22 Mayıs Bitcoin Pizza Günü

Dünyada bir günün Bitcoin günü olduğuna inanmak zor değil mi


Dünyada bir günün Bitcoin günü olduğuna inanmak zor değil mi? Şaşırmayın bugün 22 Mayıs Bitcoin Pizza Günü olarak kutlanıyor ve bunu duyan birçok Bitcoin yatırımcısı dahi şoka uğrayarak bu günün varlığından emin olamıyor. 22 Mayıs Bitcoin Pizza Günü olarak kutlanmasının nedeni ise tarihte bundan tam 8 yıl öncesinde bugün bir insanın verdiği pizza siparişini Bitcoin ile ödeyerek satın alması ve o dönemde tam 10.000 dolar Bitcoin’i 2 adet pizza için ödemesi ile birlikte ortaya çıkmış durumda.

Bu ödemenin Bitcoin ile o yıllarda yapılması dolayısı ile ilk olarak hepimizin aklına ”o zamanlarda Türkiye’de neredeyse internet bile yoktu, nasıl olur?” sorusunu getiriyor olabilir ama tabii ki bu durum Türkiye’de yaşanmış bir durum değil. ABD’de yaşanan bu durum o dönemde ABD gelişmiş bir ülke olmasından dolayı çok daha yüksek teknolojiler ve internet kullanımının oldukça yaygın olduğu bir ülke olmasından dolayı bu kadar rahat bir şekilde sipariş verilebilen tek ülkelerden birisi olarak gücünü koruyordu.

ABD’li Kullanıcı ve Pizzacı Bilinmiyor

22 Mayıs Bitcoin Pizza Günü olarak kutlanan bu günün efsanesi ise bir forum sitesi üzerinde kullanıcının kendi isteği ile şimdinin 10.000 dolar Bitcoin’i yani 82 milyon dolar ödeme ile pizza siparişi verdiğini belirtmesi ile birlikte resmen biliniyor. Pizzacının şimdilerde bu parayı harcayıp harcamadığı ve bu olaydan haberi olup olmadığı ise büyük merak konusu.