Özel Hastaneler Bitcoin İle Ödeme Kabul Edebilir

Pek bilinmeyen bir internet sitesinde yayınlanan iddialara göre son dönemde özel hastaneler ve kliniklerde hastaların Bitcoin ile ödeme yapma isteklerinin bulunduğu, özellikle gizli kalmasını istedikleri ameliyatların öğrenilmesini engellemek adına hastaların doktorlara bu yönde teklifler sundukları...


Pek bilinmeyen bir internet sitesinde yayınlanan iddialara göre son dönemde özel hastaneler ve kliniklerde hastaların Bitcoin ile ödeme yapma isteklerinin bulunduğu, özellikle gizli kalmasını istedikleri ameliyatların öğrenilmesini engellemek adına hastaların doktorlara bu yönde teklifler sundukları iddia edildi. Bir süredir Bitcoin ile ödeme yöntemleri sürekli olarak gündeme gelmiş olmasına rağmen kripto paralara bu yönlü olarak ilgi gösterilmesinin birçok hasta ve doktor için olumlu bir gizlilik havası yaratabilecek olduğu belirtildi.

Başta estetik operasyonlar olmak üzere cinsiyet ameliyatları ve özel olarak orta zorlukta olan ameliyatların ödemelerinde bu durumu gizlemek isteyen ve sağlık raporlarına yansımasını istemeyen hastaların doktorlar ile anlaşarak ödemeleri bir banka hesabı yerine Bitcoin cüzdanına yapmayı teklif ettikleri iddia edildi.

Hastalar Ameliyatların Gizli Kalmasını İstiyor

Avrupa’da ve Türkiye, hatta tüm dünyada hasta gizliliği esas olmasına rağmen kendisine bir şey olduğunda veya olası bir durumda banka hesabından ne kadarlık bir sağlık harcaması yapıldığı zorda olsa görülebiliyor. Hastalar bununla birlikte özel sağlık sigortası fiyatlarının artmasını engellemek adına sağlık raporlarına bu durumun girmesini engelleyecek şekilde doktorlar ile anlaşabiliyor.

Zira ABD’de ve Avrupa’da özel sağlık sigortası kullanan kimseler yüzlerce dolarlık ödemeler yapmalarına rağmen her sene daha fazla artan masraflar dolayısı ile sigorta şirketlerine ciddi miktarlarda para ödeyerek özel sağlık sigortası yaptırabiliyorlar. Türkiye’de de durum çok farklı değil.