Takip Edin

Kripto Para

ABD’li CIA ile NSA Yetkilisi Edward Snowden: Bitcoin’de Büyük Kusur Var!

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

ABD’li eski CIA ile NSA görevlisi Edward Snowden, Bitcoin ile ilgili açıklamaları ile yatırımcıları korkuttu. Kendisinin en çok ilgi gösterdiği kripto para birimimin Zcash olduğunu belirten Snowden, bunun nedeni ile ilgili olarak ise ”diğer tüm kripto paralara oranla çok daha fazla güvenilir ve çok daha fazla gizlilik içeriyor, halka açık kayıt defteri bulunmuyor.” ifadelerini kullandı.blank

ABD ile ilgili birçok gizli bilgiye sahip olan ve sürekli olarak önemli konularda ön planda kendisini gösteren Snowden, başta ABD olmak üzere tüm dünyanın dikkatini çeken ve ajan olarak dahi tanımlanan bir isim.

Bitcoin’de 2 Ana Kusur Var!

ABD’li eski CIA ile NSA görevlisi Edward Snowden, Bitcoin’in işlem hızının çok düşük olduğunu ve 2. kusurunun bu olduğunu ifade etti. Diğer ana kusurun ise halka açık kayıt defteri olduğunu ifade eden Snowden, bunun yatırımcılar için büyük risk içerdiğini belirtti. Bitcoin ile ilgili yapılan bu ve benzer yorumlar bazı yatırımcılar için büyük önem taşırken, bazı yatırımcılar ise bu tür açıklamaları bir ”balon” olarak görüyor.

22 yaşında olan Meliha, üniversiteden mezun olmasının ardından Bitoin'e bir heves ile yatırım yapmaya başladı. İngilizce ve Almanca dil bilgisine sahip olan yazar arkadaşımızın uzmanlık alanı ise altcoinler.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Blockchain

Blockchain Yönetişimi Nedir?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

Blockchain-yonetisimi-nedir

Basit bir ifadeyle, ” Yönetim”, her kullanıcı veya katılımcının uymayı kabul ettiği bir yapıdır. Kullandığımız her şey bir tür yönetişim altındadır. Temel amacı, kullanıcının veya katılımcının ihtiyaçlarını mümkün olan en verimli şekilde mevcut kaynaklarla karşılamak ve yapının uzun vadeli sürdürülebilirliğini sağlamaktır. Gerçek dünyada veya dijitalde olsun,  bu durum her tür grup için geçerlidir .

Bu nedenle, özellikle bir kurum büyüdükçe, kuruluş veya hizmet için yönetişim giderek daha vazgeçilmez hale gelir. Yönetişim tarzının da mevcut ihtiyaçla ilgili olması için gelişmeye devam etmesi gerekiyor, ancak bunu söylemek yapmaktan çok daha kolaydır.

Başlangıçta blok zinciri, küçük kullanıcı tabanı göz önüne alındığında, yönetişimden bağımsız bir sistemdi. Ancak boyut ve karmaşıklık arttıkça, daha iyi yönetim doğru yönetişim gerektirir. Merkezi olmayan yönetişimin nasıl çalıştığını anlamak size farklı gelebilir. Bu nedenle, öncelikle geleneksel yönetişim biçimlerine bir göz atmak daha iyidir:

Yönetim Formatı

Günümüzde kullanılan farklı yönetişim stilleri vardır, ancak hepsi temelde iki ana türden kaynaklanmıştır:

 • Doğrudan Yönetişim
 • Temsilci Yönetişim

Doğrudan Yönetişim

Adından da anlaşılacağı gibi, saf anlamıyla doğrudandır. Her katılımcı veya kullanıcı, her kararı doğrudan oylayacaktır.

Artıları:

 • Burada her oy gerçekten önemlidir.
 • Aracı olmadığı için tam bir şeffaflık sunar.
 • Bu, minimum bölünme ve daha fazla işbirliği fırsatı ve bir karara varmak için açık tartışma sunar.
 • Kullanıcılar / katılımcılar elde ettikleri şey üzerinde çok daha fazla kontrole sahip olma eğilimindedir.
 • Bu aynı zamanda hükümetin çok daha sorumlu olduğu anlamına gelir.
 • Hükümetteki herhangi bir haydut görevli hızla görevden alınabilir.
 • Burada oy vermek bir ayrıcalıktan çok bir sorumluluktur.

Eksileri:

 • Genellikle bir fikir birliğine varmanın çok zor olduğunu kanıtlar.
 • Herkesi konu ve oylama süreci hakkında eğitme ihtiyacı nedeniyle maliyetli olabilir.
 • Bazı insanlar katılmak istemeyebilir.
 • Bazı kullanıcılar, daha iyi olanı düşünmeden bencilce oy kullanabilir.
 • Etkili bir kullanıcının veya kişinin başkalarına baskı yapabileceği aşırı manipülasyon riski vardır.
 • İnsanlar veya kullanıcıların duyguları burada devreye girebilir.
 • Hepsinin en büyük problemi, grup büyüdükçe, işlevsel olmayan noktaya kadar yönetmenin giderek zorlaşmasıdır.
 • Özellikle günümüzde ortalama insanlarda gözlemlenen kısa dikkat süresi nedeniyle aşırı bilgi yükü meydana gelebilir.

Temsilci Yönetişim

Bu modelde, tüm kullanıcılar veya kişiler, kendi adlarına tüm yönetim kararlarını alacaktır. Yeni kurallar üzerinde oy verecek ve bunları uygulayacak birkaç kişiyi temsilcisi olarak seçerler. Bu yönetişim modelinin artıları ve eksileri aşağıdaki gibidir:

Artıları:

 • Bu model verimli ve kararlar daha hızlı alınabilir.
 • Herhangi bir sorunu çözmek nispeten daha kolaydır.
 • Genellikle daha iyisi için, nihai kararlar çok dengelidir.
 • Kullanıcılar veya kişiler temsilcilerini seçebilir.
 • Küçük bir temsilci grubunu bilgilendirmek daha kolay olduğu ve bilgili insanlar oldukları için uygun maliyetli.
 • Büyük bir grubu yönetmek nispeten daha kolaydır.

Eksileri:

 • Temsilciler seçildikten sonra kendi çıkarları doğrultusunda çalışabilirler.
 • İnsanların güvenine göre oynayamayabilirler.
 • Kullanıcıların veya kişilerin bazı bölümleri, çoğunluğa fayda sağladığı için karardan her zaman mutsuz olacaktır.
 • Temsilciler arasında doğal bir hesap verebilirlik eksikliği vardır.
 • Büyük bir aldatıcı seçim uygulamaları şansı var.

