Bankalar Kripto Paralar Üzerinde Çalışıyor

Kripto paralar dünyada ilgi görmeye başladıkça dünyanın en büyük bankalarının kripto paralara ilgi gösterir hale gelmesi doğal bir durum


Kripto paralar dünyada ilgi görmeye başladıkça dünyanın en büyük bankalarının kripto paralara ilgi gösterir hale gelmesi doğal bir durum. Kripto para sahibi olan bankalar olduğu üzere henüz daha şu aşamada kripto paraların başarılı olamayacak olduğunu düşünerek yatırım yapmayan bankalar olduğu açık bir şekilde bilinmekte. Türk bankaları bu konuda Bitcoin ve Ethereum yatırımı yapmayan bankalar olarak tanınır iken ABD’li ve Avrupa’daki bankaların kripto paralara ilgi gösterdiği, buna uygun şekilde çok yüksek miktarlarda olmayacak şekilde yatırımlar ile kazanç elde ettikleri açıklandı.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerdeki bankaların kripto paralara bu denli yanaşması ve kripto paralar ile ilgilenmesinin arkasında  Bitcoin ve Ethereum’un oldukça fazla göz önünde olması gelirken, bir diğer yandan ise kripto paraların gelecekte tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir hale gelebilecek olduğu belirtiliyor.

Asya Bankaları Daha Çok İlgileniyor

Asya’da yasal olarak bazı önlemler olmasına rağmen Asya ülkelerinde (Güney Kore, Tayland, Japonya ve Çin) bankaların kripto para yatırımlarının gün be gün arttığı belirtiliyor. Rusya bankası olan Sberbank tarafında ise kripto para yatırımlarının olmadığı ancak yakın gelecekte blockchain teknolojisi ve Bitcoin yatırımlarının banka tarafından yapılabilecek olduğu, İran ile Rusya arasında kurulacak olan kripto para ticareti ortaklığının Sberbank tarafından yürütülebilecek olduğu düşünülüyor. Şu aşamada Sberbank tarafından bu konu ile ilgili açıklama ise yapılmış değil.

  • Sberbank ile Şekerbank farklı bankalardır. Sberbank Rus bankasıdır.