aileniz İle Paylaşmayın

Evet bu biraz tuhaf olabilir. Ancak bilindiği üzere ”ne geliyorsa yakından, akrabadan geliyor” sözleri doğru olmaktadır. Güvendiğiniz için eş ve dostunuza kripto para yatırımlarınız olduğunu asla ama asla söylememeye özen gösterin.

Bilgisayar ve Cep Telefonunuzu Başkalarına Vermeyin

Bilgisayarlarınız veya cep telefonlarınızı asla ama asla en yakınınız dahi olsa vermemeye özen gösterin. Bilgisayarınız üzerinde eğer borsa sitesindeki hesaplarınıza ait bilgiler kayıtlı ise sadece 1 dakika içerisinde tüm kripto para yatırımınızı kaybedebilir ve bunu hiçbir şekilde ispatlayamazsınız.

Bundan dolayı eğer anne, baba ve kardeşiniz dışında uzaktan akrabalarınız ile asla paylaşmamaya özen gösterin. Gerekirse mutlaka vermek zorunda iseniz farklı bir oturum modu açarak kendi oturumunuzu şifreledikten sonra akrabanız veya bilgisayarınızı isteyen yakınınıza teslim edin.

Açık Alanlardaki Wifi Ağlarını Kullanmayın

Açık alanlar son dönemde kafeeler, AVM’ler ve toplanma alanları olmak üzere birçok alanda Wifi hizmetleri ücretsiz olarak halka açık bir şekilde sunuluyor. Ancak bu hizmetler maalesef gelecekte sizlerin bilgisayarınızın veya cep telefonunuzun hacker’lar tarafından ele geçirilmesine sebep olabilecek olduğundan bu tür açık alanlarda asla Wifi kullanmayın.

Zaten günümüzde artık Türkiye’de 3 büyükşehir başta olmak üzere her şehirde mobil internet çok iyi olmasa da yeterli seviyede çekiyor. Bundan dolayı zorunlu bir işiniz var ise mobil internetinizi kullanmaya özen gösterin. Halka açık alanlarda sunulan Wifi hizmetleri ile DDoS saldırılarına dahi uğrayabilir ve tüm bilgisayarınız korsanlar tarafından Wifi ağına bağlanmanız sonrasında izlenebilir ve uzaktan indirilecek bir dosya ile tamamen şifrelenerek tüm verileriniz korsanların eline geçebilir.

Her Uygulama ve Programı İndirmeyin

Borsa hesaplarınızı yönettiğiniz bilgisayar, tablet ve cep telefonlarınıza asla her önüne gelen kripto para uygulamasını veya farklı uygulamaları indirmeyin. Kripto paralara dair bildirim ve anlık veriler uygulamalarına yerleştirilmiş binlerce zararlı kod bulunurken, bu kodlar sizin borsa, sosyal medya ve tüm bilgilerinizin korsanların eline geçmesine sebep olabilecek kadar etkili olabilir. İnternet üzerinden başta kredi kartı bilgileriniz olmak her türlü bilginizin korsanların eline geçmesinin ardından asla ama asla bir daha bu verilerin korsanların elinden alınamayacak olduğu bilinmeli ve bu tür adımlara mutlaka dikkat edilmelidir.

Kripto para uygulamalarının birçoğu ve özellikle Android akıllı telefon ile tablet kullanan kullanıcıların siber saldırılara ve korsanların daha fazla hedefinde olduğu unutulmamalı. Zira korsanlar Apple cihazların kapalı olmasından dolayı sisteme erişemezken, Android ve Windows cihazların açık yazılımlar olmasından dolayı siber saldırılar ile bu işletim sistemlerini kullanan kullanıcıları daha çabuk ve daha kolay hedef alabiliyor.