Kripto Para Madenciliği Çevreye Zararlı Mı?

  Kripto para madenciliğine ilgi her geçen gün artıyor


 

Kripto para madenciliğine ilgi her geçen gün artıyor. Kripto para yatırımcılarının artması ve bu tarz paraların diğer insanlar tarafından fark edilmesiyle beraber kripto paralara olan ilgi sürekli olarak artış göstermeye devam ediyor.

Kripto para madenciliği demek büyük miktarda güç tüketimi demek o yüzden çok iyi makinelere ihtiyaç var. Bir araştırmaya göre Spyros Foteinis tarafından yapılan tahmine göre Bitcoin ve Ethereum madenciliği yılda 47 terawatt saat tüketimine neden oluyor. Kripto para madenciliğinin yarısından fazlası tek bir ülkede gerçekleşiyor. O ülke Çin milyarları bulan nüfusu ile Çin kripto para üretiminin yüzde 58’ini karşılıyor. Üretim konusunda uzman olan Çinliler bu alanda da zirvede yer alıyor.

BİTCOİN VE ETHEREUM YÜZDE 88

Ayrıca en popüler kripto para olan Bitcoin ve Ethereum madenciliğin yüzde 88’i anlamına geliyor. Yüzde 12’si ise diğer kripto paraların madenciliğini oluşturuyor. Bitcoin ve Ethereum madenciliği, ortalama 6.8 milyon Avrupa ​​nüfusu kadar ya da 43.9 milyon ton karbondioksit kadar seri gaz üretebiliyor. Kripto para madenciliği yapmak da son derece maliyetli bir olay 5 bin dolar civarında olan maden makinesini almak ve son derece donanımlı bir bilgisayara da sahip olmanız gerekiyor. İşler yolunda giderse orta yollu bir madenci günde 200 TL kazanabilir.

[fat_coincap id=”5″]