Türkiye’de Yerli Bitcoin Üretilebilecek Mi?

Kripto paraların kullanımları dünya genelinde her geçen gün yaygınlaşmaya devam ediyor


Kripto paraların kullanımları dünya genelinde her geçen gün yaygınlaşmaya devam ediyor. Bu para türünün ülkemizde de bir yatırım aracı olarak kullanıldığını görüyoruz. Hatta ülkemizde kripto para piyasasıyla ilgili olarak bir çalışma grubu dahi kuruldu. Bu aşamalardan sonra ülkemizde bir yerli Bitcoin üretilip üretilmeyeceği ise iyice merak konusu olmaya başladı.

Ülkemizde de bütün dünyada olduğu gibi kripto paralar ve Blockchain sistemi her geçen gün daha fazla popüler hale geliyor. Birkaç sene önce 100 dolar gibi bir rakama Bitcoin alan kişilerin şimdi milyoner olduğu hikayelerinin yayılması kripto para sektörünün ününün daha fazla artmasına yardımcı oluyor. Günümüzde dünya üzerinde 10 milyon kişinin üzerinde Bitcoin alan kişi olduğu düşünülüyor Ülkemizdeki Bitcoin sahiplerinin sayısı ise 40 binin üzerindedir. Günlük olarak yapılan işlem hacmi ise 50 milyon TL’yi aşıyor.

Merkez Bankaları Kripto Para Çıkarabilir

Bitcoin düzeneğinin geleceğini gerçekten parlak gören çok fazla kişinin olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin QNB Finansinvest Yönetim Kurulu Üyesi olan Özgür Güneri görevinden ayrılarak 1 Şubat 2018 tarihinde BTCTürk platformunun %95’ini satın aldı. Aynı zamanda kripto para ve blockchain teknolojileri sunan BTC Trader’ın da CEO’su oldu.

Çin Merkez Bankası da kripto para teknolojilerinde çok ileri çalışmalar yapıyor. Bu evrede yakın bir gelecekte merkez bankaları tarafından kripto para çıkarılacağını görebiliriz. Ülkemizin de bu alana yönelmesinin gerçekçi bir adım olduğu düşünülüyor.

[fat_coincap id=”5″]