Takip Edin

Kripto Para Haberleri

ABD’li CIA ile NSA Yetkilisi Edward Snowden: Bitcoin’de Büyük Kusur Var!

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

ABD’li eski CIA ile NSA görevlisi Edward Snowden, Bitcoin ile ilgili açıklamaları ile yatırımcıları korkuttu. Kendisinin en çok ilgi gösterdiği kripto para birimimin Zcash olduğunu belirten Snowden, bunun nedeni ile ilgili olarak ise ”diğer tüm kripto paralara oranla çok daha fazla güvenilir ve çok daha fazla gizlilik içeriyor, halka açık kayıt defteri bulunmuyor.” ifadelerini kullandı.blank

ABD ile ilgili birçok gizli bilgiye sahip olan ve sürekli olarak önemli konularda ön planda kendisini gösteren Snowden, başta ABD olmak üzere tüm dünyanın dikkatini çeken ve ajan olarak dahi tanımlanan bir isim.

Bitcoin’de 2 Ana Kusur Var!

ABD’li eski CIA ile NSA görevlisi Edward Snowden, Bitcoin’in işlem hızının çok düşük olduğunu ve 2. kusurunun bu olduğunu ifade etti. Diğer ana kusurun ise halka açık kayıt defteri olduğunu ifade eden Snowden, bunun yatırımcılar için büyük risk içerdiğini belirtti. Bitcoin ile ilgili yapılan bu ve benzer yorumlar bazı yatırımcılar için büyük önem taşırken, bazı yatırımcılar ise bu tür açıklamaları bir ”balon” olarak görüyor.

22 yaşında olan Meliha, üniversiteden mezun olmasının ardından Bitoin'e bir heves ile yatırım yapmaya başladı. İngilizce ve Almanca dil bilgisine sahip olan yazar arkadaşımızın uzmanlık alanı ise altcoinler.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kripto Para Haberleri

Estonya’da Kripto Merkezli Kara Para Aklama Skandalı

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

estonya-kara-para-aklama

2017’de benzeri görülmemiş kripto patlamasının zirvesini yaşayan Estonya, kripto şirketlerine yüzlerce lisans vererek, Avrupa Birliği’nin dijital öncüsü olmuştur. 2017 yılında Estonya, E-Residency programı kapsamında, kripto şirketlerine çalışma izni verilmesine olanak sağlamıştır.

E-Residency programı, girişimcilerin, serbest çalışanların ve dijital göçebelerin yurtdışında yaşarken veya seyahat ederken şirketlerini yönetmelerine olanak sağlayan, devlet tarafından verilmiş dijital bir kimlik ve statüdür. O zamanki gevşek kurallar, Baltık ülkesinde dahi fiziksel varlığı olmayan şirketlerin lisans almasını sağlamıştır. Sonuç olarak, üç yılda 1.400’den fazla izin verilmiştir. Ancak şimdi raporlar, Estonya’nın 220 milyar dolarlık kara para aklama skandalına yanıt olarak 500 kripto şirketinin lisansını iptal etmek için harekete geçtiğini söylüyor.

Bloomberg ile konuşurken Estonya Finansal İstihbarat Birimi başkanı Madis Reimand, lisansları iptal edilen firmaların yurtdışında dolandırıcılık yapmak için yerel kimlik bilgilerini kullanabileceğinden endişe duyduklarını belirtti.

Estonya’da Kripto Paranın Sonu mu?

Birçok yoruma göre; Estonya’da yaşananlar, kripto para birimlerinin yüksek riskli yatırımdan başka bir şey olmadığını kanıtlar nitelikte. Ancak bu durumun hâlâ kripto piyasasındaki yetersiz düzenlenmeler yüzünden kaynaklandığı yönünde farklı yorumlar da mevcut.

Reimand yaptığı açıklamada, kripto sektörüne balta vurmak amacıyla değil de kara para aklamayla ilgili riskleri ortadan kaldırmak için önlemler aldıklarını açıkladı: Piyasayı toparlamanın ilk adımını gerçekleştiriyoruz diyen Reimand ayrıca şunları da söyledi:

“Sanal para birimi sağlayıcısı, denetim makamlarının kurallarına tekrar tekrar uymazsa; bu gibi durumlarda Finansal İstihbarat Birimi, sağlayıcının yetkilerini iptal edebilir.”

Estonya’da Neler Oldu?

Estonya Mali İstihbarat Birimi, Danske Bank’ın Estonya merkezli şubesinden yüzlerce milyar doların aktığı iddiasıyla, dikkatini bankalardan kripto firmalarına çevirdi. Bu hamlesi, kripto şirketlerinin ne kadar gerçek olduğuna dikkat çekiyor. Bununla birlikte, Estonya merkezli bir finans teknolojisi avukatı açıklamasında, Baltık devletinin 220 milyar dolarlık kara para aklama skandalıyla ilgisi olmadığını ifade etti. Reimand, lisansı iptal edilen kripto şirketlerinin hiçbirinin yanlış yapmadıklarını sadece çalışma izni alındıktan sonraki altı ay içinde Estonya’da faaliyete geçemeyen şirketlerin bu baskıdan etkilendiğini açıkladı. Bilinmez ancak Danske Bank’ın Estonya şubesinin milyarlarca dolarlık bir skandala karışması, Estonya’yı günah keçisi olarak kripto firmalarını yıkmaya zorladı.