Blockchain yönetişimine nasıl dahil edildiğini açıkça anlamak yazımızın ilerleyen bölümlerinde bu noktalara ihtiyacınız olacak.

Blockchain Yönetişimi Nedir?

Çoğu şirket ve yönetim birimi doğası gereği merkezileştirilmiştir, bu nedenle onları genellikle bir liderlik ekibi yönetir.

Bununla birlikte, blockchain, çok sayıda hareketli parça ve özelliğe sahip merkezi olmayan bir ağdır. Bu, daha iyi kullanıcı yararı ve kullanıcı kontrolü sağlamak için her zaman kullanıcının ihtiyacına göre uyarlanmaya ve ayarlanmaya çalışılması gereken sürekli gelişen bir sistemdir. Bu nedenle, blok zincirinin değişen zamanlara ve gereksinimlere nasıl adapte olabileceği ve bunlarla ilgili kalabileceği mekanizmaya blok zinciri yönetişimi denir.

Neden Bu Kadar Önemli?

Blockchain yönetişimi söz konusu olduğunda uyarlanabilirlik ve yükseltilebilirlik iki önemli özellik haline gelir. Birçok uzmana göre, bir blockchain ağının devam eden gelişimin ortasında gelişme ve yükseltme yeteneği, güncel ve rekabetçi kalmak için önemli bir farklılaştırıcıdır.

Blockchain Yönetişiminden Kim Sorumludur?

Blok zinciri yönetişimi genellikle dört merkezi topluluğu içerir, ancak her birinin ne dereceye kadar dahil olduğu blok zincirinden blok zincirine değişir. Bu topluluklar aşağıdaki gibidir :

 • Çekirdek geliştiriciler: Blok zincirinin temelini oluşturan ana kodu korumaktan sorumludurlar. Merkezi kodu değiştirmek için kod ekleyip çıkarabilirlerse de, bunu ağ genelinde yürürlüğe koyamazlar.
 • Düğüm operatörleri: Blok zinciri defterinin tam bir kopyasına sahip oldukları ve bunu bilgisayarlarında çalıştırdıkları için, özelliği kendi düğümlerinde uygulayıp uygulamayacaklarına karar verebilirler. Kod geliştiricileri, sağlanan özellikler üzerinde anlaşmak için düğüm operatörlerine bağımlıdır.
 • Token Sahipleri: Bunlar, blockchain tokenını tutan kullanıcı ve varlıklardır. Çeşitli blok zincirlerine bağlı olarak, hangi özelliğin uygulanacağına, fiyat belirleyeceğine vb. ilişkin çeşitli derecelerde oy hakkına sahiptirler. Genel olarak, yatırımcılar ana token sahibi topluluğun önemli bir bölümünü oluşturur.
 • Blockchain Ekibi: Çeşitli roller üstlenen bir firma veya kar amacı gütmeyen bir kuruluş olabilir. Birincil rol, fonu ve proje geliştirmeyi yönlendirmektir. Ayrıca , kod geliştiriciler ve düğüm operatörleri ile müzakere etmek ve genellikle bir pazarlama rolü üstlenmek için daha geniş yatırımcı ve destekçi topluluklarını temsil ederler. Örneğin, Bitcoin ve Ethereum’un her birinin bir temeli varken , Ripple bir şirket tarafından yönetilen bir proje örneğidir.

Blockchain Yönetimlerinin Unsurları

Yönetişim yöntemlerinin kategorize edilmesinin birçok yolu vardır. Blok zinciri söz konusu olduğunda, birincil kategorileri belirlemek, etkili bir blok zinciri yönetişim yapısını değerlendirmek ve geliştirmek için çok önemlidir. Tipik organizasyonların mevcut yönetişimiyle karşılaştırıldığında, blok zinciri yönetişimiyle alakalı olan dört kategori düşünebiliriz:

 1. Uzlaşma
 2. Teşvikler
 3. Bilgi
 4. Yönetim Yapısı

Bunların her birini bir sonraki bölümde tartışacağız ve optimum blok zinciri yönetişimi için ne kadar önemli parametreler olduklarını göstereceğiz.

Blockchain Yönetişim Stratejileri: Zincir Dışı ve Zincir İçi

Blockchain teknolojisi oldukça yenidir ve bu nedenle Bitcoin dışında kesin atış stratejileri yoktur. Dolayısıyla, daha geniş anlamda, blok zinciri yönetişimi iki türe ayrılabilir:

 1. Zincir Dışı Yönetişim
 2. Zincir İçi Yönetişim

Zincir Dışı Yönetişim

Zincir dışı yönetişim, genellikle bir blok zinciri topluluğu, örneğin çekirdek geliştiricileri, madencileri, kullanıcıları ve iş organizasyonları arasında bir denge sağlar. Bitcoin ve Ethereum bu yönetişim modelini takip ediyor.

Bu tür yönetişim modeli, geleneksel yönetişim yapısına benzer. Ancak geleneksel yönetişim modelleriyle bazı benzerlikler ve bazı farklılıklar vardır.

Zincir dışı model nispeten merkezileştirilmiştir. Yani kararlar birkaç kişi tarafından alınır. Pek çok ana akım kullanıcı, teknik bilgi veya mali güç eksikliği nedeniyle karar vermede söz hakkına veya yeterli etkiye sahip değildir. Bu, daha önce tartıştığımız Doğrudan Yönetişime benziyor ve bu nedenle, pek çok kişi Doğrudan yönetişimin blok zinciri sürdürülebilirliği için bir tehdit oluşturduğuna inanıyor.

Bununla birlikte, farklılıklar, merkezi olmasına rağmen, zincir dışı yönetişimde geleneksel yapılardan çok daha fazla esneklik sunması gerçeğinde yatmaktadır. Örneğin sert çatalı ele alalım. Bir kullanıcı hangi blok zincirini takip edeceğini seçmekte özgürdür. Merkezileştirilmiş yapı tarafından karar verilen yeni ayrılmış zincir veya eski klasik protokolü kullanmaya devam edin. Orijinal zincir protokolünün bölünmesinin bedeli, endüstrilerdeki veya hükümetteki geleneksel yönetişim senaryolarına kıyasla çok daha düşüktür.

Zincir Dışı yönetişim stratejisini etkileyen dört bileşene bakalım.

 • Uzlaşma: 

Zincir dışında, toplumdaki liderler genellikle kararı alır. Bitcoin durumunda, Bitmain gibi büyük madencilik oyuncuları, çekirdek geliştiriciler ve ticari varlıklar birbirleriyle etkileşime girer ve genel bir fikir birliğine varır .

