Satoshi Nakamoto’nun Gizliliği Tehlikede Mi? Bu Teoriler Gizemi Sonlandırabilir

Yarılanmanın tüm ilgiyi Bitcoin’e çekmesi Satoshi Nakamoto için pek iyi olmadı


Yarılanmanın tüm ilgiyi Bitcoin’e çekmesi Satoshi Nakamoto için pek iyi olmadı. Son bir yılda büyük bir popülerlik patlaması yaşayan Bitcoin’in gizemli yaratıcısının kim olduğu sorusuna aranan yanıtlar, Satoshi’nin gizemini daha fazla koruyamamasıyla sonuçlanabilir.

Yeni bir teori, Blockstream’in kurucu ortağı ve CEO’su Adam Back’in Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto olduğunu iddia ediyor. Ancak sağlam kanıtlara ve ortak noktalara rağmen, Adam Back Satoshi olduğunu reddetti.

Youtube’a yüklenen yeni bir belgesel gizemi çözmeye çok yaklaştı. Uzun süredir Satoshi’nin kim olduğunu bildiğini iddia eden McAfee’nin işaret ettiği isim Adam Back olabilir. “Bitcoin – Unmasking Satoshi Nakamoto” başlıklı videoda Nakamoto’nun Blockstream’in kurucu ortağı ve CEO’su Adam Back olduğunu sağlam kanıtlara dayandırarak göstermeye çalışıyor.

Barely Sociable kanalı tarafından 11 Mayıs 2020’de yayınlanan video, Bitcoin mucidinin kimliğinin arkasındaki ismi, gerçekleri, argümanları ve adayları inceleyen bir belgeselin üçüncü bölümü. Videoyu henüz izlemeyen Coinbilgi.net okuyucularına kesinlikle izlemelerini tavsiye ediyorum.

Adam Back Satoshi Nakamoto Mu?

Yukarıdaki videoda, Satoshi ile ilgili internetteki son faaliyetler analiz ediliyor ve Satoshi Nakamoto ile Adam Back arasında akıl almaz bir ilişki kuruyor. Videoda bu iki ismin yazı stillerinin analizi, yapıldığında teorinin oldukça ikna edici olduğunu görüyoruz.

Ancak Back, Twitter hesabı aracılığıyla yukarıda bahsedilen videonun teorisini reddetti. Geriye, kanıtlara rağmen Satoshi olmadığını ve Satoshi olmakla ilgilenmediğini açıkça belirtti. Back şunları kaydetti:

Reddit’teki videoya rağmen Satoshi değilim. Bazı faktörler ve zamanlama, şüpheli görünebilir ancak bunlar tamamen alakasız tesadüfler.

Ayrıca Back, Satoshi ile arasındaki benzerliklerin tesadüf olduğunu belirterek şunları ekledi:

Yazanların bir kısmı doğru: 2009’da AB ülkesi ve vergi cenneti olan Malta’ya taşındım. Londra’da doğdum. Notalam işaretlerinden sonra iki boşluk bırakıyor, yazılarımda İngiliz aksanı kullanıyorum.  İyi derecede C++ kodlayabiliyorum.

Back’i Satoshi olarak gösteren diğer bir kanıt ise, Bitcoin’in ilk dönemlerinde Satoshi Nakamoto ile Back’in arasındaki mesajların, Satoshi ile Hal Finney ve Gavin Andersen arasında olan diğer mesajlar gibi halka açık olarak paylaşılmaması. Bunun yerine, Blockstream CEO’su mesajları gizli tutmayı tercih etti. Nisan ayının ortalarında, Back’in kendisi tarafından ortaya çıkarılan bir yayın, Nakamoto’nun Bitcoin white paper’ını yayınlanmasından 10 yıl önce Bitcoin’e benzer bir proje tasarladığına dikkat çekiyor.

Buna ek olarak, video Back’in Bitcoin oluşturulmasına katkı sağlaması da dikkat çekiyor. White paper’a göre, Bitcoin b-para ve eCash gibi ödeme sistemlerinden ilham aldı. Ayrıca Bitcoin, 1997 yılında Adam Back tarafından oluşturulan HashCash’ten de ilham aldı. HashCash, Bitcoin’in bugün kullandığı çalışma kanıtına benzer bir konsensüs algoritması kullanıyor. Ancak, tüm kanıtlara rağmen, Back her zaman Satoshi Nakamoto olduğunu reddetti. Bitcoin mucitinin gerçek kimliği hakkında Back, kim olduğunu tam olarak bilmese de, “ilgili becerilere” sahip bazı adayları bildiğini söyledi.
Son 10 yıla yarattığı Bitcoin’le ve kimliğini başarılı bir şekilde gizlemesiyle damga vuran Satoshi Nakamoto’nun açığa çıkmasını elbette hiçbir aklı başında Bitcoin savunucusu istemez. Umarım finansal devrimin fitilini ateşleyen dehanın kim olduğu asla ortaya çıkmaz… Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz, düşüncelerinizi bizimle yorum olarak paylaşın…