Nedir & Nasıl

Marlin (POND) Nedir?

Marlin, DeFi ve Web3.0 için yüksek performanslı programlanabilir ağ altyapısı sağlayan bir protokoldür. Marlin ağında “Metanodlar” olarak adlandırılan node’lar, geliştiricilere çeşitli olanaklar ve bir yönlendirici arabirimi sağlayan MarlinVM’yi çalıştırır. Marlin performans, merkezsizlik ve güvenlik ilkelerinden hiçbirinden ödün vermeden kullanıcılarına yüksek ölçeklenebilirlik sunmayı amaçlamaktadır. MarlinVM ile geliştiriciler; Blok zincirlerini daha ölçeklenebilir hale getirebilir, ağları oluşturabilir, karma ağlarda anonimlik sağlayabilir ve çeşitli önbelleğe alma çözümleri geliştirebilirler.

Madenciler, tam node’lar ve katman 0 kullanıcıları arasında blokların, işlemlerin ve verilerin daha hızlı aktarımını destekleyerek dApp deneyimini daha sorunsuz ve daha rahat hale getirir. Marlin protokolünün temeli zayıf bağlantılı ağlarda üstün performans elde etmek için iletişim için özel yol ayarı, dinamik akış kontrolü ve çok yollu yönlendirme teknolojisini kullanan bir röle node ağıdır. Platformla hiçbir ilgisi olmadığı için tak ve çalıştır ağ modülü, çok çeşitli konsensüs algoritmalarıyla birlikte çalışabilir. Marlin’in misyonu, temel merkezsizlik ve güvenlik ilkelerinden ödün vermeden Web 3’te Web 2’ye benzer bir performans sağlamaktır. Marlin, ölçeklenebilirliği iyileştirmek ve tüm Katman 1 blok zincirlerinin performansı iyileştirmesine yardımcı olmak için mevcut fiziksel koşullar altında Katman 0 perspektifinden elde edilebilecek en hızlı blok yayılma hızı şemasını bulmaya çalışır.

Marlin ağının yerel tokeni ücret ödemek, geçiş node’larını teşvik etmek için kullanılabilen ve ayrıca bir geçiş node’u olma niteliğini elde etmek için rehin vermek için kullanılabilen POND’dur. DAO ve topluluk oluşturmanın lansmanı ile POND aynı zamanda ekolojik bir yönetişim tokenidir.

Marlin Ekibi

Marlin, tümü eşler arası ağ oluşturma konusunda geniş deneyime sahip geliştiriciler Siddhartha, Prateesh ve Roshan’ın buluşudur.

Üretimde parçalama kullanan ilk yüksek verimli blok zinciri olan Zilliqa’nın geliştirilmesinden sorumlu olan Siddhartha, Microsoft ve Adobe’da çalışma deneyimine sahiptir ve 2 ABD patentinin yazarıdır. Prateesh, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) Bilgisayar Ağlarına odaklanan bir doktora adayıdır ve hevesli bir açık kaynak meraklısı olan Roshan, Boost C++ kitaplıklarına katkıda bulunmuştur.

Proje, Ethereum Foundation’daki eski araştırmacıları, International Collegiate Programming Contest (ICPC) dünya madalyalılarını ve Facebook, Cisco ve Bosch’ta deneyime sahip geliştiricileri istihdam ediyor. Bittorrent’in eski CEO’su ile MIT ve Princeton’daki profesörleri, Chord DHT gibi ufuk açıcı P2P makalelerinin yazarları da dahil olmak üzere danışmanları arasında sayar. Marlin, Binance Labs, Electric Capital ve Michael Arrington gibi şirketler tarafından destekleniyor.

Marlin (Pond) Nasıl Çalışır?

Marlin, blok zinciri ağ işlemlerinin verimliliğini ve ölçeklenebilirliğini iyileştirmeye ve Katman 0 blok zinciri altyapısı olmaya kendini adamıştır. Marlin, Katman 0’daki kamu zincirinin ölçeklenebilirlik sorununu çözer. Çekirdek ağ tasarımında iki bileşen vardı: röle ağı ve token teşvik mekanizması.

Merkezsizlik, ölçeklendirilebilirlik ve gizlilik. Marlin’in öne çıkardığı özellikler.

Aktarma ağı: Aktarma ağı, karşılıklı anlaşma yoluyla veri paketlerini birbirine aktaran ve önceden ayarlanmış kullanıcı anlaşmasına göre veri paketlerini madencilere veya tam node’lara yayan bir grup Marlin node’unu ifade eder. Marlin, birden fazla rekabet eden aktarma ağı içerir. Mekanizma tasarımı açısından, Marlin röle ağı dört rolden oluşur: Yapımcı, Alıcı, Aktarıcı ve Küme. Üretici genellikle, projenin yerel tokeni MPOND’un taahhüdü yoluyla blok zinciri ağında bilgi yayma hakkını elde eden bir madencidir; Alıcı, alıcıdır ve bir “subion ücreti” (Subion Fee) ödemek için alıcı olur; Aktarma yayını işlemek içindir Aktarıcılar ödül olarak POND alabilir. Çoklu Aktarıcılar bir Küme oluşturur ve farklı Kümeler arasında rekabet vardır.