 • Teşvik:

Harika bir motive edici olmasına rağmen, teşvik türü, Zincir Dışı projelerin farklı kuruluşları veya toplulukları için değişiklik gösterir. Madenciler ücretlerin peşindeyken, geliştiriciler ağ değişikliğinin kontrollü bir şekilde dahil edilmesini ve artan başarısını isterler ve diğer yandan işletmeler kendileri için en iyi olanı ararlar. Bu farklı teşvik, hard fork ile sonuçlanan sorunlara yol açma potansiyeline sahiptir. Kötü şöhretli Bitcoin Cash hard fork’u öncelikle teşvik sorunlarından kaynaklanıyordu.

 • Bilgi:

Bitcoin ve diğer halka açık blok zincirleri hakkındaki bilgiler benzersiz bir önermedir. Bitcoin’in doğal şeffaflığı ve güvenilmez, merkezi olmayan doğası, hükümetler veya büyük şirketler tarafından kullanılamayan platformun mekaniğine dair içgörüler sunar. Bu şeffaflık son derece yararlıdır, ancak ağ etkileri yerleşik konumları sağlamlaştırdığında farklı tarafların kutuplaşmış teşviklerini de tetikleyebilir. Bilgi blok zincirlerinde mükemmel değildir, ancak geleneksel yönetişim modellerinden çok daha iyidir ve İnternet üzerindeki bilgilerin dağılımını yeniden tanımlayabilir.

 • Yönetim Yapısı :

Tipik Teknoloji firmaları ve diğer medya kuruluşları kadar merkezileştirilmemiş olsa da, zincir dışı yüksek düzeyde bir merkezileştirme içerir. Onu geleneksel yönetişim yapısının hiyerarşik yapısından ayıran şey, teknik olarak bilgili geliştiricilerin geliştirme kararına katkıda bulunma yeteneğidir. Bunun harika bir örneği, Bitcoin’in BIP öneri mekanizması olacaktır.

Zincir İçi Yönetişim

Zincir İçi Yönetişim, blok zinciri yönetişim yapılarındaki en son giriştir ve diğer Zincir Dışı yöntemlerin aksine, açıkça blok zinciri için oluşturulmuştur. Doğası gereği çok daha demokratik olan Zincir İçi yönetişim yöntemi, oyuna bazı büyüleyici, gelecek vaat eden ancak kutuplaştırıcı kavramlar sunar.

Zincir İçi yönetiminde doğrudan demokrasi, bir ağın özel gereksinimlerine göre optimize edilebilen blockchain’in yerleşik oylama mekanizması sayesinde elde edilir. Burada düğüm operatörlerinin yönetişime katılımının tamamen gereksiz hale geldiğine dikkat edin, çünkü sadece zincir üzerindeki süreci takip etmeleri gerekiyor. Bu, varsayılan kararları güçlü kılar ve hard forktan kaçınmak için daha yüksek bir şans sağlar.

 • Uzlaşma:

Zincir İçi yönetişim modelindeki blockchain protokolü, doğrudan bir oylama mekanizması aracılığıyla fikir birliğine varılmasına izin verir . Bu fikir birliği yöntemi, her bir blok zinciri ihtiyacına uyacak birkaç küçük optimizasyonla doğrudan demokrasiyi andırıyor.

Oylama sonuçları algoritmik olarak yönetilir ve bunların otomatik yürütülmesi doğrudan protokole yerleştirilir. Bu, yönetişim için tamamen yeni bir fikir birliği biçimidir. Bu nedenle başarılı olup olmadığını değerlendirmek için yeterli zamanı olan gerçek bir kullanım durumu yoktur.

 • Teşvikler:

Zincir İçi yönetişim modelindeki teşvikler, Zincir Dışı modelinkinden çok farklıdır. Zincir İçi yönetiminde karar verme gücü geliştiricilerden ve madencilerden genel kullanıcılara aktarılır. Demokrasi elde edilirken, şimdi bu yöntemin blok zincirinin gelişimini doğru yönde yönlendirmede ne kadar etkili olacağı, tıpkı doğrudan demokraside bahsedilen eksilerden biri gibi, sorgulanmaktadır.

Oyun sırasında farklı teşviklerle, kullanıcılar arasında çıkar çatışması ortaya çıkması kaçınılmazdır. Çoğu kullanıcının kesin olarak sahip olamayacağı uygun teknik bilgi olmadan, kullanıcılar platformun çıkarına en iyi şekilde karar vermeyebilir.

 • Bilgi:

Zincir İçi sistemdeki bilgilere ilişkin şeffaflık, Zincir Dışı yönetişimde sunulandan çok daha iyidir. Bitcoin’in gelişmiş şeffaflığı ile BIP önerisi dışında, Zincir Dışı yönetişim yapısında benzer bir şeffaflık seviyesi sunan başka hiçbir blok zinciri yoktur.

 • Yönetim Yapısı:

Bu, Zincir İçi Yönetişim modelinin şaşırtıcı bir özelliğidir. Yönetişim görevi blok zincirinin kendisi üzerinde yürütülür. Belirtildiği gibi, fikir birliği merkezi olmayan bir oylama mekanizmasıyla elde edildiğinden, blok zincirinin Zincir dışı muadillerine göre çok daha uyarlanabilir ve esnek olmasını sağlar.

Burada, blok zincirinin nasıl çalıştığına ilişkin protokoller, yerleşik yeteneklere ve modifikasyonlar için yazılmış prosedürlere sahip zincir içi akıllı sözleşmelerde saklanır. Blok zincir işleminin kuralları, blok zincirinin kendisinde saklanır..

Bir grup veya topluluk boyutu büyüdükçe, demokrasilerin, insanların duygusal veya bencil doğası nedeniyle başarısız olmaya başladığını gördük. Bu, Zincir İçi yönetişim mekanizması için büyük bir risk oluşturmaktadır.

Zincir İçi Yönetişimin Zorlukları

Ölçeklenebilirlik sorunu burada büyük bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Topluluk ne kadar büyükse, onu verimli bir şekilde yönetmek o kadar karmaşık ve zor hale gelir.

Blockchain topluluğu, zincir içi yönetişimin değeri konusunda oldukça bölünmüş durumda. Teorik olarak, buradaki herhangi bir değişiklik, blok zincirinin kendisine programlanabilir ve izin verilen varlıklar aracılığıyla oylanabilir ve ardından kodda otomatik olarak uygulanabilir.

