Rusya’da Kripto Para Madenciliği Ekipmanı Sorunu

Rusya Federasyonu Gümrük İdaresince alınan karara göre bundan sonra Rusya’da kripto para madenciliği ekipmanlarının ithal edilmesi yasaklandı


Rusya Federasyonu Gümrük İdaresince alınan karara göre bundan sonra Rusya’da kripto para madenciliği ekipmanlarının ithal edilmesi yasaklandı. İthalat ile ilgili olarak Rusya Federasyonu Gümrük İdaresince alınan kararda bir Rus kullanıcının madencilik ekipmanının ”ihtiyaç” dahilinde alınan bir ürün olmasına rağmen gümrük kapısından geçişine izin verilmeyecek olduğu ve bu ürünün Rusya’da ilgili alıcı tarafından kullanılmasına müsaade edilmeyecek olduğu açıklandı.

İdare yönetimince alınan bu kararın emsal bir karar olması dolayısı ile diğer bölgelerde de bu durumun geçerli olabilecek olduğu, Rusya üst yönetiminin ise bu konuda karar vermeyecek olduğu açıklandı. Venezuela geçtiğimiz hafta dışarıdan alınacak madencilik ürünlerinin gümrükten geçmeyecek olduğunu açıklaması ile birlikte ithal madencilik ekipmanlarına izin vermeyeceklerini ve eğer ki ithal madencilik ürünlerini sipariş eden kişiler olursa gerekli olduğu durumlarda bu kişilere belirli oranda para cezası dahi verilebilecek olduğunun mesajını vermişti. Aynı durumun biraz farklısı bu hafta Rusya’da yaşandı.

Ekipman Korkusu Sardı

Bu olay ile ilgili hükümeti sert bir dil ile eleştiren Rus madenciler, bu kararların kendilerinin ekonomik olarak çok fazla etkilenmelerine neden olabilecek olduğunu açıkladı. Madencilik ürünlerinin ithalatına izin verilmesi gerektiğine değinen Rus kullanıcılar birçok madencilik ürününün ABD menşeli ürünler olması dolayısı ile bu şekilde bir karar alındı ise bunun açık açık yaptırım olarak belirtilmesi gerektiğini açıkladı. ABD ve Rusya arasında yaptırımlar giderek artarken ABD ürünlerine uygulanan vergiler ve yaptırımlar fazlası ile ağır.