Token Teşvik Mekanizması: Marlin ağının yerel tokeni, toplam 10 milyar tirajlı POND’dur. POND, Marlin ağının sürekli çalışmasının anahtarıdır ve değer medyası, yönetişim ve taahhüt gibi birçok kullanıma sahiptir. POND, ücret ödemek, aktarma node’larını teşvik etmek ve denetim düğümlerinin oluşturulmasını teşvik etmek için kullanılabilir. Bir geçiş node’u olarak kalifiye olmak için en az 1 milyon POND’un taahhüt edilmesi gerekir. Bu nedenle, Marlin ağı ayrıca node’ları kötülük yapmaktan alıkoymak ve gereksinimleri karşılamayan veya kötülük yapan node’l arı bulup ortadan kaldırmak için ilk kez gerçekleştirecek bir ceza mekanizması kuracaktır. MPOND (1 milyon POND) Marlin’in yönetimidir ve teklifleri oluşturmak ve oylamak için kullanılabilecek tokendir. Her Marlin node’u belirli bir miktarda destek veya yetkilendirme gerektirir.

MPOND’a özel bilgiler:

  • Toplam arz 10.000’dir
  • Her node’un devreye alınması için en az 1 MPOND gerekir
  • MPOND, 1MPOND belirteci = 1 oy (oylama tokenleriyle değiştirilebilir)
  • Diğer kullanıcılara emanet edilen MPOND tokenleri kilitlenecektir
  • MPOND doğrudan iletimi, beyaz listeye alınmış adresler dışında kilitlenecektir. Evrensel iletim etkinleştirilmeden önce yalnızca beyaz listedeki adreslerden iletim mümkündür
  • MPOND, POND’a dönüştürülebilir (MPOND ve POND arasındaki dönüşüm için köprü sözleşmesi kullanılır, 1MPOND, 1 milyon POND tokeni ile değiştirilebilir ve tam tersi.)
  • Delege veya bahis yaparsanız, kullanıcının transfer yapabilmesi için önce jetonların kilidini açması gerekir.
  • POND’u çapraz zincir köprüsüne göndererek, POND MPOND’a dönüştürülebilir ve gönderilen POND tokenlerini MPOND alınırken yakılabilir.

POND tokenlerinin sahiplerinin tokenlerin geçiş node’larına emanet edebileceği ve tokenleri POND token geliri elde etmek için taahhüt edebileceği belirtilmelidir. Erken aşamaya katılan çok sayıda düğüm varsa, her düğümün 1MPOND belirteçlerini taahhüt etmesi gerektiğinden, büyük miktarda POND tokeni kilitlenecektir. Toplam token miktarına göre, teorik olarak, erken aşamada 10.000’den fazla röle düğümü olmayacak.

Proje destekçileri.

Blockchain Gelişimi

Blok zincirinin genişlemesiyle ilgili tartışmalar uzun süredir var. Her bir genişleme planının geliştirilmesinden bu yana, ana akım yönü nispeten açıktı ve aşağıdaki türlere ayrılabilir:

Katman-1: Genişletme etkisi, hard fork’lar, parçalama ve ayrılmış tanık dahil olmak üzere zincirdeki blokları ve verileri değiştirerek elde edilir. Tipik bir temsilci, yakın zamanda piyasaya sürülen, parçalama teknolojisine sahip Ethereum 2.0‘dır;

Katman-2: Genişleme, yan zincirler ve durum kanalları gibi ana zincirin dışında yapılar inşa edilerek sağlanır. Tipik temsilciler Bitcoin Lightning Network ve Ethereum Plasma’dır.

Marlin, blockchain işlemlerinde yer alan node iletişim bağlantılarına odaklanan genişleme planını Layer-0 olarak adlandırıyor. Esasen, Marlin’in sağladığı şey aynı zamanda zincir üzerinde bir çözümdür. Diğer çözümlerden farkı, node iletişim bağlantısının gecikme azaltmasının daha geniş çok yönlülüğe sahip olması ve farklı blok zincirlerine kolayca uygulanabilmesidir.

Marlin (POND) Nasıl Alınır?

Marlin (POND) birçok kripto para borsasında listelenmiş durumda. Popüler kripto para borsalarından Binance’te de listenen POND tokenleri, USDT, BTC, ETH gibi kripto paralar karşısında satın alınabilir. Binance’in yanı sıra Huobi Global ve Gate.io’nun listelerinde de yer alıyor.

Yorum Yap