Ancak gerçekte bu yaklaşım bazı ciddi zorlukları beraberinde getirir:

 1. Tüm üyeler, büyük ve farklı bir toplulukta garanti edilemeyen bir bütün olarak grubun çıkarları doğrultusunda hareket etmelidir.
 2. Blok zincirleri değişmezdir, bu nedenle önerilen herhangi bir değişiklik için oylar verildikten sonra geri alınamaz.
 3. Eski yönetişim modellerini zincir içi dinamikler üzerinde yeniden yaratmaya yönelik doğal bir eğilim, yüksek sürtüşme şansını artırır.
 4. Deneysel bir yönetişim modeliyle uzun vadeli sürdürülebilirliğe ulaşmak, gerçekte çok daha fazla zaman ve çaba gerektirecektir.

Şimdi, Zincir İçi yönetişim kullanan bazı blok zinciri projelerine göz atalım.

Zincir İçinde Yönetilen Bazı Blockchain Projeleri

Hâlâ büyüme ve gelişme döneminde olmasına rağmen, her gün ortaya çıkan daha fazla zincir üzerinde yönetilen blok zinciri projesi var. Bu projelerden bazılarına bakalım.

Tezos

Tezos, Zincir İçi yönetişim modelinin başlıca oyuncularından biridir ve özyönetim sorununu çözmüş gibi görünüyorlar.

Tezos, kendi kendini değiştiren bir blok zinciri olarak adlandırılır çünkü mevcut ihtiyaçlara göre sert çatallar yapmadan gelişebilir ve bu ifade zincirin parçalanmaması anlamına gelir. Hisse senedi modeline dayalı akıllı sözleşmelerin kanıtı, kullanıcıların zincir yeniden yazmalar da dahil olmak üzere herhangi bir platform değişikliği için oy kullanmasına olanak tanır. Tezos platformunda oylama, zincir içi yönetişim ve kendi kendini değiştirme olaylarının bir kombinasyonu olduğundan, oylama süreci topluluğun ihtiyaçlarına göre değiştirilebilir.

Proof of stake modelinin bir versiyonunun kullanılması, buradaki oylamanın kullanıcı bahislerine göre ağırlıklandırıldığı anlamına gelir. Hisse bazlı bir oylama sistemi, bir kullanıcının ne kadar çok finansal kaynağa sahip olursa, kararının zincirde o kadar değerli olduğu anlamına gelir. Ancak ortalama kullanıcılar yeterli finansal güce sahip olmadığından, Tezos merkezileştirme eğilimindedir. Bu, doğrudan demokrasinin benzer bir “çoğunluk kuralları” meselesini göstermektedir. Ancak, kullanıcıların oylarını başkalarına devretmeyi seçebilecekleri, Tezos’u daha temsili bir demokrasi haline getiren delege demokrasiler adı verilen bir özellik var.

Decred

Decred’de kullanılan zincir içi yönetişim modeli , gücü hem paydaşlara hem de madencilere aktarmayı amaçladığından oldukça karmaşıktır. Blok zinciri, bilet sahibinin oylama yönetimine dayanmaktadır. Decred, bunu başarmak için Proof of work ve Proof of stake üzerine kurulu hibrit bir fikir birliği mekanizması içerir.

Proje, tıpkı Dash gibi, doğası gereği kendi kendini finanse ediyor. Burada benzersiz olan bir şey, hissedarların bu fonun nasıl tahsis edileceği konusunda tam özerkliğe sahip olmasıdır.

Topluluk, çeşitli iyileştirme önerileri sunabilir ve ardından bir bilet oylama süreci aracılığıyla belirli gelişmeleri finanse etmek için oy kullanabilir. Burada Decred coinlerine yatırım yapan tüm insanlar karar alma sürecine katılabilir. Ancak, oylama süreci doğrudan zincir üzerinde gerçekleşmez ve bu nedenle şeffaflık konusunda bazı endişeler uyandırır.

DFINITY

“İnternet Bilgisayarı” olarak adlandırılan DFINITY , merkezi olmayan bir bulut bilgisayardır. Kullanıcıları aynı anda saldırılardan korumak ve zincir içi yönetişim ve güvenliği dinamik olarak optimize etmek için “Blockchain Sinir Sistemi” (BLS) adlı algoritmik bir yönetim mekanizması kullanır. Bu özellik, DFINITY’nin bir saldırı durumunda zincir yeniden yazma özelliğine izin vermesini sağlar. Oldukça optimize edilmiş bir hisseli fikir birliği mekanizması kanıtı kullanır.

EOS

EOS, Zincir İçi yönetişimin bir başka örneğidir. Delegated Proof of Stake (DPoS) konsensüs mekanizmasını kullanır. Buradaki her kullanıcı veya katılımcı, platformda bir hesap açmak için EOS tokenları satın almalıdır, bu da onlara oy hakkı verir. EOS, madencilere oylama gücü vermez.

Sonuç

Yukarıdaki tartışmadan, anlaşılacağı üzere belirli bir blok zincirini yönetmenin doğru bir yolu yoktur. Farklı kullanım durumları, farklı yönetim süreçleri gerektirir. Deneme yanılma, hangi yöntemlerin mevcut olduğu konusunda yaratıcı olmak, sürekli inovasyon ve üretken tartışmalar, blok zinciri yönetmenin mükemmel yoluna adım adım yaklaşmak için en iyi seçeneğimizdir.

Zincir Dışı ve Zincir İçi hibrit bir yönetişim sisteminin geçerli olma olasılığı daha yüksektir. Geliştiricilerin hangi yöntemleri kullanmaya karar verdikleri önemli değil. Bir şey her zaman doğru kalacaktır. O da  blockchain topluluğunun herhangi bir varlığı, ihtiyaçlarına en uygun olanları tercih edeceğidir.

Devamını oku

Bitcoin

Facebook Libra Coin Nedir?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

facebook-libra-coin-nedir

Facebook Libra Nedir?

Teknik incelemeye göre, “Libra, milyarlarca insanı güçlendiren basit bir küresel para birimi ve finansal altyapıdır.” Libra’nın beş temel bileşeni / özelliği vardır:

 • Güvenli, ölçeklenebilir ve güvenilir bir blok zinciri üzerine inşa edilmiştir.
 • Bir varlık rezervi ile desteklenen bir stabilcoindir.
 • Bağımsız Libra Derneği tarafından yönetilmektedir.
 • LibraBFT konsensüs mekanizmasını kullanır.
 • Akıllı sözleşme kodlaması “Move” programlama dili ile yapılır.

Facebook, 2020’nin ilk yarısında lansmandan önce Libra Derneği’nde 100 üyeye sahip olmayı hedeflemekte idi. Nihai karar verme yetkisi dernekte yatıyor. Birliğin tüm üyeleri diğer Kurucu Üyelerle aynı taahhütlere, ayrıcalıklara ve mali yükümlülüklere sahip olacaktır. Tüm akranlar eşit yönetişim gücüne sahip olacak. Facebook, Libra ile etkileşime girmek için kullanılacak “Calibra” adlı bir dijital cüzdan oluşturdu. Kullanıcılar Calibra’yı kullanarak akıllı telefonlarından Libra gönderebilecekler. Calibra cüzdanınıza para göndermek için Facebook, MasterCard, Visa, PayPal ve Stripe gibi ortak ödeme sağlayıcıları listesinden seçim yapmanıza izin verecektir.

