Nijerya’da Bitcoin Üzerinden Akıl Almaz Oyunlar Oynandı!

Dünyanın gelişmemiş ülkelerinden birisi olması ile tanınan Nijerya’da son dönemde kripto paralar üzerinden dolandırıcılık vakaları yaşanıyor


Dünyanın gelişmemiş ülkelerinden birisi olması ile tanınan Nijerya’da son dönemde kripto paralar üzerinden dolandırıcılık vakaları yaşanıyor. İddialara göre Nijerya’da kurulu olan bir şirket ülkede yaşayan Nijeryalılara %30 kar oranı vaadi ile kripto para birimi üzerinden kendilerine yatırım yapılmasını istedi ve bu sayede milyonlarca lira para topladı.

Nijerya Nairası olarak paraları ödemek yerine kripto paralar üzerinden paraları ödeyen müşteriler daha sonrasında kendilerine vaat edilen %30 kar oranını bir süre sonra alamadıkları gibi anaparalarını geri almak istediler. Söz konusu şirketin telefon numaralarını arayan yatırımcılar, daha sonrasında telefonların açılmaması ve mail adreslerinden yanıt verilmemesi üzerine ertesi sabah ilgili şirketin ofisinin bulunduğu binaya gitti.

Kapı Duvar!

Kripto para olarak ödedikleri ve kar vaadi ile kandırılan Nijeryalılar, şirketin binasının önüne geldiklerinde ise şirketi kapalı olarak buldular. Bir mağdur konu hakkında “Burada gördüğünüz kalabalık parasını almaya gelmiş az sayıda insandan oluşuyor. Milyonlarca para aldılar ve parayı alıp kaçtılar. Niye ders çıkaramıyoruz anlamıyorum. Kolay yoldan para kazanmayı vaat edenler bizi geçmişte de aldatmışlardı ama hala bu gibi şeylere kanıyoruz. Bu seferkine 500 bin naira yatırdım ve şimdi de paramın gidişini izliyorum.” ifadelerini kullandı.