Xcopy Kimdir?

XCOPY, crypto sanat ve NFT’ler alanında faaliyet gösteren bir dijital sanatçıdır

xcopy kimdir

XCOPY, crypto sanat ve NFT’ler alanında faaliyet gösteren bir dijital sanatçıdır. Gerçek kimliği bilinmemektedir. Sanat eserleri genellikle ölüm, distopya ve hissizlikle ilgili, yanıp sönen görüntüler ve çarpık döngüler içeriyor. Eserleri sıklıkla kripto para birimi topluluğuna gönderme yapan dijital “glitched” eserlerdir.

XCOPY, sanat eserleriyle ilişkili NFT’ler yaratan ilk dijital sanatçılardan biridir. Sanat eserleri ilk olarak 2018’de SuperRare ve diğerleri gibi platformlar aracılığıyla NFT’lerle ilişkilendirildi.

XCOPY’nin Geçmişi

Kim olduğu bilinmeyen Londra merkezli sanatçının yaklaşık 2000 eseri ve 50,000,000 USD’lik satışı var. Bu da onu tüm zamanların en iyi 10 NFT sanatçısı arasına yerleştiriyor. Ancak daha da ilginci, XCOPY, bir koleksiyoncu akımından önce yaklaşık on yıl boyunca sanat yarattı. Çalışmalarını açıkça seven, NFT’ler daha ortaya çıkmadan, sanat eserlerinin baskısını satın alıp evlerine asan bir Tumblr hayran kitlesine sahipti.

xcopy kimdir

Kripto sanatını çoğu insandan daha önce nasıl öğrendiği sorulduğunda, şöyle demiştir:

Şanslıyım. 2017’nin sonlarında, biraz bitcoin aldım ve kripto dünyasının deliğine düştüm. Kısa bir süre sonra, dijital baskılar oluşturmak için Bitcoin kullanan Ascribe.io’yu keşfettim. Bunları Twitter aracılığıyla birkaç dolara satmaya ve diğer ineklerle takılmaya başladım. 2018’in başlarında, SuperRare’e dönüşen şeyin beta testini bitirdim.

XCOPY, 2018 gibi erken bir tarihte çeşitli platformlarda NFT’ler mintlemeye başladı. 2020’de Tumblr’daki gönderileri biraz daha düzensiz hale geldi. Şubat 2020 gibi erken bir tarihte, bir ortak çalışma olan First Supper’ın 333.716,26 USD’ye satılmasıyla büyük NFT satışları elde etmeye başladı.

XCOPY’nin Sanat Stili

Kripto sanatçısının stili, çalışmalarını diğer dijital sanatçılardan ayırmaya yardımcı oluyor. Karikatürize illüstrasyonlar, siyah ana hatları olan parlak renkler kullanır, ancak işin arkasındaki tema daha karanlıktır. Sanatçısının biyografisi, çalışmasının “bozuk görsel döngüler aracılığıyla ölümü, distopyayı ve hissizliği araştırdığını” açıklıyor. NFT’leri bir ani uyarıyla geliyor. Eserlerin sarsıcı ve hareketli koyu renkleri epileptik kişiler için sorun teşkil edebilir.

Sanatçının hayran kitlesi onun kafatasları, ateş, psikedelik etki ve bolca neon renkler içeren punk hissini seviyor. XCOPY’nin büyük satış rakamlarıyla birleşen ilgisiz çalışması, dijital topluluk için neredeyse kapitalizmin saçmalıklarına işaret eden bir iç şaka gibi geliyor.

xcopy kimdir

XCOPY’nin Eserleri

Right-Click and Save As Guy

Bu NFT, (türkçesi Sağ Tıkla ve Guy olarak Farklı Kaydet) XCOPY’nin en ünlü sanat eserlerinden biridir. NFT’nin başlığı, herkesin bir görüntüye sağ tıklayarak internetten bir kopyasını kaydedebileceği şeklindeki NFT’lere yönelik yaygın eleştiriye gönderme yapmaktadır.

xcopy kimdir
Right-Click and Save As Guy

Bu parça, en son 2022 Aralık’ta yaklaşık 2,989,856.00 USD’ye satılmıştır.

Death Dip

Kripto sanatçısının SuperRare’de basılan 14. NFT’si olan Death Dip adlı eserinin bir SR ikincil piyasa işleminde 1.000 ETH’ye satıldı. Doğrudan XCOPY’nin Ethereum cüzdanına gönderilen 100 ETH’lik bir telif hakkı ödemesi görülmüştür. Popüler cryptoart platformunda bugüne kadar yapılan tüm zamanların en büyük satışı oldu.

Bu satış, XCOPY’yi harika bir sanatçı olarak daha da doğrulamaktadır.