Libra Blok Zinciri

Libra blok zinciri, geleneksel anlamda gerçekten bir blok zinciri değildir. Facebook ekibi, aşağıdaki gereksinimleri karşılaması için zincirlerini sıfırdan kodlamaya karar verdi:

 • Milyarlarca hesaba ölçekleme yeteneğine sahip olmalıdır. Bu, yüksek işlem hacmi, düşük gecikme süresi ve verimli, yüksek kapasiteli bir depolama sistemi gerektirir.
 • Fonların ve finansal verilerin güvenliğini sağlamak için son derece güvenli olmalıdır.
 • Libra ekosisteminin yönetişimine ve finansal hizmetlerde gelecekteki yeniliklere güç verebilmesi için esnek olmalıdır.

Blockchain, aşağıdaki kategorilere ayrılabilir:

 • İzinsiz
 • İzinli (özel)

Bitcoin ve Ethereum, izinsiz bir zincir örneğidir. Herkes bazı ASIC’ler satın alabilir ve bu ekosistemlerin herhangi birinde madenci olabilir. Bununla birlikte, Ripple izinli bir ağdır, çünkü herkes ağlarının bir parçası olamaz. Yalnızca incelenen bankalar veya finans kuruluşları ağın bir parçası olabilir.

İzinsiz blok zincirleri oldukça merkezsizdir. Aancak çok sayıda düğüme sahip oldukları için çok daha yavaştırlar. İzin verilen blok zincirleri daha hızlıdır, ancak izinsiz muadilleri kadar merkeziyetsiz değildir.

Libra, Libra Derneği’nin ilgilenmesiyle, izinli bir blok zinciri olarak başlayacak. Amaçları, sonunda izinsiz bir zincir haline gelmektir. Ancak, bunu yapmadan önce aşılması gereken birkaç engel olduğunu kabul ediyorlar. Şu an itibariyle, “izinsiz bir ağ aracılığıyla dünya genelinde milyarlarca insanı ve işlemi desteklemek için gereken ölçek, istikrar ve güvenliği” kaldırabilecek kanıtlanmış bir çözüm yok. Libra Derneği, izinli durumdan izinsiz duruma geçişi uygulama yollarını araştırmak için Libra topluluğu ile yakın bir şekilde çalışacaktır. Bu araştırma, Libra’nın piyasaya sürülmesinden sonraki beş yıl içinde başlayacak.

Libra’nın Blok Zinciri Teknik Olarak Bir Blok Zinciri Mi?

Bir blok zinciri, zaman damgalı veriler içeren bir dizi bloktur ve her blok kriptografik olarak diğerine bağlanır. Blok içindeki veriler kriptografik olarak güvende tutulur. Bitcoin ve Ethereum’daki madenciler işlem verilerini toplar ve bunları bloklara koyar ve Proof of work fikir birliği mekanizması aracılığıyla bunları blok zincirine ekler .

Libra, mimarisinde çekirdek veri yapısı olarak bloklara sahip olmayarak bunu tamamen değiştirir. Bunun yerine, sistemleri “merkezi olmayan, programlanabilir bir veritabanı” olarak tanımlandı. Libra’daki işlemler, Merkle Trees’te saklanacak bir dizi (sürekli artan tam sayılarla numaralandırılmış) oluşturacaktır.

Libra’da, Merkle Trees’nin kökü, normal bir blok zincirindeki blok karmasına benzer bir kimlik doğrulayıcı değerine sahip olacaktır . İşlemin doğrulayıcısı, önceki işlemin doğrulayıcısına bağlı olacaktır. 

İşlem Yapısı ve Ücretler

Tipik bir Libra işlemi aşağıdaki bileşenlere sahiptir:

 • İşlem gönderenin hesap adresi.
 • İşlemi imzalamak için kullanılan özel anahtara karşılık gelen genel anahtar. 
 • İşlemi bağımsız değişkenlerle birlikte yürütmek için Move’da kodlanmış bir komut dosyası (gerekirse).
 • İşlemle ilgili gaz fiyatı veya ücretler.
 • İşlemin gaz limiti. Bu, işlemin durmadan önce tüketebileceği maksimum gaz miktarıdır.
 • Gönderenin LibraAccount.T kaynağındaki sıra numarasına eşit olması gereken işaretsiz bir tamsayı. Bu işlem gerçekleştirildikten sonra sıra numarası bir artırılır. 

Libra, Ethereum gibi , bir gaz modeli üzerinde çalışır. Yukarıda açıklandığı gibi, her bir işlem ve akıllı sözleşme işlemi gaza mal olur. Akıllı sözleşme ne kadar karmaşıksa, o kadar fazla gaz tüketecektir. Tüketilen gaz miktarı, daha sonra gönderen tarafından ödenmesi gereken gaz fiyatına bağlı olarak Libra’ya dönüştürülecektir. Her akıllı sözleşmenin kendisiyle ilgili bir gaz limiti vardır. Sözleşme, ilişkili tüm gaz tüketilene kadar devam edecek, ardından duracak ve önceki aşamasına geri dönecektir.

Model, benimsenmeyi artırmak için muhtemelen Ethereum’a benzer hale getirildi . Ethereum dünyadaki en popüler akıllı sözleşme olduğundan, geliştiriciler benzerlik nedeniyle Libra’nın sistemini görece kolaylıkla kullanabilecekler. Libra ayrıca “düşük ücretler” vaat ediyor.

Stablecoin Özellikleri

Libra, gerçek varlıkların rezervi olan Libra Rezervi tarafından desteklenen bir stabilcoindir. Varlıklar, “istikrarlı ve saygın merkez bankalarından alınan para birimleri cinsinden banka mevduatları ve kısa vadeli devlet tahvilleri gibi düşük dalgalanmalı varlıkların bir koleksiyonu” olacaktır. Öyleyse, Facebook’un neden bir stablecoin yapısı seçtiğini ve nasıl çalıştığını anlayalım.

Sağlam bir para birimi aşağıdaki üç rolü yerine getirmelidir:

 • Değişim ortamı
 • Hesap birimi
 • Değer deposu 

Kriptolar bir değişim aracı olarak harika bir iş çıkarırken, ani bir şekilde düştüğünde bir hesap birimi ve değer deposu gibidir. Sebep? Yeterince kararlı olmamasıdır. Son derece değişken bir şeye sahipseniz, ona bir değer deposu olarak güvenebilir misiniz?

