Kripto Para

2020 ABD Başkanlık Adayı: “Satoshi Nakamoto’nun Kim Olduğunu %99 Biliyorum”

Satoshi Nakamoto Kim?
Coin Bilgi
Yazar: Coin Bilgi

Siber güvenlik uzmanı ve 2020 ABD Başkanlık adayı John McAfee, Satoshi Nakamoto’nun kim olduğunu %99 bildiğini açıkladı.

Gerçek Satoshi Nakamoto’nun arkasındaki gizem, Bitcoin’in kendisi kadar eski. Birçok kişi Bitcoin destanının arkasındaki Satoshi Nakamoto’yu tanıdığını ya da bizzat kendisi olduğunu iddia ediyor, ancak şu ana kadarki hiçbir iddia güvenilir kanıtlarla destekleyemedi.

Satoshi Nakamoto Kim?

Online Blockchain Week’te bir röportajda konuşan John McAfee, gerçek Satoshi Nakamoto‘nun kim olduğundan yüzde 99 emin olduğunu söyledi. Şaibelerle ve başarılarla dolu geçimişinin yanı sıra ünlü siber güvenlik uzmanı John McAfee eksantrik bildirileriyle de ünlüdür. İlginç bir şekilde, kendisini ABD’nin bir sonraki başkan adayı ilan eden McAfee, verdiği demeçle Satoshi Nakamoto’nun kim olduğuna ilişkin tartışmaları yeniden alevlendirdi.

Röportajda Satoshi adlı birinin Bitcoin tasarladığı fikrini reddetti. McAfee’nin açıklamalarına göre Bitcoin 11 farklı kişi tarafından 5 yılda tasarlandı. Her ne kadar white paper’ı kimin yazdığını belirtmese de McAfee, biraz ipucu vererek Craig Wright‘ın Bitcoin’i geliştirilen ekipten biri olacağını ima etti.

McAfee, Bitcoin’in white paper’ında açık bir şekilde saklanan yeterli ipucu bulunduğunu belirtiyor. Stylometry’nin veya dilbilimsel analizin, white paper’ın yazarı hakkında çok daha fazla bilgi ortaya koyabileceğini iddia ediyor. McAfee’ye göre kapsamlı bir dilbilimsel analiz gerçek Satoshi Nakamoto’yu ortaya çıkarabilir. Örneğin, BTC white paper’ında kullanılan İngilizce stilinin, özellikle Amerikan İngilizcesi, Satoshi Nakamoto‘yu ortaya çıkarabilir.

Gerçek Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu önemli mi?

McAfee daha önce Satoshi‘nin gerçek kimliğini açığa çıkaracağını, ancak geri adım attığını duyurmuştu. Böyle bir bölünmenin gerçek Satoshi Nakamoto’nun hayatını tehlikeye atacağı için fikri reddettiğini açıkladı. McAfee’ye göre hükümetler, suç unsurları ve hatta kripto para taraftarları onun hayatı için bir risk unsuru teşkil edebilirdi.

Yorum Yap