Ukrayna’da Tarihin En Büyük Siber Saldırılarından Biri Yaşandı. Bilanço: 700 BTC

Ukrayna’da Siber Polisler, tarihin en büyük hacker saldırılarından birini araştırıyor


Ukrayna’da Siber Polisler, tarihin en büyük hacker saldırılarından birini araştırıyor. Geçtiğimiz günlerde, korsanlar bir oltalama saldırısı düzenledi; bunun sonucunda bilgisayar korsanlarının 700 Bitcoin değerinde kripto parayı ele geçirdiği söyleniyor.

Cisco, hırsızlık olabilme ihtimalina karşı önceden uyarmış ve kullanıcıları bilgilendirmişti. Geçtiğimiz günlerde, kripto para korsanları “Blockchain.info” adına benzer bir sürü domain satın almış ve kullanıcıları yanlış yönlendirmeye başlamışlardı. Kullanıcılar bu korsan siteleri ziyaret ettikten sonra, özel olarak tasarlanmış bir komut dosyası ile saldırganlar, kurbanlarının cüzdanlarına erişebildiler.

Blockchain.info, tarihin en büyük hacker saldırılarından birisine maruz kalmış oldu

Siber Polisler, saldırganların 2014 sonlarında projelerini başlattıklarını ve teorik olarak faaliyetlerinin son üç yıldır devam ettiğini tespit etti; ceza hasılatı ise birkaç yüz milyon doları aşabilirdi.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada: “2018’de bu grubun faaliyetleri önemli ölçüde düştü. Bunu, Google AdWords’teki reklam mesajlarının yönetimine yönelik ek kuralların getirilmesi ile ilişkilendiriyoruz.” sözlerine yer verildi.

Siber Polisler ise yatırımcıların şifreleme içeren borsalarda paralarını değerlendirmelerini istedi ve projelerine yatırım yaparken daha dikkatli davranmalarını önerdi.

[fat_coincap id=”5″]