Zor kazandığınız paranızı, 24 saat içinde mevcut değerinin yarısı kadar değerde olabilecek bir varlığa güvenle yatırmak ister misiniz?

Kripto para birimlerinin oynaklığından dolayı karşılaştığımız sorunlar nelerdir ve stabilcoinlerin temel avantajları nelerdir?

 • Traderlar kârlarını elde etmek için bu oynaklıktan yararlanırken, gerçek şu ki, gözlerini ekrandan ayırdıklarında tüm paralarını hızla kaybedebilirler. Bu kripto-kripto borsalarının çoğu fiat fonlarını desteklemiyor, bu yüzden yatırımcıların kârlarını el değmeden tutabilecekleri bir stablecoin’e sahip olmak gerekiyor.
 • Kripto para birimleri, zamana dayalı sözleşmeler için ideal değildir. Birisi bir yıl içinde meydana gelen bir olaya 1 BTC bahse girerse, kendilerini iki büyük riske maruz bırakıyor demektir. Birincisi, olay hiç gerçekleşmeyebilir ve ikinci olarak, BTC’nin değeri o zaman düşebilir. Bu dalgalanma, uygun bir risk değerlendirmesi yapmayı son derece zorlaştırır.
 • Son olarak, yaygın ana akım benimsemeye sahip olmak için, stabilcoinler bu rolü üstlenecek en iyi para birimi biçimi olabilir. Facebook’un Libra’nın bir stabilcoin olmasını istemesinin en önemli nedeni tartışmasız budur. Benimsemeyi artırmak ve “küresel bir para birimi” haline gelmek için Libra bir stabilcoin haline geldi.

Devamını oku

Bitcoin

En iyi Kripto Para Donanım Cüzdanları

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

donanım cüzdanları

Donanım cüzdanları, kripto para biriminizi saklamak için en uygun ve en güvenli seçeneklerden biridir .

Donanım cüzdanı, özel anahtarlarınızı güvenli bir fiziksel cihazda saklayabileceğiniz bir tür kripto para cüzdanıdır. Cüzdanda depolanan kripto para birimleri çevrimdışı tutulur, yani hacklenemezler. Bununla birlikte, ihtiyaç duyulduğunda, depolanan dijital paralar kolaylıkla temin edilebilir. Kodlama ve teknik ayrıntılar konusunda o kadar bilgili değilseniz, donanım cüzdanı kriptolarınızın çoğunu depolamanın harika bir yoludur .

En iyi Kripto Para Donanım Cüzdanlarına gitmeden önce, farklı kripto para birimi cüzdan türlerine daha derinlemesine bakalım .

Kripto Para Cüzdanları Nedir?

“Cüzdan” kelimesini duyduğumuzda, genellikle fiziksel parayı saklayabileceğimiz bir kese aklımıza gelir. Kripto para birimlerinin dijital bir formu yoktur ve bu paraların akışını kontrol etme şeklimiz özel anahtarlarımız ve genel adreslerimizdir. 

Standart bir cüzdanda iki işlevi gerçekleştirebiliriz:

 • Parayı saklamak için cüzdanın içine koyabilirsiniz.
 • Başkasına vermek için içindeki parayı alabilirsiniz.

Kripto para birimlerinde:

 • Genel adresiniz, insanların size kripto paranızı gönderebileceği yerdir.
 • Gizli anahtarınız ile kripto paranızın kilidini açabilir ve istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Kripto para cüzdanı, genel adresinizi ve özel anahtarınızı saklayan bir program veya cihazdır. Kripto paranızı almak ve harcamak için de kullanılabilir. Cüzdanlar genel olarak aşağıdaki kategorilere ayrılabilir:

 • Sıcak cüzdanlar
 • Soğuk cüzdanlar

Sıcak Cüzdanlar

Bunlar aktif olarak internete bağlı olan kripto cüzdanlardır. Bu cüzdanları kullanarak işlem yapmak kolay olsa da, saldırılara karşı savunmasızdırlar. Değişim cüzdanları, mobil cüzdanlar ve masaüstü cüzdanlar sıcak cüzdan örnekleridir.

Soğuk Cüzdanlar

Soğuk cüzdanlar, internete bağlı olmayan ve dolayısıyla hack girişimlerine karşı güvenli kripto cüzdanlardır. Kağıt cüzdanlar, soğuk cüzdanlara bir örnektir. Buradaki fikir, kripto paralarınızı güvenli bir şekilde saklamak ve elinizde tutmak istiyorsanız, onları güvende tutmak için soğuk bir cüzdan kullanabilirsiniz.

Donanım cüzdanları, soğuk cüzdanların güvenliğini sıcak cüzdanların işlem kolaylığı ile birleştirir.

Bitcoin Donanım Cüzdanı Ayrıntıları

Donanım cüzdanları, flash sürücü görevi gören ve özel anahtarlarınızı saklayan fiziksel cihazlardır. Cihaz, güvenmediğiniz bir cihazla bile kullanabileceğiniz kadar güvenlidir. Donanım cüzdanlarını kullanmanın en iyi yanları:

 • Cüzdanı her zaman cebinizde veya çantanızda taşıyabilirsiniz. Bu, cüzdanın soğuk olduğundan emin olmanızı sağlar.
 • Ne zaman kripto göndermeniz gerekiyorsa, cüzdanı bir bilgisayara veya bir cihaza bağlamanız, PIN kodunuzu girmeniz ve parayı göndermeniz yeterlidir. İşlem tamamlandığı anda bağlantısını keser ve güvenli bir yerde saklarsınız.

Donanım Cüzdanları Özel Anahtarlarınızı Nasıl Korur?

Hatırlamanız gereken en önemli şey, özel anahtarın asla donanım cüzdanından çıkmamasıdır. İşlem doğrulama sürecinin tamamı, bilgisayarda değil donanım cüzdanının içinde yapılır. Geleneksel çevrimdışı cüzdan istemcileri yalnızca normal sabit sürücünüzdeki veya cihaz depolama alanınızdaki özel anahtarları kullanır. Ne yazık ki, bunun anlamı, kolayca erişilebilir olmaları ve saldırılara karşı savunmasız olmalarıdır. Özel anahtarları her zaman şifrelenmiş bir sabit sürücüde saklayabilirsiniz. Ancak bunu kullanmak için şifresini çözmeniz gerekir, bu da anahtarlarınızı anında savunmasız hale getirir.