2020’de Artan Kripto Kullanımı

Danske Bank’ın para aklama skandalı geçen yıl gerçekleşmiş olsa da, Estonya’nın skandala yanıt olarak kripto şirketlerinin lisanslarını iptal etmesi, dolandırıcıların kara para aklamak için kripto kullanma girişimlerinden kaynaklanıyor.

İstihbarat firması CipherTrace raporuna göre, kara para aklayanların, iyi kurulmuş düşük riskli kripto borsalarının aksine, ABD merkezli Bitcoin ATM’lerinden yüksek riskli borsalar kullanma eğiliminde olduğunu belirtildi. Sonuç olarak, uzmanlar Bitcoin ATM’lerinin daha büyük bir risk olduğu sonucuna varmıştır.

Kripto para birimlerinin, kötü aktörler tarafından kullanımları son birkaç yılda, blok zincirlerinin anonimlikten yoksun olmasının artmasıyla azaldı. Blockchain’in altında yatan özellikler, çabalara yardımcı olma potansiyeline sahiptir. Tüm kripto cüzdanları işe alım sırasında uyumluluk gerektirirse, yetkililerin yasadışı fonları izlemesi daha kolay olacaktır. Kullanıcı gizliliğini önemli ölçüde etkilese de, böyle bir çözüm kripto endüstrisinin kötü aktörlerden arındırılarak büyümesini sağlayabilir.

Devamını oku

Ekonomi

Tayland Merkez Bankası, Dijital Para Pilot Projesini Başlattı

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

cbdc

Tayland Merkez Bankası, dijital para biriminin (CBDC) gerçek hayattaki ticari kullanım durumlarını test etmek için bir prototip geliştirmeyi planladığını açıkladı.

Banka yaptığı resmi açıklamada; CBDC ödeme sistemini tüm işletmeler için başlatmadan önce, büyük ölçekli işletmelerle test etmeyi planladıklarını söyledi.  Ödeme prototip sistemlerini pilot olarak test etmek için; Tayland’daki en büyük çimento ve yapı malzemesi sağlayıcısı, Siam Çimento Grubu (SCG) ve Tayland merkezli Fintech firması Digital Ventures Company Limited ile ortaklık kuruldu.

Projenin Temmuz 2020’de başlaması planlanıyor ve SCG ile pilot testin bu yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. CBDC ödemeleri ile banka, fon transferleri için daha fazla esneklik ve tedarikçiler arasında daha hızlı ödeme çözümü ile daha verimli bir ödeme sistemi hedeflediklerini belirtiyor.

Pilot projenin ve denemelerin ardından Tayland Bankası sistemin kullanılabilirliğini ve CBDC ödemelerini diğer iş platformlarına kolayca entegre etmenin bir yolunu değerlendirecek.

Banka, Ocak ayında tamamlanan ve diğer sekiz finans kurumu tarafından yürütülen toptan CBDC ödeme projesi olan Project Intathon’un deneyimine dayanarak, CBDC ödeme prototipini oluşturacağını söyledi.

CBDC’lerin Potansiyelini İnceleyen Büyük Ülkeler

Çin, CBDC geliştirmeyi deneyen bazı ülkeler arasında öncü olmaya devam ediyor. Çin’in dijital yuanını ne zaman piyasaya süreceği konusunda hala söylentiler olsa da, ülke CBDC’nin önemini sürekli olarak vurguladı ve kalkınma süresini hızlandırdı.

Kısa süre önce, Kanada’nın da merkez bankası dijital para birimlerine adım attığını belirten “Proje Yöneticisi CBDC” başlıklı bir iş ilanı yayınladı. Fransa Bankası da geçen ay dijital Euro’yu başarıyla test etti.

Devamını oku

Kripto Para Haberleri

Bitcoin Yükseliş Eğiliminde

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

Bu haftaki son verilere göre, hem Puell Multiple hem de Mayer Multiple uzun vadeli satın alma fırsatlarına işaret ediyor. Geleneksel iki indikatöre göre, uzun vadeli yatırım kazançları için ideal noktalara ulaşan Bitcoin yükseliş gösterme eğiliminde .

Puell Multiple’den, BTC Fiyat Kazançları Hakkında İpucu

Look Into Bitcoin’in yaratıcısı Philip Swift tarafından vurgulandığı üzere Puell Multiple, geleneksel olarak Bitcoin’in piyasasının düşük seviyelerini seçen önemli bir bölgeye yeniden girdi.

Piyasalar Raporunda Swift, böyle bir hareketin meydana geldiği nadir durumları gösteren bir grafik hazırladı. Puell Multiple, mevcut günlük BTC  satışını alıyor ve bunu bir yıllık satışların hareketli ortalamasına bölüyor. Bu nedenle, satışı   %50 azaltan yarılanma olayları kilit önemdedir.

grafik1

Mayer Multiple İndikatöründeki Değişim

Puell Multiple’ye eşlik eden başka bir klasik Bitcoin fiyat göstergesi olan Mayer Multiple, 20 Haziran’da en iyi uzun vadeli yatırım kazançlarının olduğu bölgeye ulaşmış olacak.

Bitcoin fiyatı 200 günlük hareketli ortalamanın üzerindeki katlarına gelince, Mayer 2.4’ün altındaki bir puanın başarıyı işaret ettiğini belirtti.

grafik2

Çeşitli indikatörler BTC/USD paritesinin yükseleceğini gösteriyor. Bunlar arasında, Ocak 2018’den bu yana yapılan en yüksek ağ zorluğu güncellemesi de var.

Devamını oku