27 Bin Bitcoin Yatırımcısı 50 Milyon $ Dolandırıldı!

Güney Afrika, ABD ve Avustralya‘da yaşayan 27 binden fazla kripto para yatırımcısı tarihin en büyük Bitcoin dolandırıcılığına maruz kalmış olabilir


Güney Afrika, ABD ve Avustralya‘da yaşayan 27 binden fazla kripto para yatırımcısı tarihin en büyük Bitcoin dolandırıcılığına maruz kalmış olabilir.

TimesLive gazetesinde çıkan habere göre BTC Global isimli şirket, yatırımcılardan kendi çevrimiçi cüzdan adresine kripto para göndermelerini talep etmiş. Yüksek kâr vaadine kanan yatırımcıların dolandırıldığı para miktarı ise 50 milyon dolardan fazla! Üstelik yeni yeni kurbanlar ortaya çıktıkça bu miktar sürekli artmaya da devam ediyor.

Yüzde 14 kâr vaadine kandılar

Kurbanlar, BTC Global’in kendilerini nasıl kandırdığını da basın mensuplarıyla paylaştı. Buna göre BTC Global, yatırımcılardan kendi Bitcoin cüzdanı adresine para göndermelerini talep etmiş. Buna karşılık da her hafta yüzde 14 oranında faiz vaadinde bulunmuş.

Konuyla alakalı resmî sitesinden bir açıklama paylaşan BTC Global şirketi, Steven Twain isimli yöneticinin paraları alıp kaçtığını ve kendisinden haber alınamadığını öne sürdü.

Bu belirtilere dikkat!

Peki, dolandırıcılık için kurulan sahte ve scam kripto para girişimleri nasıl ayırt edilir? Bu sorunun cevabını kripto paralar üzerine çalışmalar yürüten Luno şirketinin iş geliştirme ve pazarlama müdürü Werner Van Rooyen şöyle veriyor:

  1. Yüksek kâr marjı veya faiz oranı sözü verilir
  2. Kesinlikle para kaybetmeyeceğinize dair garanti verilir
  3. Şirket ve şirketin sahipleri hakkında çok fazla doğrulanabilir bilgi yoktur
  4. Paranızı çekmekte zorluk yaşarsınız
  5. Sosyal medya sitelerinden yayılan kayıt linkleriyle yüksek bonus oranları vaat edilir
  6. “Hemen yatırım yapın” vurgusuyla yatırımcılar acele ettirilir