Öte yandan donanım cüzdanları, işlemler sırasında bile özel anahtarları açığa çıkarmaz. İşte nasıl çalıştığına dair kısa bir açıklama:

 • Donanım cüzdanı, bilgisayarınızda veya akıllı telefonunuzda çalışan cüzdan yazılımından istenen miktar ve hedef adres gibi ödeme ayrıntılarını sağlamasını isteyecektir.
 • Donanım cüzdanı bu ayrıntıları aldığı anda, kullanıcı onayını bekleyecek, işlemi imzalayacak ve sonunda yazılıma dijital bir imza gönderecektir. Bu işlemi tamamlayacaktır.

Donanım Cüzdanı Ne Kadar Güvenlidir?

Kriptoda algılanan en büyük saldırılar söz konusu olduğunda,% 66,30 gibi muazzam bir oranla uzaktan saldırılar pastayı alır. Bir donanım cüzdanının birincil amacı her zaman kullanıcıları ve fonları kötü amaçlı yazılım saldırılarına, bilgisayar virüslerine ve diğer çeşitli uzak tehlikelere karşı korumak olmuştur. 

Ancak tüm bunlara rağmen, donanım cüzdanlarının %100 güvenli olduğunu söyleyemeyiz. Bu yazımızda, size piyasadaki en iyi ve en güvenilir donanım cüzdanlarından bazılarının bir özetini vereceğiz. 

Ledger

ledger

Paris merkezli Ledger, donanım cüzdanı alanındaki en saygın ve güvenilir şirketlerden biridir. Güvenlik ve altyapı çözümleri geliştirmek için kendi özel teknolojilerinden yararlanırlar. Vierzon’da (Fransa) bir üretim tesisleri ve San Francisco’da ofisleri vardır. Firma 2014 yılında faaliyete geçmiştir ve cüzdanları 165’ten fazla ülkede 1.000.000 adet satmıştır.

İnovasyonlarının merkezinde, cüzdanları için güvenli bir yongaya entegre ettikleri BOLOS adlı farklı bir işletim sistemi ve çeşitli kurumsal çözümler için bir Donanım Güvenlik Modülü (HSM) yatıyor .

Şirket ayrıca, kripto para birimlerine yatırım yapmak isteyen bankalar ve hedge fonları için bir güvenlik çözümü olan Ledger Vault’u başlatmayı planlıyor . Vault hakkında konuşan kurucu ortak ve CEO Eric Larchevêque şunları söyledi:

“Cüzdanlar için, işletim sistemimizi güvenli bir çipe entegre ettik ve Vault için onu bir donanım güvenlik modülüne entegre ediyoruz. Bunun arkasındaki fikir, çoklu hesaplar, çoklu imza veya zaman kilitleri gibi ek özellikler ve hizmetler sağlamaktır. “

Artık Ledger hakkında bir fikriniz olduğuna göre, iki amiral gemisi cüzdanına bir göz atalım: Ledger Nano S ve Ledger Nano X.

Ledger Nano S

Ledger Nano S , Fransız şirket defteri tarafından geliştirilen ve yaygın olarak kullanılan bir donanım cüzdanıdır. Akıllı karta dayalı kompakt bir USB cihazıdır. Kabaca küçük bir flash sürücü boyutunda, 39 x 13 x 4 mm (1,53 x 0,51 x 0,16 inç) boyutunda ve sadece 5,9 g ağırlığındadır.

Ledger Nano S, aşağıdakileri içeren küçük bir pakette gelir:

 • Ledger Nano S
 • 1 mikro USB kablosu
 • Cihazı boyuna takmak için kordon
 • Bir anahtarlık ve bir anahtarlık
 • Tohum anahtar kelimesini yazmak için kurtarma sayfası

Nano S’yi etkinleştirmek için, USB kablosuyla bilgisayara bağlamanız gerekir. Yeni bir cüzdan oluşturma seçeneğini seçtiğinizde, PIN kodunu onaylamanız gerekecektir. Nano S’nize her erişmek istediğinizde ihtiyacınız olacağı için PIN kodunu hatırlamalısınız.

Ledger Nano S Desteklenen Paralar

Ledger Nano S aşağıdaki gibi büyük kripto paraların çoğunu içerir:

 • Bitcoin (BTC)
 • Bitcoin Cash (BCH)
 • Binance Coin (BNB)
 • Cardano (ADA)
 • Dash Coin (DASH)
 • Dogecoin (DOGE)
 • Eos (EOS)
 • Ethereum (ETH)
 • Ethereum Classic (ETC)
 • Litecoin (LTC)
 • Monero (XMR)
 • Ripple (XRP)
 • Stellar (XLM)
 • Tether (USDT)
 • Tron (TRX)
 • Zcash (ZEC)

Ledger Nano S Artıları ve Eksileri

Artıları

 • Kurulum oldukça basit ve anlaşılır.
 • Ledger Nano S, üçüncü taraf uygulamaları çalıştırabilir ve şu anda siteye göre 18 yüklenebilir uygulama bulunmaktadır.
 • Ledger Nano S, çok çeşitli kripto paraları destekler.
 • Çok sayıda yazılım cüzdanı ile bütünleşir.
 • Çok uygun fiyatlı bir donanım cüzdanıdır ve çok yüksek değerli bir teklif sunuyor.
 • Tüm kurtarma işlemi bir bilgisayara bağlamadan cihazdan yapılabilir.
 • Ledger güvenli çip teknolojisine sahiptir.
 • Oldukça hafif olduğu için kolaylıkla taşınabilir.

Eksileri

 • Açık kaynaklı bir donanım değil.
 • Yeterli özen gösterilmezse kurtarma sayfası çalınabilir veya çoğaltılabilir.

Ledger Nano X

Nano X , şu anda piyasadaki en iyi donanım cüzdanı olma konusunda bir iddiaya sahip. Gerçekten iyi görünüyor ve çok güvenli. Nano X, iki çip kullanımı sayesinde üstün güvenliğe sahiptir. Ayrıca, kullanıcıların Nano X’i telefonlarıyla veya dizüstü bilgisayarlarıyla kabloya ihtiyaç duymadan kullanmalarına olanak tanıyan bir Bluetooth özelliğine de sahiptir. 

Nano X ve Nano S arasındaki en önemli fark, birincisinin aynı anda birden fazla kripto para birimini tutabilmesidir. Nano S’de, kullanıcıların belirli bir cüzdanı kullanmak için uygulamaları manuel olarak yüklemesi ve kaldırması gerekiyordu. Ancak kullanıcılar aynı anda Nano X’te birden fazla kripto cüzdanı kurabilirler. Ledger Nano X, Nano S ile aynı coinleri destekler. Kurulum çoğunlukla Nano S’ye benzemektedir.

Ledger Nano X Özellikleri

 • Boyut: 72mm x 18.6mm x 11.75mm Ağırlık: 34g.
 • Paslanmaz çelik ve plastikten imal edilmiştir.
 • 100mAh pil ile güçlendirilmiştir.
 • Aynı anda birden fazla kripto para birimini depolar.
 • Binance gibi DEX’e giriş yapılmasına izin verir.

Ledger Nano X’in Artıları ve Eksileri

 • Kurulum oldukça basit ve anlaşılır.
 • Hareket halindeyken kullanımı kolaylaştıran Bluetooth işlevine sahiptir.
 • Tüm kurtarma işlemi bir bilgisayara bağlamadan cihazdan yapılabilir.
 • Ledger güvenli çip teknolojisine sahiptir.
 • Basit bir kalem sürücüye benzediği için oldukça göze çarpmayan bir görünüm. Artı, oldukça hafif olduğu için kolaylıkla taşınabilir.
 • Cüzdanda aynı anda birden fazla uygulamanın ve dijital paranın çalışmasına izin verir .

Eksileri

 • Açık kaynaklı donanım değildir.
 • Yeterli özen gösterilmezse kurtarma sayfası çalınabilir veya çoğaltılabilir.
 • Yeni gelenler için kullanıcı arayüzünü anlamak biraz zor olabilir.

Trezor

trezor

Trezor , ilk yasal ve güvenli Bitcoin donanım cüzdanıydı . Cüzdan SatoshiLabs tarafından yapıldı ve kelimenin tam anlamıyla gerçekten öncü oldu. OLED ekranlı küçük bir hesap makinesi gibi bir görüntüye sahiptir Trezor cüzdanını Android cihazlarla ve Trezor Wallet, Mycelium ve Multibit HD gibi uygulamalarla kullanabilirsiniz. Trezor, çevrimdışı işlem imzalama için yalıtılmış bir ortam oluşturur. Trezor, bilgisayara kötü amaçlı yazılım bulaşmış olsa bile özel anahtar keşfi riskini en aza indirir.

Her bir Trezor cüzdanında, cüzdanınızdan asla ayrılmayan bir PIN kodu vardır. Bu basit özellik, cüzdanın kullandığı bilgisayar ele geçirilse bile PIN’inizin çalınmamasını sağlar. Trezor’daki PIN sistemi ayrıca herhangi bir kaba kuvvet girişimini önleyen dahili bir sisteme sahiptir.  Trezor cüzdanınızı kaybederseniz, 24 kelimelik tohum ve parola ile kolayca kurtarabilirsiniz. 

Trezor One

Trezor One , piyasadaki en popüler donanım cüzdanlarından biridir.

Trezor One Artıları ve Eksileri

Artıları:

 • Kullanımı son derece basit.
 • Çok şık tasarım.
 • Platformların uyumlu olması koşuluyla (Windows, Mac OS X veya Linux) tüm cihazlarda kullanılabilir.
 • Özel anahtarınızı asla ifşa etmez.
 • Rastgele oluşturulan pin kodu, cihazı güvenli ve emniyetli tutar.

Eksileri:

 • Trezor One, Ripple (XRP), Cardano (ADA), Monero (XMR) ve Tezos’u (XTZ) desteklemez . 

Trezor T

Trezor T, Trezor One’ın daha iyi ekrana sahip geliştirilmiş bir sürümüdür. Cüzdan ayrıca herhangi bir düğmeden yoksundur ve tamamen dokunmatik ekrandır. Ripple, Cardano , Monero ve Tezos ile birlikte Trezor One’ın desteklediği tüm paraları destekler.

Trezor T Artıları ve Eksileri

Artıları:

 • Kullanımı son derece basit.
 • Çok şık tasarım.
 • Platformların uyumlu olması koşuluyla (Windows, Mac OS X veya Linux) tüm cihazlarda kullanılabilir.
 • Özel anahtarınızı asla ifşa etmez.
 • Rastgele oluşturulan pin kodu, cihazı güvenli ve emniyetli tutar.
 • Trezor One’dan daha fazla coin vardır.
 • Düğmeler yerine dokunmatik ekrana sahiptir.

Eksileri:

 • Daha fazla ücrete mal olur ve bu da onu benzerlerinden daha pahalı yapar.

KeepKey

KeepKey

KeepKey, 2015 yılında Darin Stanchfield tarafından kuruldu ve merkezi ABD’de bulunuyor. 2016 yılında, Bitcoin cüzdanı Multibit’i satın aldılar. Cüzdan, Ağustos 2017’de Erik Voorhees tarafından kurulan İsviçre merkezli borsa Shapeshift tarafından satın alındı. Stanchfield şirketin CEO’su ve Ken Hodler’ın CTO’su olarak yönetiyor. KeepKey, piyasadaki en iyi inşa edilmiş cüzdanlardan biridir.

KeepKey Desteklenen Paralar

KeepKey, aşağıdaki paraların gönderilmesini ve alınmasını destekler:

 • Bitcoin
 • Bitcoin Cash
 • Bitcoin Gold
 • DASH
 • Dogecoin
 • Ethereum
 • Litecoin

KeepKey ayrıca ERC-20 belirteçlerine destek sağlar.

Cüzdanın kendisi oldukça büyük ama zarif görünüyor. 38 x 93,5 x 12,2 mm boyutlarındadır. Önde, polikarbonat bir kasa ile korunan geniş 256 × 64 3.12 ″ OLED ekrana sahiptir. Arka tarafta cüzdan alüminyumdan yapılmıştır.

Cüzdanın üst kısmında işlemleri onaylamak veya iptal etmek için kullanılan tek bir düğme vardır. Bir powerbank veya şarj cihazı ile çalıştırılabilmesine rağmen, çalışması için KeepKey Chrome Uygulamasına bağlanması gerekir.

KeepKey’in Artıları ve Eksileri

Artıları

 • Geniş LCD, kullanıcı etkileşimini basitleştirir.
 • ShapeShift ile entegre edilmiştir.
 • Aşınmaya ve yıpranmaya dayanacak şekilde üretilmiştir.
 • Tasarımı çok kullanıcı dostudur
 • Birinci sınıf güvenliğe sahiptir.
 • Kurtarma şifresi, cüzdanı güvende tutar.

Eksileri

 • Kurtarma tohumu yalnızca bir kez gösterilir.
 • Cüzdan boyutu çok büyük, bu da kolay erişilebilir olmadığı anlamına geliyor.
 • Kilitleme özelliği yoktur. Bu nedenle cihazınızın kilidinin açılıp takıldığını unutursanız, PIN’inizi kullanmadan da herkes ona erişebilir.
 • Geliştirme, Ledger ve Trezor’a göre daha yavaştır.

 

Devamını oku